Top 10 języków programowania (część I)20 czerwca 2016

Top 10 języków programowania

Dynamiczny rozwój IT i nowych technologii sprawia, że ofert pracy dla specjalistów z tego sektora nie tylko nie brakuje, ale ich liczba rośnie w porywającym tempie. Wśród ogłoszeń zdecydowanie przeważają stanowiska programistyczne. Wszystko wskazuje na to, że trend ten będzie się utrzymywał, dając pracę coraz większej liczbie osób i kusząc wyższym wynagrodzeniem. Jakie języki programowania są najpopularniejsze pod kątem ofert pracy? Które z nich warto poznać, by być coraz bardziej pożądanym na runku pracy specjalistą? Dziś pierwsza piątka.

1. Java

Wśród najbardziej poszukiwanych i najlepiej opłacanych przez pracodawców programistów, znajdują się specjaliści piszący w języku Java. Nic dziwnego. Technologia ta to obecnie podstawa projektowania niemal każdego rodzaju aplikacji sieciowych: od małych po te największe. Jest językiem rozwijanym od ponad 20 lat, posiadającym świetną dokumentację i 9-milionową społeczność oddanych użytkowników, którzy przyczyniają się do sprawnego tworzenia, implementacji oraz użytkowania aplikacji i usług. Dodatkowo, popularność w korporacjach i dużych firmach Java zawdzięcza temu, że aplikacje można uruchamiać zarówno na systemach Windows jak i Linux, dzięki czemu dodatkowe inwestycje w infrastrukturę nie są konieczne. To język, który najprawdopodobniej, wśród dużych firm, będzie popularny przez kolejne lata w przeciwieństwie do technologii, których popularność jest wynikiem chwilowej mody.

2. JavaScript

JavaScript to kolejny najbardziej rozbudowany i pożądany wśród pracodawców język programowania. Wbrew pozorom z technologią Java niewiele ma wspólnego. W języku tym nie stworzymy żadnej samodzielnej aplikacji, za to z powodzeniem sprawimy, że strona internetowa stanie się bardziej interaktywna. JavaScript to bowiem język skryptowy, wykorzystywany w celu dodawania efektów do stron www, wiadomości pop-up czy tworzenia prostych gier. Znając technologię JavaScript można uzależnić wykonanie jakiejś instrukcji od reakcji osoby przeglądającej daną stronę. Język ten ma też szerokie zastosowanie w tworzeniu formularzy. Umożliwia wnikanie w ich treści i sprawdzanie poprawności wypełnienia poszczególnych pól czy zaznaczenie odpowiednich opcji. Elementy JavaScript można odnaleźć w prawie każdej stronie internetowej, co wyjaśnia ogromne zapotrzebowanie na specjalistów tego języka.

3. SQL

Technologia SQL jest najbardziej znanym i rozpowszechnionym strukturalnym językiem zapytań, który służy do tworzenia, modyfikacji oraz zarządzania wielkimi bazami danych. Dzięki niemu możemy dodawać tabele, usuwać je i uaktualniać, tworzyć nowe bazy, indeksy czy dodawać rekordy. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie: od zwykłych użytkowników, poprzez administratorów baz, ekspertów od przetwarzania danych, a kończąc na twórcach systemów bazodanowych. Ważną cechą tego języka jest jego uniwersalność. Wiele osób docenia fakt, że można korzystać z niego niezależnie od sprzętu, czy systemu operacyjnego na którym pracujemy. Dzięki swojej prostocie i stosunkowo małej liczbie instrukcji, nie potrzeba też wiele czasu na jego naukę.

4. C#

To stosunkowo nowy język (z 2000 roku) będący odpowiedzią firmy Microsoft na technologię Java. Założenia są podobne, choć sterowanie rozwojem języka przez firmę Microsoft sprawia, że nie zawsze jest on zgodny z oczekiwaniami użytkowników. C# przeznaczony jest do szerokiego zakresu zastosowań, głównie w dużych firmach, które działają na platformie Windows. Konieczność oparcia się wyłącznie na rozwiązaniach firmy Microsoft jest niewątpliwym minusem tego języka, gdyż często wiąże się z większymi kosztami utrzymania aplikacji. Mimo to część firm decyduje się na ten wariant. C# nie jest językiem tak rozpowszechniony jak Java, ale jego popularność wciąż jest dość duża i utrzymuje się na stabilnym poziomie.

C++ 5. C++

Powstały w 1983 roku język, należy do najbardziej znanych na świecie. Jego twórca, duński informatyk, Bjarne Stroustrup postanowił na bazie języka C stworzyć nową technologię, która zawierałaby to wszystko, czego brakowało w pierwowzorze, jak chociażby możliwość programowania obiektowego. W efekcie powstał język pozwalający pisać programy w zupełnie nowy sposób i będący inspiracją do powstania wielu innych języków programowania, m.in. Javy. C++ ma szeroki zakres zastosowań, jest między innymi używany do programowania gier komputerowych, w których ważne są wydajność i duże możliwości. Mimo, że jest już bardzo stary, wciąż trwają prace nad jego udoskonalaniem.

W kolejnym artykule weźmiemy pod lupę pięć następnych języków, którym warto bliżej się przyjrzeć pod kątem oczekiwań pracodawców.

Twoja opinia jest dla Nas Ważna

Oceń ten wpis
Prześlij nam swoje CV

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu:

Cztery rzeczy, których kandydat nie powinien robić na rozmowie o pracę

Jak zostać supergwiazdą wśród rekruterów IT?

Sygnały, które świadczą o tym, że powinieneś szukać innego kandydata

Jak zwiększyć motywację zespołu w okresie jesienno – zimowym?

Tworzenie sieci kontaktów na portalach kariery

Najnowsze komentarze

PiotrG
2018-03-13 06:26:01
Lukasz Usarz
2018-03-12 13:59:54
Martyna Ciempek
2018-02-01 23:48:04
Kasia Nowak
2018-01-16 15:43:48
Zuzanna Stec
2017-12-07 13:17:01
Katarzyna Dynek
2017-12-01 13:46:11
Marek Szewczyk
2017-11-24 14:52:44
Marek Dzimra
2017-11-02 13:50:29
Mirosław
2017-10-20 13:39:50
Madziak56
2017-10-01 19:55:25
Może zainteresuje Cię również:
1 Szukasz specjalistów IT?
Oddzwonimy do Ciebie!