Kolejne ważne zapowiedzi płyną z Seattle, gdzie odbywa się konferencja deweloperska Microsoftu, Build 2019. Korporacja ogłosiła spore zmiany w .NET. Już w połowie przyszłego roku udostępniona zostanie pierwsza testowa .NET 5 – nowego ujednoliconego frameworka, który połączy .NET, .NET Core, a także dobrodziejstwa Mono, Xamarina i innych narzędzi deweloperskich.
Plany Microsoftu są ambitne. .NET 5 ma być uniwersalnym multiplatformowym frameworkiem, dzięki któremu tworzyć będzie można oprogramowanie na wszystkie najpopularniejsze platformy sprzętowe. Na desktopy trafi dzięki Windows Forms, WPF i WUP, na urządzenia mobilne dzięki Xamarinowi, nie zabraknie dalszej integracji z Azure, Unity, frameworkami wykorzystywanymi do maszynowego uczenia i kompatybilności z procesorami ARM wykorzystywanymi w IoT.
„Ten nowy projekt i kierunek zmienia zasady gry dla .NET. .NET 5, twój kod i pliki projektu będą prezentowały się i działały tak samo, niezależnie od rodzaju aplikacji, jaką budujesz. Będziesz miał dostęp do tego samego środowiska uruchomieniowego, API i możliwości języków w każdej aplikacji. Obejmuje to także poprawki w zakresie wydajności, które pojawiają się w CoreFx praktycznie codziennie” – czytamy w oficjalnym komunikacie.
Z pomocą .NET 5 Microsoft chce dostarczyć ujednolicone środowisko uruchomieniowe i framework na Windowsie, Linuksie, macOS-ie, iOS-ie, Androidzie, tvOS-ie, watchOS-ie, a także WebAssembly. W stosunku do poprzednich wersji .NET Core wśród nowości należy wymienić pełną interoperacyjność Javy na wszystkich platformach, obsługę Objective-C i Swifta, dodana zostanie także obsługa kompilacji Ahead-Of-Time, co jest wymagane między innymi w przypadku iOS-a.
Wszystkie aplikacje będą wykorzystywać framework CoreFX i będą budowane za pomocą .NET CLI. Trzeba zatem przyznać, że na dotnetowym gruncie dojdzie wkrótce do niemałej rewolucji. Ta może budzić wątpliwości – Microsoft na razie wstrzymuje się z odpowiedziami na pytania między innymi o przyszłość .NET Standard czy sposoby na separacje kodu pisanego na konkretne architektury. Premiery stabilnej wersji .NET 5 spodziewać możemy się w listopadzie 2020 roku.
Zobacz też: Visual Studio Online – Microsoft przenosi swój edytor (z powrotem) do przeglądarki