Blog IT, Blog Marketing

Nauka programowania w szkole? Czy to się sprawdza w praktyce?

Nauka programowania w szkole? Czy to się sprawdza w praktyce?

TeamQuest 26.04.2018 r.

Nowe rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej zakłada naukę elementów programowania już od I klasy szkoły podstawowej, a także zwiększenie liczby godzin informatyki od klasy IV w górę. Nowa podstawa programowa została wprowadzona w życie wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2017/2018, czyli we wrześniu zeszłego roku. W rzeczywistości uczniowie klas nauczania początkowego - I-III - nie będą nauczani praktycznej wiedzy z dziedziny programowania, lecz będą tylko do tej nauki przygotowywani. Pierwsze kroki w tekstowym języku programowania uczniowie rozpoczną w klasach VII-VIII, przechodząc od programowania wizualnego do tekstowego.

Wdrożenie programowania do programu nauczania

Oczywiste jest, że wdrożenie programowania do programu nauczania szkół podstawowych ma za zadanie rozwoju u uczniów umiejętności rozwiązywania problemów przy użyciu logicznego myślenia i zapoznania ich z nowymi technologiami. Nowy program nauczania niesie ze sobą jednak pytania nad jakością nauki programowania w szkole. Czy nauczanie w dużych grupach przez nie specjalizujących się w programowaniu specjalistów, lecz wyłącznie przeszkolonych nauczycieli da realne efekty? Nauka programowania w szkole podstawowej może być inspiracją dla uczniów do zainteresowania się programowaniem i w przyszłości wybrania kariery w branży IT. Równocześnie nieumiejętnie przekazana wiedza, może zrazić do nowych technologii. Jak w praktyce sprawdzi się nauka programowania w szkołach podstawowych? Niestety by uzyskać odpowiedź na to pytanie jest jeszcze zbyt wcześnie. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że nauki programowania uczniów podejmą się osoby do tego wykwalifikowane.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej