Blog IT, Blog Marketing

Podsumowanie tygodnia #16 – przegląd najważniejszych wydarzeń w branży IT

Podsumowanie tygodnia #16 – przegląd najważniejszych wydarzeń w branży IT

Maciej Olanicki , 19.05.2019 r.

Prezentujemy subiektywny wybór najważniejszych wydarzeń w branży IT w mijającym tygodniu. Biznesowe przepychanki pomiędzy branżowymi kolosami, nowości w oprogramowaniu, premiery nowych wersji IDE czy kolejne skandale związane z pogwałceniem prywatności internautów? Wszystko to znajdziesz w podsumowaniu tygodnia podane w oszczędnej i przystępnej formie.

Najpopularniejsze artykuły na blogu TeamQuest

Najpopularniejszą publikacją w mijającym tygodniu okazał się artykuł na temat zmian w intelowskiej dystrybucji Linuksa, Clear Linuksie. Tuż za nim uplasowała się publikacja na temat spostrzeżeń Marka Shuttlewortha na temat fragmentacji i przyszłości Linuksa. Podium zamyka opis przydatnych zmian na GitHubie, a za nim plasuje się artykuł o Microsoft Web Template Studio. Pierwszą piątkę zamyka przegląd zmian w Windows Subsystem for Linux 2.

Trump blokuje Huawei i innych producentów

W minionym tygodniu bodaj najważniejszym wydarzeniem na styku IT, biznesu i wielkiej polityki było oczywiście nowe rozporządzenie wykonawcze wydane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald J. Trump nakazał całkowitą blokadę importu urządzeń produkowanych przez zagraniczne firmy, które znalazły się na specjalnej liście.

Tajemnicą poliszynela jest jednak, że rozporządzenie wymierzone jest przede wszystkim w Huawei i jest kolejny etapem trwającej od miesięcy amerykańsko-chińskiej wojny handlowej. Huawei trafiło na wspomnianą listę, w rezultacie import urządzeń tego producenta możliwy jest wyłącznie za specjalną zgodą władz federalnych.

Składany laptop Lenovo

Wśród producentów elektroniki użytkowej kierowanej na rynek konsumencki trwa niedorzeczny wyścig na zaprojektowanie dobrze sprzedającego się urządzenia ze składanym ekranem. Rzecz w tym, że dotychczasowe efekty wypadają dość kuriozalnie, a kolejnym przykładem jest nowy pomysł Lenovo, czyli „składany laptop”.

Trzeźwo myślący Czytelnik mógłby się zastanowić: „ale jak to, jakie wcześniej były laptopy, jeśli nie składane?”. Nie przeszkodziło to wielu mediom pisać o pierwszym składanym urządzeniu tej klasy. W praktyce chodzi po prostu o tablet ze składanym ekranem. Prototyp, podobnie jak inne składane urządzenia, prezentuje się na razie dość topornie.

YouTube Music i Premium w Polsce

Kolejne usługi Google trafiają do Polski. Tym razem chodzi o wersję premium popularnego YouTube’a oraz bazującą na niej usługę muzyczną. Założenia nie są szczególnie skomplikowane – wystarczy wyobrazić sobie wszystkie praktyki Google, które uprzykrzają nam korzystanie z YouTube’a, np. reklamy, brak odtwarzania w tle w aplikacji mobilnej czy pobierania, a potem pozbyć się części z nich. Oto YouTube Premium.

Na rynkach, gdzie obie usługi dostępne były już wcześniej, nie cieszą się one szczególną popularnością i trudno wyobrazić sobie, aby w Polsce miało być inaczej. Google przygotowało okresy próbne, po ich zakończeniu za YouTube Premium należy zapłacić 23,99 zł miesięcznie, zaś za usługę muzyczną 19,99 zł.

Microsoft znów łata Windowsa XP

Nadchodzące miesiące będą szczególnie ciężkie dla użytkowników Windowsa 7. Microsoft już w styczniu zakończy okres podstawowego wsparcia dla tego systemu i oczekiwać należy wzmożonej kampanii na rzecz migracji do Windowsa 10. Ten sam Microsoft zdecydował się jednak w mijającym tygodniu na wydanie łatek bezpieczeństwa dla… Windowsa XP i Millenium.

Jest to drugi taki przypadek w historii, kiedy Microsoft zdecydował się załatać niewspierane systemy. Podatność w usłudze zdalnego pulpitu mogła według korporacji prowadzić do katastrof na miarę WannaCry, czyli kampanii ransomware, przy której okazji Microsoft załatał XP-ka poza wsparciem po raz pierwszy.

Decyzja korporacji spotkała się i tym razem z mieszaną recepcją – według części komentatorów podobne praktyki pielęgnują w użytkownikach złe nawyki korzystania z przestarzałego i podatnego oprogramowania. Nie bez znaczenia jest tu także wspomniany zbliżający się koniec okresu wsparcia dla Windowsa 7 – jak Microsoft chce zachęcać do porzucania systemu, który w awaryjnie i tak będzie łatany?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej