Zapewne nie tak Intel wyobrażał sobie inaugurację tegorocznej odsłony Open Source Technology Summit – w branżowych mediach grzmią nagłówki o kolejnej niemożliwej do całkowitego wyeliminowania luce w procesorach x86. Można odnieść wrażenie, że nastroje u niebieskich w ogóle są dekadenckie – po tym, jak w 2017 roku całkowicie zrezygnowano z organizacji Intel Developer Forum, tegoroczna odsłona OSTS po raz pierwszy od w szesnastoletniej historii szczytu jest prywatną imprezą zamkniętą.
Nie oznacza to jednak, że Intel nie ma programistom Open Source nic do zaoferowania. Wielu programistów mogą zainteresować zmiany w dystrybucji linuksowej rozwijanej przez Intela – Clear Linuksie. Dotąd jego rozwojowi sprzyjało założenie, że ma to być system skrojony na miarę procesorów Intela, co samo w sobie może budzić zastrzeżenia co do potrzeby utrzymywania takiego bytu. Wątpliwości potwierdza mniej niż znikome zainteresowanie, co najpewniej skłoniło Intel do rewizji pierwotnych założeń.
Zobacz też: Red Hat Enterprise Linux 8 dostępny – przyglądamy się nowościom
Podczas Open Source Technology Summit Intel ogłosił, że odtąd Clear Linux będzie system operacyjnym kierowanym do deweloperów. Przygotowano nawet osobną edycję o mało wymyślnej nazwie Clear Linux Developer Edition. W praktyce pochylenie się nad potrzebami programistów oznacza całkowicie nowy instalator oraz zmiany w sklepie z oprogramowaniem – dodano nowe kategorie, w których znajdziemy zróżnicowane narzędzia deweloperskie, języki, frameworki, IDE czy biblioteki wykorzystywane w procesie uczenia maszynowego.
Trudno jednak stwierdzić, by te cechy jakkolwiek wyróżniały dystrybucję Intela. Okazuje się, że niewiele wyróżnia ją także po uruchomieniu. Cechą charakterystyczną jest na pewno autorski menedżer pakietów i aktualizacji Intela – swupd. To z jego wykorzystaniem instalować można na przykład paczki, jakie Intel przygotował dla programistów. Programiści C mogą wykorzystać polecenie sudo swupd bundle-add c-basic
, pracę z konteneryzacją można z kolei rozpocząć do polecenia sudo swupd bundle-add c-basic
.
Zobacz też: Ubuntu 19.04 Dyskotekowy Dingo dostępne z Linuksem 5.0 i najnowszym GNOME
Więcej informacji na temat nowej wersji Clear Linuksa w wydaniu kierowanym do deweloperów można zdobyć na nowo otwartej stronie internetowej.