Blog IT, Blog Marketing

React Native – poważny sposób na programowanie na Windows 10

React Native – poważny sposób na programowanie na Windows 10

Adam Golański , 07.05.2019 r.

Na konferencji Build Microsoft zaprezentował coś, co zainteresować może wszystkich deweloperów React Native, którzy chcieliby wejść na większe ekrany. Projekt o niewyszukanej nazwie „React Native for Windows 10” pozwoli im pisać oprogramowanie desktopowe tak samo, jak wcześniej pisali oprogramowanie na urządzenia mobilne.

React Native to dziś najpopularniejszy framework do pisania w JavaScripcie aplikacji mobilnych działających na Androidzie i iOS-ie. Mało kto jednak o tym wie, że React Native można wykorzystać do budowania aplikacji mobilnych na Windowsa i macOS-a – dostępne są do tego oficjalnie wspierane wtyczki. Ale cóż, niestety wydajność takich aplikacji znacząco odbiega od tego, do czego przyzwyczaił nas desktop, rzadko też bez modyfikacji da się kod takiej aplikacji na Windowsa przenieść.

Wydany na wolnej licencji MIT nowy projekt Microsoftu będzie pełną reimplementacją React Native na Windowsa 10, w którym kluczowe elementy przepisywane są obecnie w C++. Ze środowiskiem deweloperskim zbudowanym wokół Visual Studio 2017, Node.js i SDK Windowsa, możliwe stanie się zbudowanie znacznie wydajniejszych aplikacji, które ruszą na pecetach, tabletach, urządzeniach hybrydowych, Xboksie, a nawet urządzeniach zmiksowanej rzeczywistości.

Co będzie w środku React Native for Windows? Jak wiadomo, facebookowy rdzeń tego frameworka jest napisany w C++, podczas gdy dotychczasowa implementacja pakietu react-native-windows, przede wszystkim mostek JavaScript <-> Native, był napisany w C#. Reimplementacja wykorzystuje rdzenny mostek Facebooka, pozwalając na sprawniejszą interakcję między JavaScriptem a C++.

Dzięki temu nowy windowsowy ReactNative będzie korzystał z tych samych ulepszeń, które przynoszą kolejne wydania od Facebooka. Jednocześnie dzięki warstwie kompatybilności, zapewni pełne wsparcie dla aplikacji i modułów napisanych w C#.

Ze stanu prac przedstawionego na GitHubie widać, że założenia Microsoftu sięgają daleko: projekt oprócz zwiększenia wydajności przyniesie możliwość korzystania na Windowsie ze wszystkich rozszerzeń, zwiększy dostępność aplikacji React Native dla niepełnosprawnych, a nawet pozwoli wykorzystać je w grach.

Więcej na temat React Native for Windows 10 znajdziecie na stronach projektu na GitHubie.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej