Blog IT, Blog Marketing

Wideorekrutacje – trend czy chwilowa moda?

Wideorekrutacje – trend czy chwilowa moda?

TeamQuest 01.08.2016 r.

Jeszcze kilka lat temu każda rozmowa rekrutacyjna odbywała się w siedzibie firmy. Błyskawiczny rozwój nowych technologii sprawia, że co jakiś czas pojawiają się rozwiązania, które mają usprawnić pracę działów HR. Jednym z nich są wideorekrutacje, na które obecnie decyduje się coraz więcej firm, głównie z branży IT. Jakie są zalety tej formy selekcji i czy ma ona szansę zastąpić tradycyjną rozmowę kwalifikacyjną?

Jak to działa?

Wideorekrutacje na zachodnich rynkach w krótkim czasie zyskały bardzo dużą popularność. Badania przeprowadzone przez amerykańską firmę PGi wykazało, że już sześciu na dziesięciu pracodawców wykorzystuje wideo w procesie rekrutacji. Z kolei wśród kandydatów tę formę rekrutacji preferuje aż 66 % respondentów. Choć dane dotyczą rynku pracy zza oceanu, również u nas grono zwolenników rozmów online z roku na rok systematycznie się powiększa. Na czym polega wideorekrutacja? Otóż jedną z możliwości jest przeprowadzenie zwykłej rozmowy za pośrednictwem internetu z wykorzystaniem komunikatora, np. Skype’a. W innym, bardziej popularnym, wariancie kandydat zainteresowany ofertą pracy otrzymuje link aktywacyjny, który odsyła go do listy pytań przygotowanych przez rekrutera. Ma na nie odpowiedzieć w formie wideo mieszcząc się w wyznaczonym limicie czasowym, w wybranym przez siebie miejscu i czasie. Dzięki temu, że taka rozmowa przeprowadzana jest w sposób asynchroniczny, nie ma potrzeby, aby obie strony znajdowały się w tym samym czasie przy ekranie komputera.

Oszczędność kosztów i czasu

Oszczędność kosztów i czasu

Wśród wielu korzyści i możliwości, jakie dają wideorekrutacje, największym plusem jest niewątpliwie brak barier czasowych i lokalizacyjnych. Pozwala to pracodawcy rekrutować osoby z różnych części świata, bez konieczności odbywania długich i kosztownych podróży, a także o dowolnym czasie. Ma to szczególne znaczenie w branżach, takich jak IT, gdzie liczy się krótki czas rekrutacji a firmy często szukają kandydatów w innych miastach a nawet krajach, niż te, w których mają siedziby. Dzięki selekcji online wyeliminowany zostaje również problem czasochłonnej preselekcji, jak weryfikacja CV czy rozmowy telefoniczne, które często niewiele mówią o kandydacie. W zamian, niezbędne informacje pozwalające dokonać trafnej oceny jego aplikacji, otrzymujemy już na wstępnym etapie weryfikacji i to bez konieczności umawiania spotkania. Doświadczenia wielu światowych firm pokazują, że dzięki zastosowaniu tego narzędzia czas od publikacji ogłoszenia do zatrudnienia skraca się aż o jedną trzecią! Warto podkreślić fakt, że oszczędność kosztów i czasu nie idzie w parze ze spadkiem jakości procesu rekrutacyjnego. Wręcz przeciwnie. Pracodawca ma bowiem większe szanse na znalezienie pracownika o oczekiwanych kwalifikacjach, ponieważ zostaje wykluczona bariera miejsca a rekrutujący w krótszym czasie mogą się zapoznać z większą liczbą aplikacji.

Sposób na lepszy wizerunek

Sposób na lepszy wizerunek

Ogromną zaletą selekcji z wykorzystaniem wideo, docenianą przez rekruterów, jest ponadto dokonywanie archiwizacji nagrań z wirtualnych spotkań z potencjalnym pracownikiem. Możliwość nieograniczonego powrotu do nich to szansa na dokładną analizę sylwetki starającego się o pracę i porównanie go z innymi kandydatami. To także szansa na wielokrotne prezentowanie wideo innym zainteresowanym (np. klientowi), które nie mogłyby uczestniczyć w tradycyjnej rozmowie kwalifikacyjnej. Kolejną korzyścią płynącą z tego rozwiązania, usprawniającą cały proces rekrutacji, jest możliwość zadania tych samych pytań nieograniczonej liczbie kandydatów. W przygotowaniu ich listy może uczestniczyć dowolna liczba osób w firmie a z odpowiedziami można się zapoznać w dowolnym terminie. W końcu – umożliwienie kandydatom korzystania z wideorekrutacji ma znaczenie employer brandingowe. Pomaga budować wizerunek firmy jako otwartej na potrzeby kandydatów, nowoczesnej i w pełni wykorzystującej możliwości, jakie oferuje współczesna technologia.

Czy rekrutacje z wykorzystaniem wideo to moda, która ma właśnie swoje pięć minut? Choć całkowite wyeliminowanie tradycyjnej rozmowy o pracę wydaje się mało prawdopodobne, to ilość korzyści i możliwości, jakie oferują wideorekrutacje, pozwala przypuszczać, że wielu działom HR bez tej formy selekcji coraz trudniej będzie funkcjonować…

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej