Blog IT, Blog Marketing

Świetna nowość na GitHubie – serwis pozwoli na budowanie paczek

Świetna nowość na GitHubie – serwis pozwoli na budowanie paczek

Maciej Olanicki , 13.05.2019 r.

Wielu nie wyobraża sobie dziś rozwoju oprogramowania bez Gita i dostawców repozytoriów, na czele z GitHubem. W ostatnim czasie w serwisie dodano nową funkcję testową, która spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem społeczności korzystających z GitHuba programistów. Możliwe jest już tworzenie paczek.

Nowa funkcja nosi nazwę GitHub Package Registry i dostępna jest w ramach testów beta. Dołączyć do nich można po wcześniejszym zarejestrowaniu się, ale liczba testujących jest ograniczona. Dzięki rejestrowi pakietów deweloperzy mają możliwość łatwego budowania paczek zawierających kod przechowywany w repozytorium. Proces generowania pakietów ma być zautomatyzowany, ich widoczność będzie dziedziczona po ustawieniach samego repozytorium.

Zobacz też: GitHub znosi ograniczenia dla darmowych prywatnych repozytoriów

Warto wyjaśnić, że GitHub nie staje się bazą oprogramowania, lecz w większym stopniu usługą hostingową, gdzie przechowywane są pakiety. Nie tworzy także własnego formatu paczek i obsługującego go menedżera, lecz pozwala generować paczki najpopularniejszych menedżerów. Aktualnie GitHub Package Registry obsługiwane może być przez menedżery JavaScriptu (npm), Javy (Maven), Ruby (RubyGems), .NET (NuGet) i Dockera.

github-pakiety

Uruchomienie rejestru pakietów to dla GitHuba duży krok w rozwoju – dotąd repozytorium kojarzone było wyłącznie z udostępnianiem kodu. Teraz jednak się to zmieni i to w przemyślany sposób. Nic nie stało przecież na przeszkodzie, by rozwijany pod czujnym okiem Microsoftu GitHub zaproponował swój własny menedżer pakietów wraz z nowym formatem.

Zobacz też: Fala włamań do repozytoriów Git. Atakujący żądają okupu za skradziony kod

Na szczęście zamiast tego otrzymujemy możliwość budowania i udostępniania paczek zgodnych z najpopularniejszymi standardami, uniwersalną i praktyczną. Ponadto do dyspozycji użytkowników oddane zostaną narzędzia analityczne znane ze zwykłych repozytoriów z kodem – śledzić będzie można statystyki pobrań czy zależności. Więcej informacji na temat udanej nowości w GitHubie można przeczytać na oficjalnym blogu.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej