Podczas konferencji deweloperskiej Google I/O w 2017 roku Google ogłosiło – wzbudzając w zgromadzonej społeczności programistów nie lada entuzjazm – obsługę języka programowania Kotlin w Androidzie.
Dwa lata później, podczas zainaugurowanej wczoraj tegorocznej odsłony konferencji, korporacja oficjalnie poinformowała, że Kotlin będzie odtąd „preferowanym” językiem oprogramowania androidowych aplikacji.
Obsługa Kotlina w Androidzie okazała się strzałem w dziesiątkę. Według danych udostępnionych przez Google aktualnie ponad 50% androidowych programistów korzysta właśnie z tego języka. Odzwierciedlają to także wyniki z tegorocznej odsłony największego badania opinii programistów StackOverflow Developer Survey, gdzie Kotlin uplasował się w rankingu najbardziej lubianych języków na 4. pozycji, za Rustem, Pythonem i TypeScriptem.
Decyzja Google o nadaniu Kotlinowi priorytetowego statusu nie powinna zatem nikogo dziwić, ale co oznacza ona w praktyce?
Ogłaszamy dziś kolejny duży krok: rozwój Androida w coraz większym stopniu będzie Kotlin-first. Wiele nowych funkcji i API w Jetpacku będzie oferowanych w pierwszej kolejności w Kotlinie. Jeśli zaczynasz nowy projekt, powinieneś pisać go w Kotlinie; kod pisany w Kotlinie często oznaczać będzie dla ciebie mniej kodowania – mniej do pisania, testowania i utrzymywania.
Nowości w Jetpacku, udostępnionym niedawno kompleksowym zestawie bibliotek i narzędzi, do których dostęp będą mieli w pierwszej kolejności programiści Kotlin, to jednak nie koniec. Google zapowiada także inwestycję w promocję tego języka programowania, między innymi za sprawą serii imprez i szkoleń:
Ponadto, w partnerstwie z Jetbrains i Kotlin Foundation, kontynuujemy inwestycje w narzędzia, dokumentację, szkolenia i wydarzenia, by uczynić Kotlin jeszcze łatwiejszym do nauczenia i wykorzystywania. Obejmuje to Kotlin/Everywhere, nową ogólnoświatową serię wydarzeń, gdzie możesz nauczyć się języka, nowe kursy Udacity i więcej.
Taka koncentracja na Kotlinie może wzbudzać obawy programistów, którzy piszą swoje aplikacje w C++ oraz Javie. Google obiecuje jednak, że oba te języki w dalszym ciągu będą obsługiwane i ich przyszłości na Androidzie nic nie zagraża. Więcej na temat dokonanej przez Google wolty w stronę Kotlina przeczytać można na oficjalnym blogu deweloperskim Androida.