Blog IT, Blog Marketing

Top 10 języków programowania (część II)

Top 10 języków programowania (część II)

TeamQuest 23.06.2016 r.

Dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z programowaniem i zastanawiasz się, od którego języka warto zacząć naukę? A może jesteś już doświadczonym specjalistą w tym temacie i rozważasz, w którym kierunku rozszerzyć swoje kompetencje? Kontynuujemy przegląd liczących się na rynku pracy języków programowania. Poniżej kolejnych pięć technologii.

6. Python

Nazwa tego języka pochodzi od emitowanego przez BBC serialu „Latający cyrk Monthy Pythona”. Niektórzy twierdzą , że w swojej prostocie Python przypomina język angielski. Obecnie należy do technologii zyskujących na popularności, w szczególności w połączeniu z używanym do aplikacji webowych frameworkiem Django. To prawdopodobnie najłatwiejszy do nauczenia się język, doskonały dla rozpoczynających przygodę z programowaniem, ale popularny również wśród doświadczonych specjalistów. Jednak liczba ofert pracy dla uzytkowników tej technologii jest już zdecydowanie mniejsza niż dla programistów Java, JavaScript czy C++. Popularny w małych firmach i start-upach.

7. PHP

php7 - język programowania

PHP to dobry, łatwy i wygodny w zastosowaniu język programowania. Powstał jako rozszerzenie popularnego niegdyś języka skryptowego Perl z myślą o generowaniu stron internetowych i budowaniu aplikacji webowych. Wciąż jest z nimi ściśle związany. Język ten jest bardzo prosty do nauki dla początkujących programistów, co nie znaczy, że doświadczeni specjaliści nie znajdą w nim narzędzi do bardziej zaawansowanej pracy. Atutem tej technologii jest bardzo łatwy hosting napisanych w niej aplikacji. Język ten jest obsługiwany przez prawie każdy serwer. Stosowany jest praktycznie wszędzie: od domowych stron www, poprzez gry w przeglądarce, po oficjalne strony firm i korporacji.

8. Swift

Mimo że istnieje na rynku dopiero dwa lata, Swift jako język programistyczny zyskuje coraz większą popularność. Został stworzony przez Apple dla systemów operacyjnych OS X i iOS jako następca Objective-C. Według deweloperów Swift łączy wiele elementów takich języków, jak JavaScript, C#, Python czy Ruby, dzięki temu osobom, które posługują się tymi językami, opanowanie Swifta nie powinno nastręczać dużych trudności. O rosnącym znaczeniu tej technologii świadczy fakt, że częściowe przejście na Swifta zapowiedziały m.in. Google, Uber czy Facebook.

9. Scala

Jedni twierdzą, że Scala jest językiem przyszłości, inni wręcz przeciwnie. Pod nazwą tą kryje się język łączący światy programowania funkcyjnego i obiektowego. Jego ogromną zaletą jest działanie w oparciu o wirtualną maszynę Javy. Pozwala to między innymi na bezproblemową komunikację i współdzielenie kodu między tymi językami. Scala, z założenia, ma być lepszą wersją Javy, która jest już językiem nieco przestarzałym i wykazuje wiele niedociągnięć. O tym, że technologia ta jest warta uwagi świadczą słowa Jamesa Goslinga, twórcy Javy, który, zapytany o to, jakiego języka programowania działającego w podobny sposób użyłby obecnie (gdyby nie mógł wykorzystać Javy), bez zastanowienia odpowiedział: „Scala”. Mimo swoich 10 lat na rynku, teraz technologia ta nabiera szczególnego rozpędu i z pewnością można liczyć na wzrost jej znaczenia w kolejnych latach.

10. Ruby on Rails

To kolejna technologia, która zdobywa popularność. Osobliwością jest sam język Ruby, który jest próbą połączenia najlepszych cech innych języków. Jego przewaga nad choćby Pythonem sprowadza się jedynie do osobistych preferencji. Choć jest to język ogólnego przeznaczenia, podobnie jak Java czy język C, najczęściej znajduje zastosowanie w tworzeniu aplikacji webowych. Technologia ta jest używana głównie w start-upach oraz przez pasjonatów, ale nie tylko. Ruby on Rails wykorzystują dla swoich aplikacji internetowych m.in. Hulu, Twitter, Github.

70

Spośród wszystkich zaprezentowanych języków trzy pierwsze wymagane są w ponad połowie wszystkich ofert dla programistów. Gdyby dołączyć do nich język PHP, łącznie stanowić będę 70 % zapotrzebowania rynku. Mimo że pozostałe technologie pod tym kątem nie są aż tak atrakcyjne, nie znaczy to, że nie są warte uwagi. Dobry programista powinien być bowiem wszechstronny a na swoje pomysły patrzeć przez pryzmat algorytmów. Różnice między technologiami są często są bardzo subtelne i w miarę poznawania nowych języków, nauka kolejnych nie powinna przysparzać większych trudności.

Jeśli nie zapoznałeś się z pierwszą częścią artykułu zapraszamy do lektury: Top 10 języków programowania (część I)

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej