Blog IT, Blog Marketing

Top 10 języków programowania (część I)

Top 10 języków programowania (część I)

TeamQuest 19.06.2016 r.

Dynamiczny rozwój IT i nowych technologii sprawia, że ofert pracy dla specjalistów z tego sektora nie tylko nie brakuje, ale ich liczba rośnie w porywającym tempie. Wśród ogłoszeń zdecydowanie przeważają stanowiska programistyczne. Wszystko wskazuje na to, że trend ten będzie się utrzymywał, dając pracę coraz większej liczbie osób i kusząc wyższym wynagrodzeniem. Jakie języki programowania są najpopularniejsze pod kątem ofert pracy? Które z nich warto poznać, by być coraz bardziej pożądanym na runku pracy specjalistą? Dziś pierwsza piątka.

1. Java

Wśród najbardziej poszukiwanych i najlepiej opłacanych przez pracodawców programistów, znajdują się specjaliści piszący w języku Java. Nic dziwnego. Technologia ta to obecnie podstawa projektowania niemal każdego rodzaju aplikacji sieciowych: od małych po te największe. Jest językiem rozwijanym od ponad 20 lat, posiadającym świetną dokumentację i 9-milionową społeczność oddanych użytkowników, którzy przyczyniają się do sprawnego tworzenia, implementacji oraz użytkowania aplikacji i usług. Dodatkowo, popularność w korporacjach i dużych firmach Java zawdzięcza temu, że aplikacje można uruchamiać zarówno na systemach Windows jak i Linux, dzięki czemu dodatkowe inwestycje w infrastrukturę nie są konieczne. To język, który najprawdopodobniej, wśród dużych firm, będzie popularny przez kolejne lata w przeciwieństwie do technologii, których popularność jest wynikiem chwilowej mody.

2. JavaScript

JavaScript to kolejny najbardziej rozbudowany i pożądany wśród pracodawców język programowania. Wbrew pozorom z technologią Java niewiele ma wspólnego. W języku tym nie stworzymy żadnej samodzielnej aplikacji, za to z powodzeniem sprawimy, że strona internetowa stanie się bardziej interaktywna. JavaScript to bowiem język skryptowy, wykorzystywany w celu dodawania efektów do stron www, wiadomości pop-up czy tworzenia prostych gier. Znając technologię JavaScript można uzależnić wykonanie jakiejś instrukcji od reakcji osoby przeglądającej daną stronę. Język ten ma też szerokie zastosowanie w tworzeniu formularzy. Umożliwia wnikanie w ich treści i sprawdzanie poprawności wypełnienia poszczególnych pól czy zaznaczenie odpowiednich opcji. Elementy JavaScript można odnaleźć w prawie każdej stronie internetowej, co wyjaśnia ogromne zapotrzebowanie na specjalistów tego języka.

3. SQL

Technologia SQL jest najbardziej znanym i rozpowszechnionym strukturalnym językiem zapytań, który służy do tworzenia, modyfikacji oraz zarządzania wielkimi bazami danych. Dzięki niemu możemy dodawać tabele, usuwać je i uaktualniać, tworzyć nowe bazy, indeksy czy dodawać rekordy. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie: od zwykłych użytkowników, poprzez administratorów baz, ekspertów od przetwarzania danych, a kończąc na twórcach systemów bazodanowych. Ważną cechą tego języka jest jego uniwersalność. Wiele osób docenia fakt, że można korzystać z niego niezależnie od sprzętu, czy systemu operacyjnego na którym pracujemy. Dzięki swojej prostocie i stosunkowo małej liczbie instrukcji, nie potrzeba też wiele czasu na jego naukę.

4. C#

To stosunkowo nowy język (z 2000 roku) będący odpowiedzią firmy Microsoft na technologię Java. Założenia są podobne, choć sterowanie rozwojem języka przez firmę Microsoft sprawia, że nie zawsze jest on zgodny z oczekiwaniami użytkowników. C# przeznaczony jest do szerokiego zakresu zastosowań, głównie w dużych firmach, które działają na platformie Windows. Konieczność oparcia się wyłącznie na rozwiązaniach firmy Microsoft jest niewątpliwym minusem tego języka, gdyż często wiąże się z większymi kosztami utrzymania aplikacji. Mimo to część firm decyduje się na ten wariant. C# nie jest językiem tak rozpowszechniony jak Java, ale jego popularność wciąż jest dość duża i utrzymuje się na stabilnym poziomie.

5. C++

C++

Powstały w 1983 roku język, należy do najbardziej znanych na świecie. Jego twórca, duński informatyk, Bjarne Stroustrup postanowił na bazie języka C stworzyć nową technologię, która zawierałaby to wszystko, czego brakowało w pierwowzorze, jak chociażby możliwość programowania obiektowego. W efekcie powstał język pozwalający pisać programy w zupełnie nowy sposób i będący inspiracją do powstania wielu innych języków programowania, m.in. Javy. C++ ma szeroki zakres zastosowań, jest między innymi używany do programowania gier komputerowych, w których ważne są wydajność i duże możliwości. Mimo, że jest już bardzo stary, wciąż trwają prace nad jego udoskonalaniem.

W kolejnym artykule weźmiemy pod lupę pięć następnych języków, którym warto bliżej się przyjrzeć pod kątem oczekiwań pracodawców: Top 10 języków programowania (część II)

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej