Blog IT, Blog Marketing

Jak wygląda branża IT dla kobiet w 2022?

Jak wygląda branża IT dla kobiet w 2022?

Joanna Wasiak , 20.06.2022 r.

Czy kobiety wciąż próbują swoich sił w IT w 2022 r.? Wygląda na to, że IT w 2022 cieszy się zwiększonym zainteresowaniem wśród kobiet, które sytuacja spowodowana pandemią, wojną lub rosnącą inflacją, zmusiła do zmiany dotychczasowego zawodu. Główne powody, oprócz sytuacji zewnętrznej, jakie podają kobiety zmieniające branżę na IT to: wysokie wynagrodzenie oraz możliwość całkowitej pracy zdalnej. Część kobiet wskazała też możliwości rozwoju i fajną atmosferę w zespole. Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda branża IT dla kobiet w 2022.

  • Trudności związane z przebranżowieniem
  • Jakie specjalizacje IT najczęściej wybierają kobiety w 2022?
  • Czynniki, które wpływają na zadowolenie kobiet z podjęcia pracy w IT w 2022

Trudności związane z przebranżowieniem

Kobiety, które zmieniły branżę na IT w 2022, wskazywały na kilka powtarzających się trudności, z jakimi musiałby się zmierzyć na drodze do wymarzonej posady. Dla kobiet, które nie miały wcześniej styczności z językami programowania, opcji do wyboru jest naprawdę dużo i trudno wybrać najlepszą z nich. Inne trudności, jakie zgłaszały to problem ze znalezieniem zatrudnienia pomimo ukończonych bootcampów oraz brak rozeznania, co chciałyby robić jako specjalistki IT. Rzeczywiście, gdy przegląda się Internet, nie brakuje w wynikach wyszukiwania atrakcyjnych ofert z materiałami do nauki, rzadko spotyka się jednak testy kompetencji, które pomogą przybliżyć stanowisko pracy w nowej branży oraz język programowania z nim związany.

To, co jest warte pochwały, to łatwa cyfrowa dostępność materiałów edukacyjnych online z zakresu programowania i testowania.

Jakie specjalizacje IT najczęściej wybierają kobiety w 2022?

Jedną z najczęściej wybieranych specjalizacji IT przez kobiety w 2022 jest testowanie oprogramowania. Próg wejścia oraz wymagania związane ze stanowiskiem testera nie są wysokie. Nauka testowania jest dość kompleksowa, zawiera jedynie elementy wybranych języków programowania. Co prawda branża IT ma problem z luką na stanowiska seniorów i regularów, ale nie braknie w niej ofert dla juniorów. Testowanie oprogramowania jest świetnym wyborem dla tych, którzy nie uczyli się programować, a chcieliby wejść do IT.

Drugim obszarem, który cieszy się zainteresowaniem kobiet w 2022 jest kariera Project Managera. Zarządzanie zespołem i projektem często wymaga wielu umiejętności miękkich, które u kobiet są wyjątkowo rozwinięte, dzięki czemu nie mają problemów ze stanowiskami liderskimi. Dobry Project Manager powinien mieć wiedzę techniczną, ale to dzięki miękkim umiejętnościom odpowiednio skoordynuje pracę zespołu. Jednym z najczęściej wybieranych języków programowania przez kobiety w 2022 jest Back-End, choć nie brakuje również fanek Front-Endu czy kobiet ubiegających się o pracę jako DevOps.

Czynniki, które wpływają na zadowolenie kobiet z podjęcia pracy w IT w 2022

Oprócz wymienionej wcześniej pracy zdalnej i wysokiego wynagrodzenia, kobiety pracujące w IT bardzo doceniają możliwość szybkiego awansu i rozwoju. To jest dla nich spora motywacja do nauki. Jak wiadomo, wynagrodzenie w IT wbrew często powtarzanym mitom, jest zróżnicowane i bywa, że niekoniecznie tak satysfakcjonujące (na samym początku kariery), jak można się było spodziewać.

Home office jest dla kobiet znacznym ułatwieniem, które pozwalają im w łatwy sposób pogodzić pracę z wychowywaniem dzieci, bez konieczności brania częstego urlopu. Dobra atmosfera w zespole to zdecydowanie duży atut pracy w IT. Choć każda firma zatrudnia specjalistów z różnym zaangażowaniem w relacje z ludźmi, dobry i cierpliwy przełożony w IT jest niezwykle ważny, zwłaszcza na początku kariery. Branża IT oferuje także wiele benefitów, których nie spotyka się w innych branżach np. dofinansowanie posiłków, możliwość wynajęcia mieszkania, a nawet pakiety relokacyjne dla osób, które przyjeżdżają z Polski i Europy Wschodniej.

Czy warto w 2022 r. próbować swoich sił w przebranżowieniu na IT? Zdecydowanie! Rynek IT wciąż poszukuje specjalistów. O ile osoby początkujące nie mają wymaganej, specjalistycznej wiedzy, czasem lepiej jest zainwestować w rozwój potencjalnego specjalisty, niż nie zatrudnić nikogo.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej