Za dobry do pracy. Co zrobić, gdy masz za wysokie kwalifikacje?18 września 2017

Dobra praca w IT

Z tego wpisu dowiesz się:

  • co zrobić, gdy wysokie kompetencje odbierają szansę na etat?
  • jak przekonać do siebie rekrutera?
  • o czym pamiętać pisząc CV?


Niezależnie od przyczyn, dla których kandydaci decydują się aplikować na stanowiska poniżej swoich kompetencji, rekruterzy bardzo często odrzucają takie kandydatury obawiając się, że specjalista posiadający dużo wyższe od wymaganych kwalifikacje rozstanie się z firmą, gdy tylko znajdzie dla siebie lepszą propozycję. Czy jest na to sposób? Przedstawiamy kilka propozycji, jak w takiej sytuacji zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pracy.

Skoncentruj się na umiejętnościach i osiągnięciachUmiejętności przede wszystkim

Boldując nazwy swoich stanowisk w CV czy epatując nimi podczas rozmowy rekrutacyjnej przykuwamy wzrok rekrutera do tego, co może go do nas zrazić. Warto zatem bardziej skoncentrować się na rozbudowanym opisie umiejętności i kompetencji – najlepiej by odpowiadały opisowi stanowiska, na które rekrutujesz. Również opisy projektów, w których brałeś udział, pozwolą na lepsze pokazanie własnej osoby.

Pokaż, ile twoi pracodawcy zyskali w przeszłości

Jeśli przypuszczasz, że jedną z głównych przeszkód w zatrudnieniu ciebie może być kwestia finansowa, opisz realizowane przez siebie projekty, dzięki którym firma zyskała coś ważnego. Mogą to być wyższe zyski czy większe oszczędności, nowi klienci, szybciej oddany projekt czy rozwiązany trudny problem.

Polecane oferty pracy

Aplikuj Progress 4GL Developer (systemy ERP)

Aplikuj HeadHunter - Rekruter

Aplikuj Programista PHP Junior / Mid

Aplikuj Młodszy Programista PHP

Pokaż, że się rozwijasz

W dzisiejszych czasach trudno stać w miejscu. Albo idzie się do przodu, albo po prostu cofa. Trudno być dobrym programistą Java i nie szkolić się stale w swoim fachu. Dlatego tak ważne jest pokazanie, że trzymasz rękę na pulsie: uczestniczysz w kursach, szkoleniach i branżowych eventach.

Pewność siebie – tak, zarozumialstwo – niePewność siebie

Mimo, że granica pomiędzy pewnością siebie i arogancją jest cienka i rozmyta, warto pamiętać, że osoby zarozumiałe traktowane są jako słabi gracze zespołowi, a takich niechętnie się zatrudnia. Pewność siebie – czy to w rozmowie czy też poprzez odpowiednio napisany CV – jest natomiast mile widziana. Dzięki temu dasz rekruterowi do zrozumienia, że nie tylko nie przerastasz o „dwie głowy” innych członków zespołu, do którego potencjalnie dołączysz, ale również dasz sobie świetnie radę z zadaniami które ci przypadną.

Pokaż, że kochasz to co robisz a nie stanowisko

Jest to szczególnie istotne podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jako, że jesteś „overqualified”, ważne jest, aby podkreślić, że przede wszystkim liczą się dla ciebie projekty, że twoją pasją jest to, co robisz a nie stanowisko, drabinka kariery zawodowej czy liczba programistów, którymi możesz zarządzać.

Bądź elastyczny w kwestiach finansowychKorzyści liczone w złotówkach

Rekruter, znając twoje (nad)kwalifikacje, może mieć wątpliwości, czy pensja przewidziana na dane stanowisko będzie Ci odpowiadać. Dlatego od samego początku podkreślaj, że jesteś elastyczny co do wynagrodzenia a pensja, którą miałeś u poprzedniego pracodawcy nie jest dla Ciebie wyznacznikiem.

Podkreśl umiejętność pracy w zespole

Jest to kompetencja, bez której obecnie trudno wyobrazić sobie dobrze funkcjonujący zespół programistów. Dlatego podkreślaj, że mimo twoich dużych kwalifikacji lubisz i potrafisz pracować zespołowo, a sukcesem dla ciebie jest sytuacja, kiedy to zespół odnosi sukces.

Odrzucanie CV ze względu na zbyt wysokie kwalifikacje może budzić wiele wątpliwości, jednak jest faktem. Jeśli zatem naprawdę zależy ci na pracy w danej firmie a masz obawy, czy twoje kompetencje nie są zbyt wygórowane na dane stanowisko, dołóż starań, aby jak najszybciej rozwiać obawy rekrutera.

Twoja opinia jest dla Nas Ważna

Oceń ten wpis
Prześlij nam swoje CV

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu:

Jak sprawdzić, czy kandydat kłamie w CV?

50% kosztów uzyskania przychodu w branży IT

7 faktów na temat programowania, o których nie wiedzą osoby spoza branży (cz. I)

5 kompetencji miękkich koniecznych do pracy w IT

Sztuka planowania, czyli jak zwiększyć efektywność w ciągu dnia

Najnowsze komentarze

Sylwia
2018-09-10 17:25:16
Krzysztof Cierpiał
2018-08-31 16:01:24
TamaraBurska
2018-08-21 17:35:59
Grzegorz Biskup
2018-07-29 15:54:43
luiza
2018-06-29 10:09:04
luiza
2018-06-28 09:48:22
kjonca
2018-06-22 17:41:09
Dominik Szczepaniak
2018-06-22 14:33:52
MiXen
2018-06-17 22:00:45
ekonomiczny-wojownik.pl
2018-06-05 03:22:27
Może zainteresuje Cię również: