Praca programista C#

Jest to nowoczesny, jeden z najmłodszych języków programowania. W pełni obiektowy następca języków C i C++, który łączy w sobie ich wydajność z mechanizmami, sprawdzającymi się świetnie w środowiskach Javy i Delphi.

Język C# (ang. c sharp) został stworzony przez firmę Microsoft. Jednak jego głównym twórcą był Anders Hejlsberg, który oprócz tego odpowiada również za projekt bardzo popularnego pakietu Delphi i Turbo Pascala. Pracę nad językiem C# wykonywał cały zespół programistów, kierowanych właśnie przez Andersa Hejlsberga. Po raz pierwszy C# pojawił się na rynku w 2000 roku jako wersja alpha. W jego składni znajduje się wiele odwołań do C++ czy Javy. Powszechnie uważa się go za język, którego łatwo jest się nauczyć, za sprawą wielu gotowych rozwiązań, które jednocześnie ułatwiają programowanie ale także skracają czas jego pisania. Dodatkowo jest to język ogólnego przeznaczenia, będący jednocześnie ściśle związany z platformą .NET Framework.

Głównym przeznaczeniem C# jest tworzenie różnych aplikacji, które są uruchamiane za pomocą programu .NET Framework. Język C# jest kompilowany do języka CIL (Common Intermediate Language) czyli specjalnego kodu pośredniego, który właśnie uruchamiany jest w środowisku .NET Framework, DotGNU lub Mono. Oprócz tego język ten posiada bardzo rozbudowaną bibliotekę BCL, która pozwala na rozwijanie różnych aplikacji, na przykład: okienkowych, sieciowych, konsolowych czy bazodanowych, co dla programisty C# jest dużym ułatwieniem. Dodatkowo wyposażony jest w biblioteki .NET, które umożliwiają dynamiczne tworzenie kodu w czasie działania programu i jednoczesne włączanie go do kodu aktualnie wykonywanego. Dzięki możliwości analizy struktury kodu, programista może tworzyć uniwersalne mechanizmy operujące na nieznanej w czasie kompilacji strukturze kodu.

Chcąc wciąż ulepszać język, powstawały ciągle jego nowe rozszerzenia. Obecnie istnieją następujące wersje: C# 2.0, C# 3.0, C# 4.0 oraz najnowsza z 2005 roku wersja C# 5.0.

Przykładowy kod programisty C#

C# Przykład #1

  using System;
  
  public class Hello
  {
     public static void Main(string[] args)
     {
        Console.WriteLine("Hello, World!");
        Console.WriteLine("You entered the following {0} command line arguments:",
           args.Length );
        for (int i=0; i < args.Length; i++)
        {
           Console.WriteLine("{0}", args[i]); 
        }
     }
  }
  
C# Przykład #2

  DateTime oldDate = new DateTime(2015,8,11);
  DateTime newDate = DateTime.Now;
  
  // Difference in days, hours, and minutes.
  TimeSpan ts = newDate - oldDate;
  // Difference in days.
  int differenceInDays = ts.Days;
  
  Console.WriteLine("Difference in days: {0} ", differenceInDays);
  

Najnowsze oferty pracy - C#

IT Project Manager (doświadczenie z C#)
Warszawa, 2024-07-14 16000 - 20000 PLN
Aplikuj Umowa o pracę

IT Project Manager (experience with C#)
Warszawa, 2024-07-14 16000 - 20000 PLN
Aplikuj Umowa o pracę

IT Project Manager (doświadczenie z C#)
Pasłęk, 2024-07-12 16000 - 20000 PLN
Aplikuj Umowa o pracę

IT Project Manager (doświadczenie z C#)
Turek, 2024-07-12 16000 - 20000 PLN
Aplikuj Umowa o pracę