Blog IT, Blog Marketing

Microsoftu Template Studio ułatwia pracę nad interfejsem aplikacji przeglądarkowych

Microsoftu Template Studio ułatwia pracę nad interfejsem aplikacji przeglądarkowych

Maciej Olanicki , 16.05.2019 r.

Microsoft ogłosił dziś dostępność nowego narzędzia kierowanego do deweloperów, a konkretniej do twórców aplikacji przeglądarkowych. Mowa o Microsoft Web Template Studio, czyli otwartym rozszerzeniu do Visual Studio Code przygotowanym w ramach programu stażowego w departamencie eksperymentalnych przedsięwzięć korporacji. Microsoft Garage.

template-studio-1

Nie oznacza to jednak, że samo Microosft Web Template Studio ma w sobie coś z eksperymentu. Wręcz przeciwnie, jest to zwyczajne, choć trzeba przyznać, że nawet jak na warunki Visual Studio Code dość rozbudowane, rozszerzenie, które ma ambicje być dla deweloperów rozwijających aplikacje przeglądarkowe tym, czym dla twórców aplikacji UWP jest Windows Template Studio. Słowem – kreatorem i zbiorem gotowych komponentów ułatwiających pracę nad interfejsem aplikacji.

Zobacz też: Visual Studio Online – Microsoft przenosi swój edytor (z powrotem) do przeglądarki

Na razie rozszerzenie pozwala na pracę Full-Stack, po nazwaniu projektu należy wybrać framework. Aktualnie obsługiwane są dwa: ReactNode.js. W kolejnym kroku kreatora wybrać można jeden z sugerowanych wzorów interfejsu, możliwe jest też wybranie opcji tworzenia aplikacji absolutnie od zera. W ostatnim kroku wariantywnie można wybrać wykorzystywane usługi chmurowe Azure: Azure Cosmos DB jako usługę bazodanową i Azure Functions jako chmurę obliczeniową.

template-studio

Następnie projekt jest generowany wraz z plikiem Readme.MD i gotowy interfejs aplikacji można obejrzeć w przeglądarce. Oczywiście przyjęta stylistka interfejsu otwarcie nawiązuje do języka wzornictwa przyjętego przez Microsoft we własnych aplikacjach przeglądarkowych i natywnych – Fluent Design. Mimo niewielkich możliwości konfiguracyjnych trzeba przyznać, że Microsoft Web Template Studio jest niezwykle łatwe w obsłudze i częściowo lub całkowicie automatyzuje czasochłonną pracę nad interfejsami. Ergonomiczny i elegancki interfejs przeglądarkowy może przygotować nawet osoba, która nie miała dotąd do czynienia z front-endem, UI i UX.

Zobacz też: Visual Studio 2019 dostępne – przyglądamy się nowościom w środowisku Microsoftu

Jakie będą kolejne etapy rozwoju nowego rozszerzenia? Microsoft już teraz zapowiada, że oprócz obsługi Reacta i Node.js wkrótce będzie można także pracować na AngularzeVue. W ustawieniach rozszerzenia można włączyć dostęp do funkcji testowych. Microsoft Web Template Studio dostępny jest z poziomu sklepu z rozszerzeniami dla Visual Studio Code, kod rozszerzenia dostępny jest na GitHubie.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej