Lojalność wobec pracodawcy – wartość czy przeżytek?19 września 2017

Lojalność wobec pracodawcy Z tego wpisu dowiesz się:
  • w czym przejawia się lojalność wobec pracodawcy lub jej brak?
  • dlaczego przywiązanie do jednej firmy nie jest mocną stroną programistów?
  • co zwiększa lojalność specjalistów IT?


Na temat lojalności (a raczej jej braku) wśród specjalistów IT krążą legendy. Zepsuta arystokracja, która bez skrupułów odejdzie do konkurencji za przysłowiowe „piłkarzyki” czy kilkaset złotych więcej to nierzadko funkcjonujący w świadomości wielu osób obraz programisty. Nie da się zaprzeczyć, że obecny rynek pracy jest wyjątkowo łaskawy dla ekspertów od nowych technologii. Pracodawcy dwoją się i troją, jak przyciągnąć ich do siebie i wielu specjalistów po prostu ten fakt wykorzystuje. Czy chęć czerpania z możliwości, jakie niesie ze sobą rynek pracownika da się pogodzić z lojalnością?

Nielojalny jak programistaProgramista

Dwa lata – tyle średnio specjalista IT spędza u jednego pracodawcy. Na rynku IT nie brak jednak takich osób, dla których czas ten skraca się kilku miesięcy a nawet tygodni. Z czego to wynika? Według różnych szacunków w Polsce brakuje obecnie od 30 do 50 tysięcy informatyków i programistów. Deficyt ten stale się powiększa a z prognoz wynika, że do 2020 roku świat potrzebował będzie milion dodatkowych pracowników tych specjalności. Z kolei ostatnie badanie Stackoverflow, w którym wzięło udział 64 tysiące developerów z różnych krajów, pokazało, że zaledwie 13 procent uczestników ankiety aktywnie poszukuje pracy, za to aż trzech na czterech jest otwartych na nowe propozycje zawodowe. Raport ten potwierdza tylko fakt, że rynek pracownika nie sprzyja wiązaniu się na dłuższy czas z tym samym pracodawcą. Czy jednak zawsze musi oznaczać brak lojalności?

Lojalność niejedno ma imię

Choć żaden pracodawca nie chciałby tracić dobrych specjalistów, nie sposób dziś oczekiwać, że pracownik całe życie będzie pracował w tej samej w firmie. Czy fakt, że programista będąc zatrudnionym u jednego pracodawcy umawia się na rozmowę z rekruterem u konkurencji jest działaniem nie fair? Niekoniecznie. Każdy przecież ma prawo szukać dla siebie nowych, lepszych zawodowych perspektyw. Jednak w przypadku decyzji o odejściu uczciwym postawieniem sprawy będzie rzeczowe wyjaśnienie powodów swojego odejścia, pomoc w znalezieniu swojego zastępcy i wdrożenie go w nowe obowiązki. Trudno natomiast znaleźć usprawiedliwienie dla „rzucenia papierami” z dnia na dzień, w dodatku w środku ważnego projektu czy wysłania L4 w pierwszym dniu okresu wypowiedzenia . Wydawałoby się, że wyjątkiem może być sytuacja, kiedy sam pracodawca potraktował nas wyjątkowo nieuczciwie. Ale czy to rzeczywiście rozgrzesza nas z gry nie fair?

Polecane oferty pracy

Aplikuj Junior IT Recruiter

Aplikuj Inżynier Integracji

Aplikuj Progress 4GL Developer (systemy ERP)

Wierny pracownik – wyzwanie dla pracodawcy?Korzyści liczone w złotówkach

Jak zatem zwiększyć zaangażowanie i motywację programistów i informatyków tak, by zatrzymać ich w firmie i uniknąć kosztownej rotacji? – to pytanie spędza sen z powiek działom HR i stanowi dla nich jedno z największych wyzwań. Zaoferowanie wyższego wynagrodzenia czy kontroferta, tak często stosowane, nie spełniają bowiem swojej roli. Doświadczenie pokazuje, a liczne badania potwierdzają, że dużo lepszym sposobem jest zagwarantowanie top talentom możliwości ciągłego rozwoju oraz poczucia, że są cenioną częścią zespołu, która ma realny wpływ nie tylko na realizowane projekty, ale również kształt firmy.

Bez uczciwości i zaufania trudno wyobrazić sobie efektywną współpracę. Mimo to lojalność, zwłaszcza w branży IT, budzi wiele kontrowersji. Być może wynika to z faktu, że pracodawcy i pracownicy często w różny sposób rozumieją to pojęcie?

Twoja opinia jest dla Nas Ważna

Oceń ten wpis
Prześlij nam swoje CV

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu:

5 rzeczy, które programiści chcieliby przekazać rekruterom

Języki na start! 5 technologii dla początkującego programisty

Co nowego w Javie w 2018?

Jak utrzymać produktywność pracując z domu

Kariera freelancera – czy masz predyspozycje, żeby zostać wolnym strzelcem?

Najnowsze komentarze

Sylwia
2018-09-10 17:25:16
Krzysztof Cierpiał
2018-08-31 16:01:24
TamaraBurska
2018-08-21 17:35:59
Grzegorz Biskup
2018-07-29 15:54:43
luiza
2018-06-29 10:09:04
luiza
2018-06-28 09:48:22
kjonca
2018-06-22 17:41:09
Dominik Szczepaniak
2018-06-22 14:33:52
MiXen
2018-06-17 22:00:45
ekonomiczny-wojownik.pl
2018-06-05 03:22:27
Może zainteresuje Cię również: