Blog IT, Blog Marketing

4 czynniki, które motywują programistów do udziału w projektach open source

4 czynniki, które motywują programistów do udziału w projektach open source

TeamQuest 10.10.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • czym są projekty open source?
  • dlaczego cieszą się popularnością wśród programistów?
  • jakie korzyści może nieść dzielenie się z innymi stworzonym przez siebie kodem?

Open source czyli oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym, oferujące swoim użytkownikom nie tylko swobodny dostęp, ale również możliwość wprowadzania usprawnień, cieszy się rosnącą popularnością. Dlaczego programiści chcą dziś angażować się w projekty opensource’owe? Co stoi za chęcią dzielenia się z innymi (za darmo!) swoim kodem, w który włożyło się cenny czas, wiedzę i umiejętności? Jeśli do tej pory nie brałeś udziału w tego typu działaniach, być może przekonają cię do tego nasze argumenty.

Zdobycie doświadczenia

Doświadczenie

Trudno nie zgodzić się z faktem, że tym, co pozwala najszybciej i najefektywniej zdobywać nową wiedzę i kompetencje, jest praktyka. Udział w projektach open source umożliwia początkującym programistom oraz tym, którzy chcą rozwijać się w nowych dla siebie obszarach, szlifowanie swoich umiejętności. Współpraca przy realizacji projektów z bardziej doświadczonymi kolegami, którzy podpowiedzą, co warto poprawić i w jak wprowadzić konkretne udoskonalenia, może być dużo cenniejszą lekcją niż godziny spędzone przed ekranem komputera na samodzielnej nauce.

Szybsza i lepsza realizacja własnych projektów

Samodzielna realizacja projektu od A do Z może być źródłem dużej satysfakcji, jednak może również zająć mnóstwo czasu, a i tak nie uniknie się bugów. Istotą open source jest to, że do udostępnionej aplikacji każdy ma wgląd i może wnieść do niej coś swojego. Dzięki współpracy wielu programistów łatwiej jest wyłapać błędy w oprogramowaniu a finalny produkt jest zwykle dużo lepszej jakości, niż gdyby tworzyła go jedna osoba. Dodatkowo, open source pozwala zaoszczędzić czas. Zaawansowani developerzy mogą bowiem zająć się skomplikowanymi problemami, podczas gdy mniej doświadczeni użytkownicy pomogą w mało wymagających, lecz pracochłonnych zadaniach.

Większe szanse na wymarzoną pracę

Nie jest tajemnicą, że platformy umożliwiające programistom współdzielenie kodu (takie jak GitHub) są również kopalnią informacji dla rekruterów, którzy czujnie przyglądają się prowadzonym tam działaniom pod kątem wyszukiwania talentów IT. Angażowanie się we wspólne projekty to dla programisty okazja do zaprezentowania swoich umiejętności i być może otrzymania interesującej propozycji pracy. Dla osób bez doświadczenia zawodowego profil na tego typu platformie może być wykorzystany jako portfolio i stanowić atut w staraniach o wymarzone stanowisko.

Promowanie kultury open source

Kultura organizacyjna firmy

Wśród programistów angażujących się w projekty open source, nie brak takich, którzy chcą po prostu promować tego rodzaju inicjatywy. Nie bez powodu mówi się o ideologii otwartego oprogramowania. Jej wyznawcy są głęboko przekonani, że gdyby wszyscy podzielali ich przekonanie o wyjątkowych wartościach, jakie stanowią ogólnodostępność oprogramowania oraz jednoczenie się społeczności IT przy jego tworzeniu, świat byłby dużo lepszym miejscem. I trudno nie przyznać im racji.

Korzyści, jakie developerzy czerpią z udziału w opensource’owych inicjatywach trudno przecenić. Zalety otwartego oprogramowania dostrzega również świat biznesu. Biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej powszechnie używanych i cenionych produktów opiera się na tym rozwiązaniu (najbardziej znane to Firefox, Linux, Android), można z powodzeniem stwierdzić, że open source to przyszłość rozwiązań informatycznych.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej