Blog IT, Blog Marketing

Clear Linux dla deweloperów – Intel wprowadza zmiany w swojej dystrybucji

Clear Linux dla deweloperów – Intel wprowadza zmiany w swojej dystrybucji

Maciej Olanicki , 15.05.2019 r.

Zapewne nie tak Intel wyobrażał sobie inaugurację tegorocznej odsłony Open Source Technology Summit – w branżowych mediach grzmią nagłówki o kolejnej niemożliwej do całkowitego wyeliminowania luce w procesorach x86. Można odnieść wrażenie, że nastroje u niebieskich w ogóle są dekadenckie – po tym, jak w 2017 roku całkowicie zrezygnowano z organizacji Intel Developer Forum, tegoroczna odsłona OSTS po raz pierwszy od w szesnastoletniej historii szczytu jest prywatną imprezą zamkniętą.

Nie oznacza to jednak, że Intel nie ma programistom Open Source nic do zaoferowania. Wielu programistów mogą zainteresować zmiany w dystrybucji linuksowej rozwijanej przez Intela – Clear Linuksie. Dotąd jego rozwojowi sprzyjało założenie, że ma to być system skrojony na miarę procesorów Intela, co samo w sobie może budzić zastrzeżenia co do potrzeby utrzymywania takiego bytu. Wątpliwości potwierdza mniej niż znikome zainteresowanie, co najpewniej skłoniło Intel do rewizji pierwotnych założeń.

Zobacz też: Red Hat Enterprise Linux 8 dostępny – przyglądamy się nowościom

Podczas Open Source Technology Summit Intel ogłosił, że odtąd Clear Linux będzie system operacyjnym kierowanym do deweloperów. Przygotowano nawet osobną edycję o mało wymyślnej nazwie Clear Linux Developer Edition. W praktyce pochylenie się nad potrzebami programistów oznacza całkowicie nowy instalator oraz zmiany w sklepie z oprogramowaniem – dodano nowe kategorie, w których znajdziemy zróżnicowane narzędzia deweloperskie, języki, frameworki, IDE czy biblioteki wykorzystywane w procesie uczenia maszynowego.

clearlinux

Trudno jednak stwierdzić, by te cechy jakkolwiek wyróżniały dystrybucję Intela. Okazuje się, że niewiele wyróżnia ją także po uruchomieniu. Cechą charakterystyczną jest na pewno autorski menedżer pakietów i aktualizacji Intela – swupd. To z jego wykorzystaniem instalować można na przykład paczki, jakie Intel przygotował dla programistów. Programiści C mogą wykorzystać polecenie sudo swupd bundle-add c-basic, pracę z konteneryzacją można z kolei rozpocząć do polecenia sudo swupd bundle-add c-basic.

Zobacz też: Ubuntu 19.04 Dyskotekowy Dingo dostępne z Linuksem 5.0 i najnowszym GNOME

Więcej informacji na temat nowej wersji Clear Linuksa w wydaniu kierowanym do deweloperów można zdobyć na nowo otwartej stronie internetowej.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej