Blog IT, Blog Marketing

Praca za granicą? Polscy programiści wolą kodować w kraju

Praca za granicą? Polscy programiści wolą kodować w kraju

TeamQuest 02.08.2016 r.

Utarło się przekonanie, że najlepsi polscy specjaliści IT zamiast nad Wisłą wolą robić karierę na zachodnich rynkach. W końcu język kodowania jest taki sam na całym świecie, natomiast wynagrodzenie, warunki pracy i dostęp do najlepszych technologii – już niekoniecznie. Czy polscy programiści rzeczywiście tak chętnie chcą wyjeżdżać z kraju i pracować dla zagranicznych pracodawców? Co ich skłania do wyjazdu a co przekonuje do pozostania w Polsce.

Rodzimi specjaliści IT w cenie

Rodzimi specjaliści IT w cenie

Wśród ponad 30 tysięcy specjalistów, którzy po 2003 roku wyjechali z naszego kraju, znalazło się również bardzo wielu informatyków. Niedobór pracowników z tego sektora daje się we znaki także zachodnim firmom, które, próbując zapełnić swoje wakaty, coraz chętniej eksplorują polski rynek IT. Programiści Java, C++, C#, PHP, Python, testerzy to obecnie w całej Europie najbardziej poszukiwane specjalizacje. Pozycja polskich specjalistów IT na światowych rynkach od kilku lat systematycznie rośnie. Zagraniczni pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają polskich informatyków ze względu na ich wiedzę, kompetencję a także fakt, że tworzone przez nich oprogramowanie, nie odbiega od światowych standardów. Jakie podejście mają polscy „koderzy” do pracy za granicą?

Wyjazd? Owszem, ale…

Wyjazd? Owszem, ale…

Z badania „IT@PL - Rynek pracy IT w Polsce” przeprowadzonego przez Antal wynika, że co piąty programista nie wyjechałby z Polski, natomiast pozostałe 79% z nich bierze pod uwagę czasową relokację. Choć na co dzień przeciętny specjalista IT nie planuje wyjazdu za granicę, to aż 72 % przyznało, że dużo wyższe wynagrodzenie byłoby dla nich wystarczającym argumentem, aby zmienić kraj zamieszkania. Połowę skusiłyby z kolei większe możliwości rozwoju, natomiast co trzeci twierdzi, że zdecydowałby się na podbój zachodniego rynku, jeśli wiązałoby się to z inną kulturą pracy. Mimo tych deklaracji, kwestie rodzinne pozostają głównym hamulcem, jeśli chodzi o decyzję o wyjeździe. Trzech na pięciu badanych specjalistów nie podjęłoby decyzji o wyjeździe za granicę z powodu utrudnionego kontaktu z bliskimi. Co trzeci respondent (30%) deklaruje, że jego wynagrodzenie jest zadowalające, wobec czego nie interesuje się wyjazdem. Z powodu przywiązania do kraju wyjazdu nie bierze pod uwagę co czwarty specjalista IT, a 11% – ze względu na różnice kulturowe i lepsze perspektywy rozwoju w Polsce. Nieznajomość języka obcego jest przeszkodą dla co dziesiątego z badanych. Optymistyczny jest fakt, że coraz więcej specjalistów pozytywnie ocenia warunki pracy nad Wisłą. Zadowalające wynagrodzenie i lepsze perspektywy rozwoju w Polsce deklaruje łącznie aż 41% respondentów.

Praca w Polsce? Dlaczego nie?

Powrót do kraju

Polacy nie chcą wracać do kraju? Nie w przypadku specjalistów IT. Tym, co najczęściej motywuje ich do powrotu do kraju jest sytuacja rodzinna (41 %). Co ciekawe, konkurencyjne wynagrodzenie istotne jest tylko dla co czwartego badanego (24%). Średnio co dziesiąty docenia możliwość kontaktu z najnowszymi technologiami a także pracę w znanej, międzynarodowej firmie, co może świadczyć o tym, że Polacy bardzo sobie cenią markę pracodawcy. Jak się okazuje, warunki pracy w Polsce powoli przestają odbiegać od światowych standardów. Przywiązywanie mniejszej wagi do wynagrodzenia wynika z faktu, że pod tym względem zaczynamy zbliżać się do Zachodu. Różnice w płacach nie są dla programistów na tyle duże, aby na stawiać na szali szczęście rodzinne. Do tego dochodzą wszelkiego rodzaju benefity i udogodnienia, którymi polskie firmy kuszą najlepszych specjalistów. Nie trzeba wyjeżdżać do Doliny Krzemowej, żeby skorzystać z relaksacyjnego masażu podczas pracy, darmowych posiłków czy miejsca na regeneracyjną drzemkę… Wszystko to sprawia, że praca w Polsce może być równie satysfakcjonująca.

Jak się okazuje, wraz ze wzrostem znaczenia polskich specjalistów od nowych technologii na międzynarodowych rynkach, maleje liczba osób, dla których wyjazd za granicę jest atrakcyjnym rozwiązaniem. Nasi programiści niekoniecznie chcieliby wyjeżdżać, bo – co najistotniejsze – coraz częściej po prostu nie muszą.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej