Prezentujemy subiektywny wybór najważniejszych wydarzeń w branży IT w mijającym tygodniu. Biznesowe przepychanki pomiędzy branżowymi kolosami, nowości w oprogramowaniu, premiery nowych wersji IDE czy kolejne skandale związane z pogwałceniem prywatności internautów? Wszystko to znajdziesz w podsumowaniu tygodnia podane w oszczędnej i przystępnej formie.
Najpopularniejsze artykuły na blogu TeamQuest
Mijający tydzień zdominowały doniesienia z konferencji deweloperskich Microsoftu i Google. Największym zainteresowaniem na naszym blogu cieszył się artykuł na temat dużych zmian w .NET, niewiele mniej odsłon odnotowały nowości dotyczące Fluttera oraz React Native w Windowsie, podobnie jak doniesienia o włamaniu na konta GitHuba oraz nowości dotyczące Kotlina w Androidzie.
Rozszerzeniowa katastrofa w Firefoksie
Mijający tydzień upłynął użytkownikom Firefoksa pod znakiem problemów z rozszerzeniami. Zawiniła Mozilla, która przeoczyła termin wygasania certyfikatów, co poskutkowało wyłączeniem rozszerzeń dla milionów użytkowników programu. Konieczna była aktualizacja Firefoksa, wprowadzenie systemu Studies oraz usuwaniem części danych zbieranych dzięki telemetrii.
Choć odpowiedzialność za błąd spoczywa na Mozilli, to fundacja chwalona jest za sposób, w jaki komunikowała się z użytkownikami podczas kryzysu. W opublikowanych oświadczeniach i raportach technicznych przejrzyście informuje o tym, co się wydarzyło i skutkach dla użytkowników. Zapowiedziane zostały już także kolejne wpisy na temat prac zmierzających do wyeliminowania błędu.
Powrót PowerToys
Użytkownicy Windowsa mogli niegdyś korzystać z oprogramowania PowerToys – zestawu narzędzi dostarczających eksperymentalne funkcje powłoki systemowej. Microsoft nigdy nie zdecydował się na ich domyślną implementację w Windowsie, a przy okazji premiery Visty porzucił ich rozwój. Dziś wiemy już, że nie na zawsze, a PowerToys będą miały drugie życie.
Ich kod został bowiem udostępniony na GitHubie. Na tym jednak nie koniec – Microsoft zachęca programistów do pracy nad nowymi funkcjami, które pozwolą modyfikować powłokę w Windowsie 10. Wiadomo już, że Microsoft chce dostarczyć w ten sposób między innymi funkcję podglądu dostępnych skrótów klawiszowych oraz szybkiej zmiany ekranu z poziomu tacki paska zadań.
Współzałożyciel Facebooka chce jego końca
Dziś Facebooka kojarzymy przede wszystkim z jedną osobą, Markiem Zuckerbergiem. Niewielu pamięta, że przy zakładaniu serwisu towarzyszył mu Chris Hughes. Hughes w mijający tygodniu postanowił przypomnieć światu o swoim istnieniu i zrobił to z przytupem. Współzałożyciel Facebooka stwierdził, że jest rozczarowany sobą, że przed laty nie przewidział czym stanie się serwis i cała korporacja.
Hughes odniósł się także do zapowiedzi Federalnej Komisji Handlu, która chce ukarać Facebooka wielomiliardową karą. Według niego żadna kara nie będzie wystarczająca, a Komisja powinna rozważyć surowsze środki, łącznie z rozbiciem Facebooka na mniejsze podmioty. Jest także zdania, że Komisja nigdy nie powinna pozwolić na to, by korporacja Marka Zuckerberga przejęła Instagram i WhatsAppa.
Kosmiczne plany Jeffa Bezosa
Startupy skupione wokół rynku komercyjnych lot w kosmos rosną jak grzyby po deszczu, co przyciąga także uwagę większych graczy. Prym wiedzie tu oczywiście Elon Musk, ale swoje kosmiczne plany ogłosił w mijającym tygodniu także Jeff Bezos. W przeciwieństwie do założyciela PayPala i Tesli Bezos chce się jednak skupić na kolonizacji Księżyca, nie Marsa.
Kosmiczna firma Jeffa Bezosa nosi nawę Blue Origin. Jej działalność skupiać będzie się w pierwszej kolejności na przygotowaniu misji, dzięki której autorski lądownik Blue Moon zabierze ludzi na Księżyc. Dalekosiężnym futurystycznym planem jest budowa ogromnych cylindrycznych habitatów pozwalających, w których żyć miałoby nawet milion osób.