Blog IT, Blog Marketing

Przez zabawę do celu. 10 gier, które pomagają w nauce programowania (część II)

Przez zabawę do celu. 10 gier, które pomagają w nauce programowania (część II)

TeamQuest 16.07.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • które gry pozwalają doskonalić potrzebne programiście umiejętności?
  • co zrobić, aby nauka kodowania była przyjemnością?
  • jak stać się lepszym programistą?

Nauka przez zabawę to najlepszy sposób na zdobywanie nowych, praktycznych umiejętności. Nie inaczej jest w przypadku kodowania. Czy można skuteczniej zmotywować się do pracy niż zdobywając kolejne punkty i levele? Kontynuujemy przegląd najciekawszych, naszym zdaniem, gier dla programistów.

Robocode

Tak gra to opensource’owy projekt, dzięki któremu możemy zabawić się w czołgistę ucząc się jednocześnie Javy. Zadaniem gracza jest zbudowanie za pomocą tego języka wirtualnego robota, który następnie bierze udział w starciach ze stworzonymi przez innych pojazdami. Początkujący koderzy mają do dyspozycji gotowe roboty dostępne na stronie projektu, natomiast ci bardziej zaawansowani mogą zaprogramować w swoich maszynach niemal nieograniczoną liczbę funkcji.

CyberDojo

To GitHubowa platforma, na której programiści mogą doszlifować swoje umiejętności lub powiększać wiedzę o kodowaniu. Zawiera wiele praktycznych ćwiczeń i ciekawych wyzwań, które pomagają w nauce takich języków jak m.in. Ruby, JavaScript, PHP, Python.

Ruby Warrior

To propozycja dla tych, którzy w prosty i przyjemy sposób chcą nauczyć się programowania w Ruby. Tym razem użytkownik wciela się w wojownika, który musi walczyć z przeciwnościami losu – potworami. Przejście kolejnej rundy wymaga analizy i modyfikacji kodu. Poziom trudności zaczyna się od podstawowego a kończy na średniozaawansowanym. Aby spróbować swoich sił w tej grze, wystarczy zalogować się za pomocą Facebooka.

Elevator Saga

Gra przeglądowa, która tym razem sprawdza i doskonali umiejętności z zakresu JavaScript. Zadaniem użytkownika jest zaprogramowanie ruchu wind w budynku, pisząc odpowiedni kod. Początkowe wyzwania są proste, np. przewiezienie windą 15 osób w czasie krótszym niż minuta. Z każdą rundą zadania są coraz trudniejsze – wzrasta liczba wind i pięter. Wszystkie wyzwania są w stanie ukończyć tylko najlepsi gracze.

Empire of Code

Gra strategiczna dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił w obsłudze JavaScript oraz Pythona. Akcja rozgrywa się w kosmosie. Gracz otrzymuje do dyspozycji swoją planetę, na której tworzy własne imperium, buduje fabryki, wydobywa surowce. Przede wszystkim jednak broni się przed atakami wrogów a także sam wyrusza na podboje. Co ciekawe, użytkownik może zaprogramować własną strategię, którą w tym celu wykorzysta, lub wykorzystać i zmodyfikować strategie innych graczy. Nie trzeba dodawać, że z każdym kolejnym levelem algorytmy stają się coraz bardziej skomplikowane.

Nauka kodowania to długa droga. Na szczęście pokonywanie jej nie musi być nudne. Oczywiście granie w gry dla programistów, nawet te najbardziej zaawansowane, nie może być fundamentem rozwijania swoich kompetencji, może jednak sprawić, że proces ten będzie atrakcyjny i przyjemny.

Jeśli nie zapoznałeś/-aś się jeszcze z pierwszą częścią artykułu zapraszamy do jego lektury: Przez zabawę do celu. 10 gier, które pomagają w nauce programowania (część I).

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej