Blog IT, Blog Marketing

Urodziny na 5 sposobów czyli jak docenić pracownika w dniu jego święta

Urodziny na 5 sposobów czyli jak docenić pracownika w dniu jego święta

TeamQuest 13.09.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • w jaki sposób można uczcić urodziny pracownika w firmie?
  • czy w ogóle warto to robić?
  • co może w ten sposób zyskać pracodawca?

Kto z nas nie pamięta z czasów szkolnych zwyczaju częstowania całej klasy przynoszonymi w swoje urodziny cukierkami? W wielu firmach tradycja ta przetrwała i wciąż ma się dobrze. Urodziny świętowane są zwykle w małym gronie i rzadko kiedy na pracownika czekają jakieś wyjątkowe niespodzianki. Tymczasem warto się zastanowić czy w dobie rynku pracownika nie warto zmienić tego szablonu? Drobny (lub większy) gest okazany przez szefa w tym dniu może bowiem pozytywnie wpłynąć na budowanie relacji w zespole, zwiększenie motywacji i poprawę wizerunku firmy. Oto garść pomysłów, jak się do tego zabrać.

Dzień wolny

Dzień wolny

Istnieje duża grupa osób, które traktują urodziny jako prywatne święto i nie są zainteresowane obchodzeniem ich w pracy. Wychodząc temu naprzeciw coraz więcej firm oferuje w tym dniu swoim pracownikom dodatkowy, płatny dzień wolny. Umożliwienie solenizantowi spędzenia swoich urodzin w dowolnie wybrany przez siebie sposób będzie gestem, który zostanie przyjęty z wdzięcznością. Czy jest coś, co może przynieść firmie więcej korzyści niż szczęśliwy, doceniony i zrelaksowany pracownik?

Upominek przeżyciowy

Wartą rozważenia propozycją jest również wręczenie solenizantowi prezentu w formie ciekawej rozrywki, zgodnej z jego zainteresowaniami. Popularność tego typu upominków rośnie z roku na rok a ich wybór na rynku coraz większy. Pracodawca może wybierać spośród atrakcji w powietrzu, wodzie, za kierownicą, rozrywek relaksacyjnych czy kulinarnych. Lot balonem, skok na bungee, przejażdżka off-road samochodem terenowym czy wieczór w SPA to prezenty, które z całą pewnością zostaną zapamiętane, a ich indywidualny charakter sprawi, że pracownik poczuje się doceniony i ważny.

Voucher podarunkowy

Voucher

Znając zainteresowania pracownika, można wręczyć mu voucher z konkretnym przeznaczeniem, np. bilet otwarty do kina, teatru, na imprezę sportową. A jeśli „research środowiskowy” okazał się błędny i szef nie trafił prezentem? Warto umożliwić pracownikowi wymianę vouchera lub przedstawić mu w formie prezentu zestaw propozycji, z których będzie mógł wybrać tę, która mu najbardziej odpowiada.

Udekorowanie biurka

Co może być lepszym dowodem na to, że myśli się o pracowniku w dniu jego urodzin niż wcześniejsze przyjście do pracy po to, by udekorować jego biurko? Stanowisko pracy ozdobione urodzinowym banerem, obwieszone balonami, zasypane konfetti i słodyczami sprawi, że pracownik poczuje się w tym dniu wyjątkowo i co, istotne, nie zabierze wiele czasu z dnia pracy. Efekt niespodzianki gwarantowany!

Kartka od całego zespołu

Kartka od całego zespołu

Urodziny to świetna okazja, aby pokazać pracownikowi, ile znaczy dla firmy. Dobrym pomysłem może być wręczenie w tym dniu kartki, w której zamiast sztampowych życzeń, solenizant znajdzie niebanalne wpisy swoich kolegów z pracy na temat wspólnej pracy. Taki gest będzie wyraźnym sygnałem, że całe otoczenie docenia jego pracę i może okazać się cenniejszy niż słowa uznania wyrażone przez szefa. Każdy w końcu chce pracować z ludźmi, którzy go szanują!

Podsumowując, urodziny pracownika to dobra okazja do pokazania mu, jak cenny jest dla firmy. Warto to wziąć pod uwagę w przypadku takich branż jak IT, w których każdy specjalista jest na wagę złota. To, w jaki sposób będziemy obchodzić urodziny zależy jednak w dużej mierze od kultury organizacyjnej firmy oraz samego zespołu. I oczywiście od preferencji samego zainteresowanego.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej