Blog IT, Blog Marketing

Windows 10 ma problemy z przywracaniem systemu – 0xc000021a straszy administratorów

Windows 10 ma problemy z przywracaniem systemu – 0xc000021a straszy administratorów

Adam Golański , 20.05.2019 r.

Po raz kolejny okazuje się, że uaktualnianie Windowsa 10 może być ryzykownym zajęciem. Microsoft potwierdził to, o czym donosiło już wcześniej wielu administratorów tego systemu: uruchomienie Windows 10 po próbie przywrócenia systemu do punktu przywracania utworzonego przed zainstalowaniem aktualizacji może być niemożliwe. Problem ten dotyczy wszystkich wersji Windowsa 10, w tym Enterprise, na których włączona jest ochrona systemu, a punkt przywracania systemu został utworzony przed zainstalowaniem aktualizacji.

Gdy administratorzy spróbują przywrócić system po zakończeniu instalacji aktualizacji, zamiast przywróconej wcześniejszej wersji zobaczą tylko komunikat o błędzie 0xc000021a, a po restarcie systemu już nie zobaczą pulpitu Windowsa.

Zobacz też: Windows 10 ukradnie nam 7 GB na aktualizacje. Jak temu zapobiec?

Jak się okazuje, problem ten znany jest od dłuższego czasu i do tej pory nie udało się go rozwiązać. Powód jest dość trywialny. Podczas przywracania systemu do ustalonego punktu, Windows tymczasowo opóźnia przywracanie plików, które są w użyciu. Następnie zapisuje informacje o tym co się stało w Rejestrze. Po ponownym uruchomieniu komputera kończy aktualizacje opóźnionych plików.

Jednak może zdarzyć się tak, że Windows odtwarzając pliki z katalogu oznacza plik aktualnie używanego sterownika .sys na odtworzenie dopiero po restarcie. Kiedy komputer zostaje zrestartowany, Windows wpierw ładuje sobie istniejące sterowniki – zanim przejdzie do przywracania ich późniejszych wersji. W tej sytuacji wersje sterowników nie pasują do wersji już przywróconych plików w katalogu, co powoduje zaniechanie procesu restartowania.

To można naprawić

Zepsute instalacje Windowsa można na szczęście przywrócić do użytku bez konieczności reinstalacji całego systemu. W tym celu administratorzy muszą wejść do środowiska Windows Recovery Environment (WinRE), czyli platforma platformy odzyskiwania systemu opartej o Windows Preinstallation Environment (Windows PE). W większości przypadków, gdy nie można dostać się do systemu operacyjnego, system powinien wejść do trybu WinRE automatycznie – wystarczą dwie następujące po sobie próby uruchomienia systemu. Jeśli to jest niemożliwe, pozostaje skorzystać z nośnika odzyskiwania systemu, pozostałe bowiem metody wejścia do WinRE wymagają dostępu do środowiska Windows.

Następnie należy wybrać Rozwiązywanie problemów (Troubleshoot), Opcje Zaawansowane (Advanced Options) i Ustawienia uruchamiania (Startup settings). Tam po wybraniu opcji restartu zobaczymy listę ustawień, aktywowanych klawiszami funkcyjnymi F1-F9. Klawisz F7 wyłącza wymuszanie podpisów sterowników (Disable Driver signature enforcement).

Po ponownym uruchomieniu z tą opcją, Windows powinien być w stanie przywrócić się do ustalonego punktu.

Przywracanie bez bólu

Microsoft twierdzi, że rozwiązaniem problemów z przywracaniem systemu jest wykorzystanie do tego celu właśnie Windows Recovery Environment zamiast okienkowych Ustawień. Należy zrestartować Windows do konsoli WinRE, wywołując w Windowsie aplikację Ustawienia (Settings), a w niej Aktualizacje i bezpieczeństwo (Update & Recovery), Odzyskiwanie (Recovery) i tam w Ustawieniach zaawansowanych wybrać Restart systemu.

Zobacz też: Windows 10 dwukrotnie zwiększa minimalne wymagania odnośnie miejsca na dysku

Po wejściu do konsoli WinRE wybieramy Rozwiązywanie problemów (Troubleshoot), Opcje Zaawansowane

(Advanced Options) i Odtwarzanie systemu (System restore). Tam zgodnie z instrukcjami wybieramy punkt odtwarzania systemu – i to wszystko. Jako że Windows nie przekłada odtworzenia używanych plików sterowników na później, cały proces wykonany zostaje w jednym etapie.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej