Blog IT, Blog Marketing

Ciemna strona kodowania, czyli minusy zawodu programisty

Ciemna strona kodowania, czyli minusy zawodu programisty

TeamQuest 17.07.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • dlaczego, wbrew pozorom, programista to nie zawód idealny?
  • jakie są wady pracy kodera?
  • na co trzeba być przygotowanym rozpoczynając karierę w tym zawodzie?

Wynagrodzenie jedno z najwyższych na rynku, niespotykane w innych branżach benefity, pracodawcy konkurujący ze sobą o każdy talent, nieograniczone wręcz perspektywy rozwoju – to tylko niektóre przywileje, które są udziałem osób pracujących w branży IT. W powszechnej opinii praca programisty wydaje się niemal idealna. Czy zawód ten ma w ogóle jakiekolwiek wady? Owszem. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

Zagrożenia dla zdrowia

Kodowanie nierozerwalnie wiąże się z siedzeniem przed komputerem. Taki tryb życia nie pozostaje bez wpływu na zdrowie programisty. Bóle kręgosłupa, urazy i wady postawy to nie jedyne, do czego może prowadzić praca przez wiele godzin w tej samej pozycji. Nierzadkimi jej konsekwencjami są również zwyrodnienia kręgów szyjnych, zespół cieśni nadgarstka a także choroby układu krążenia. Brak ruchu dodatkowo sprzyja otyłości, która w dłuższej perspektywie może być przyczyną wielu poważnych schorzeń. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor to również zagrożenie dla wzroku. Zmęczenie oczu, przesuszenie a nawet pogorszenie widzenia to ryzyko, jakie wpisane jest w ten zawód.

Stres

Stres czy relaks

Wyobraźmy sobie konsekwencje wadliwego funkcjonowania sprzętu medycznego, systemu określającego parametry lotu samolotu czy działania banku internetowego. Wbrew stereotypom praca programisty bywa niezwykle stresująca. Odpowiedzialność za jakość produktu to nie wszystko. Bezlitosne deadliny wymuszające pracę pod presją czasu, nieoczekiwane problemy, którym trzeba szybko stawić czoło a nierzadko również dający w kość klienci – to podstawowe źródła stresu w tym zawodzie. Efekt? Wypalenie zawodowe wśród programistów to zjawisko częstsze niż mogłoby się wydawać.

Engineer of Industrialization - Electronics

Bażanowice
Aplikuj

QA Manager

Warszawa
Aplikuj

Key Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Mobile React Native Developer 18000 - 20000 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

Cybernetyk (MPC, ML)

Szczecin
Aplikuj

Praca po godzinach

Osiem godzin, po których można po prostu zamknąć za sobą drzwi od biura, zapomnieć o projekcie i oddać się innym czynnościom na sto procent? W większości przypadków praca programisty tak nie wygląda. Kiedy zbliża się termin oddania projektu zostawanie po godzinach lub zabieranie pracy do domu to norma w tej branży. Jeszcze trudniej oddzielić sferę zawodową od prywatnej pracując zdalnie lub jako freelancer. Do tego dochodzi konieczność ciągłego poszerzania wiedzy, co zwykle trzeba robić w wolnym czasie. Nie trzeba dodawać, jak wpływa to na życie osobiste i rodzinne programisty.

Konieczność stałego kształcenia się

Nauka

Nie ma drugiej takiej branży, w której wiedza zmieniałaby się równie szybko jak w IT. Programista, aby nie wypaść z rynku, musi stale trzymać rękę na pulsie i chcąc nie chcąc wciąż uczyć się czegoś nowego, co niektórzy postrzegają za wadę tej profesji. Rozwijanie kwalifikacji programistycznych, poszerzanie wiedzy z zakresu systemów operacyjnych, języków programowania i metodyk tworzenia oprogramowania to nie wszystko. Rosnące wymagania pracodawców sprawiają, że niezbędna w tym zawodzie jest również praca nad kompetencjami „miękkimi”, takimi jak umiejętności komunikacyjne czy praca w zespole.

Chociaż programowanie kusi coraz większą liczbę osób, to profesja wymagająca, wpływająca na inne sfery życia i z całą pewnością nie dla każdego. Jak każdy zawód oprócz korzyści, posiada również swoją bardziej mroczną stronę. Warto zdawać sobie z niej sprawę rozpoczynając swoją przygodę z kodowaniem.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej