Praca programista Ruby

Można powiedzieć, że język programowania jest dość świeżym tworem, choć powstał już w latach 90. XX wieku. Swoją specyfikację opiera na wielu innych językach co sprawiło, że dla wielu stał się zbiorem wszystkich bogactw, którymi powinno charakteryzować się przyjemne programowanie.

Historia jak wyżej, rozpoczęła się dokładnie w 1995 roku. Pomysłodawcą i twórcą Ruby był Yukihiro „Matz” Matsumoto, który chciał połączyć programowanie imperatywne z programowaniem funkcjonalnym. I tak by uformować Ruby, inspirował się i w części wykorzystał specyfikacje takich języków jak: Lispa, Ada, Perl, Smalltalk czy Eiffel. Dopiero osiem lat po stworzeniu języka Ruby, zaczął on masowo zyskiwać swoich zwolenników. A wszystko dzięki popularnemu frameworkowi do tworzenia aplikacji internetowych Ruby on Rails. Natomiast rok 2005 przyniósł kolejne tysiące nowych fanów tego języka. Potwierdzeniem tego były statystyki zebrane przez Amazon.com, które dowiodły, że książki związane z Ruby oraz Ruby on Rails były najlepiej sprzedawanymi książkami z kategorii Programowanie.

Ruby jest językiem skryptowym do szybkiego i prostego programowania zorientowanego obiektowo. Jest wyjątkowo elastyczny dla programistów Ruby, gdyż umożliwia użytkownikom dowolną modyfikację jego części. W przeciwieństwie do innych języków obiektowych, pozwala realizować celowo tylko jednokrotne dziedziczenie. Dodatkowo umożliwia korzystanie z modułów czyli ze zbiorów metod. Oprócz tego obsługuje błędy za pomocą wyjątków a jeśli pozwala na to system operacyjny, dynamicznie ładuje bogate biblioteki. Ma również wbudowaną obsługę wyrażeń regularnych. Posiada także wątki, zupełnie niezależne od systemu operacyjnego, co świadczy o tym, że są one dostępne na każdej platformie, niezależnie od tego czy wspiera ona wyżej wspomniane wątki. Ruby jest także przenośnym językiem, co oznacza, że może być obsługiwany na wielu platformach. Jego dużą zaletą jest to, że jego składnia jest niezwykle przejrzysta co czasem daje wrażenie, że pisany kod w Ruby jest tzw. pseudokodem. Sprawia to, że każdy programista Ruby szybko odnajdzie się w tym języku. Posiada także kilka implementacji, jednak bazowymi są MRI („Matz's Ruby Interpreter”) oraz CRuby. Warto również wspomnieć, że tworzenie rozszerzeń do Rubiego jest niezwykle proste i intuicyjne w przeciwieństwie na przykład do Pythona czy Perla. Natomiast podobieństwem do np. Perla jest fakt, że Ruby również kładzie duży nacisk na to aby napisane programy były jak najmniejsze ale czytelne.

Ruby ma kilka wersji z czego najnowszą jest wersja 2.3.0 z 25 grudnia 2015 roku. Obecnie znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, między innymi wykorzystywany jest przez Google, NASA czy Motorolę. Dodatkowo według indeksu TIOBE, znajduje się w pierwszej dziesiątce najbardziej popularnych języków programowania.

Przykładowy kod programisty Ruby

Ruby Przykład #1

  Prawn::Document.generate("example.pdf") do
    span(300) do 
      text "Here is some content in a 300pt wide column. " * 20
    end
  
    text "Text on the same page as the spanning text"
  end
  
Ruby Przykład #2

  if File.exist?(path) && !File.directory?(path)
    # file exist
  else
    # 404
  end
  

Najnowsze oferty pracy - Ruby