Charakterystyka branży IT sprawia, że nazywana jest bardzo często jako “branża pracownika”. W związku z ogromnym zapotrzebowaniem na programistów, specjaliści IT mogą przebierać w ofertach wielu firm. Jak w żadnym innym sektorze, pracownicy mogą pozwolić sobie na odejście pracy nawet bez uprzedniego zabezpieczenia w postaci kolejnej pracy. Doświadczony programista ma bowiem umiejętności, które są niezwykle doceniane na rynku, a znalezienie pracy w przypadku takiej osoby nie jest dużym wyzwaniem.
Utrzymanie specjalisty IT w pracy - dlaczego obecnie to trudne zadanie?
Biorąc pod uwagę sytuację w sektorze IT, pracodawcy muszą robić wszystko, aby zatrzymać w swoim zespole pracowników. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż z roku na rok zwiększają się zarobki programistów IT, a firmy prześcigają się w zapewnianiu coraz to lepszych warunków pracy. Nikogo nie dziwi już zwrot kosztów dojazdów, liczne pakiety socjalne, możliwość pracy zdalnej, czy nawet służbowy laptop lub samochód.
Powody, dla których programiści odchodzą z miejsca pracy
Programiści bardzo często podejmują decyzję o rozstaniu z pracodawcą, gdyż praca najzwyczajniej nie spełnia ich oczekiwań np. w kwestii zarobków. Drugim powodem, dla którego specjaliści IT odchodzą z miejsca, mogą być nieciekawe projekty lub poczucie, że ich umiejętności i kreatywność nie są w pełni wykorzystywane. Inne częste przyczyny to nieciekawa atmosfera w pracy brak możliwości pracy zdalnej.
Ambicje i dążenie do rozwoju to cechy doceniane przez pracodawców. Bardzo często programiści czują, że nie są wspierani w tej kwestii i pomimo chęci dalej przydzielani są do żmudnych i nieciekawych zadań.
Z drugiej strony programiści wraz z rozwojem w firmie IT, zdobyciem wiedzy i doświadczenia, mogą zdecydować się na stworzenie własnego zespołu. Ponadto bardzo często programiści uczą się w pracy, umiejętności kontaktu z klientami czy nawet pozyskiwania zleceń. Pomimo zapewnienia najbardziej dogodnych warunków, firmy z sektora IT nie mogą uniknąć takiego stanu rzeczy.