Blog IT, Blog Marketing

Przez zabawę do celu. 10 gier, które pomagają w nauce programowania (część I)

Przez zabawę do celu. 10 gier, które pomagają w nauce programowania (część I)

TeamQuest 15.07.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • które gry pozwalają doskonalić potrzebne programiście umiejętności?
  • co zrobić, aby nauka kodowania była przyjemnością?
  • jak stać się lepszym programistą?

Programowanie potrafi być źródłem prawdziwej satysfakcji i przyjemności, pod warunkiem, że jesteś już pewnym siebie developerem, dla którego kod nie ma żadnych tajemnic. Jednak dotarcie do tego punktu bywa prawdziwą drogą przez mękę. Na szczęście nauka programowania nie musi być polegać wyłącznie na mozolnym wykonywaniu ćwiczeń i oglądaniu tutorali. Przedstawiamy gry, które każdemu koderowi pozwolą skutecznie szlifować swoje umiejętności.

CodinGame

To projekt, który oferuje gry do nauki programowania w 23 językach (m.in. JavaScript, Ruby, PHP). Jak to działa? Otóż zagadki i łamigłówki postawione przed graczem wymagają napisania fragmentu prawdziwego kodu. Wszystkie zadania podzielone są na kategorie dostosowane do umiejętności. Oznacza to, że coś dla siebie znajdą tu zarówno początkujący koderzy jak i doświadczeni wyjadacze programowania. Jedną z największych zalet tej aplikacji internetowej jest możliwość grania zespołowego oraz brania udziału w międzynarodowych konkursach kodowania. Do spróbowania swoich sił w CodinGame dodatkowo zachęca miła dla oka oprawa graficzna oraz wygodny edytor.

Untrusted

Gra przygodowa sprawdzająca umiejętności programowania w JavaScript. Zadaniem użytkownika jest pomóc głównemu bohaterowi - Dr. Eval poruszać się pomiędzy kolejnymi poziomami. Początkowo poszczególne levele wydają się nie do pokonania. Aby pójść dalej należy zmodyfikować kod źródłowy. Pole kodu ma czerwone i czarne obszary. Edycji można poddać wyłącznie te drugie. Gra wymaga podstawowych umiejętności kodowania, niekoniecznie w JavaScript.

Code Hunt

Ta przygotowana przez Microsoft gra nie nauczy wprawdzie programowania od podstaw, ale pomoże utrwalić posiadane już umiejętności kodowania w Java czy C#. Każde zadanie to napisany w jednym z tych języków fragment kodu, który trzeba odpowiednio zmodyfikować, aby osiągnąć właściwy wynik jego działania. Z każdym kolejnym levelem poziom trudności wzrasta. Co istotne, sposobów rozwiązania zadań może być wiele. Jedyne, co się liczy to uzyskany wynik.

Code Wars

Ta gra pozwala sprawdzić swoje umiejętności programowania w takich językach jak m.in. JavaScript, Swift, PHP, Python czy Ruby. Mamy tu do czynienia z typowo programistycznymi zadaniami, jak np. napisanie skryptu wypisującego co którąś liczbę z ciągu. Aby uzyskać dostęp do zadań, trzeba wybrać główny język i rozwiązać testową łamigłówkę. Kolejne zadania dostępne są na wielu różnych poziomach. Co istotne, każde z nich ma wbudowane testy, dzięki czemu po jego ukończeniu użytkownik może wszystko dokładnie sprawdzić.

CodeCombat

Tym razem propozycja dla początkujących adeptów programowania. CodeCombat to gra RPG, która umożliwia naukę JavaScript, Python a także jQuery, Bootstrap, HTML5 i CSS. Zadaniem użytkownika w poszczególnych poziomach jest stworzenie krótkiego kodu w wybranym języku programowania, w wyniku wykonania którego bohater gry wykonuje określone zadania. Początkowo algorytmy są proste, ale w miarę postępów poziom trudności wzrasta. Do stawienia im czoła dodatkowo zachęca piękna grafika.

W kolejnym wpisie przedstawimy kolejne 5 gier, wspierające naukę programowania, które naszym zdaniem zasługują na uwagę: Przez zabawę do celu. 10 gier, które pomagają w nauce programowania (część II).

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej