Blog IT, Blog Marketing

Taktyka na informatyka – 4 wskazówki do skutecznej rekrutacji specjalistów IT

Taktyka na informatyka – 4 wskazówki do skutecznej rekrutacji specjalistów IT

TeamQuest 17.01.2017 r.

Trudno nie zgodzić się z tym, że rekrutacja pracowników IT to prawdziwe wyzwanie. Na rynku pracy brakuje programistów, z kolei ci najlepsi, najczęściej zanim jeszcze zdołasz do nich dotrzeć, zostają zatrudnieni u konkurencji. Wojna o talenty jest faktem a o zwycięstwie w każdej kolejnej bitwie często decyduje odejście od utartych schematów i zastosowanie nieszablonowych metod. Jeśli właśnie stoisz przed koniecznością zatrudnienia pracowników IT do swojej firmy, oto kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę, aby rekrutacja zakończyła się sukcesem.

Nie pozwól sobie na utratę nawet jednego kandydata

W przypadku IT, każdy kandydat jest na wagę złota. Jeżeli masz jakiekolwiek przeczucie, że dana osoba mogłaby być odpowiednia na określone stanowisko, warto dołożyć wszelkich starań, aby to dokładnie sprawdzić. Poszukaj strategii, aby zrobić to w przemyślany sposób a przy tym nie tracić zbyt dużo cennego czasu kandydatów jak i swoich pracowników. Zarówno jedni jak i drudzy zwykle nie mają go wystarczająco wiele. Jednym z rozwiązań może być poddanie kandydatów testom kodowania online. Sprawdzenie umiejętności technicznych w praktyce pozwoli zidentyfikować nie tylko prawdziwe perły, ale również diamenty wymagające oszlifowania, na które inni mogli dotychczas nie zwrócić uwagi.

Nie trać czasu

Nie trać czasu

Konkurencja na rynku pracy IT nie śpi, a najlepsze talenty zostają zatrudniane w błyskawicznym tempie. Skomplikowany, wieloetapowy proces rekrutacji jest zwykle czasochłonny, nie zdziw się zatem, jeżeli znajdziesz się w sytuacji, że kandydat przyjmie ofertę konkurencji, zanim ty zdążysz złożyć mu swoją. Nie pozwól go sobie ukraść sprzed nosa! Zrób wszystko, aby utrzymać wysokie tempo pracy przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości kandydatów i wszystkich standardów związanych z rekrutacją.

Znajomość języka to nie wszystko

Wydaje ci się, że dobry programista Java, powinien po prostu świetnie kodować w tym języku? Nie ulega wątpliwości, że to warunek konieczny, ale niewystarczający. Wiedza na temat narzędzi, bibliotek, frameworków jest często dużo bardziej wartościowa niż znajomość samej technologii. Bez tego, deweloper będzie próbował wyważać otwarte drzwi kodując wszystko od zera, a tym samym znacznie wydłużając proces programowania. Orientowanie się w bibliotekach i frameworkach sprawi, że programista, niczym z klocków Lego, będzie budował to, czego potrzebuje, pisząc kod od podstaw tylko wtedy, kiedy to będzie konieczne.

Przeprowadź skill test w naturalnym środowisku

Przeprowadź skill test w naturalnym środowisku

Najlepszym sposobem na weryfikację umiejętności programisty to pozwolić mu wykonać jedno z zadań, z jakimi miałby na co dzień mierzyć się na określonym stanowisku. Pozwól mu korzystać z dowolnych, zewnętrznych źródeł, tak samo, jak podczas normalnego dnia w pracy. Nie ma potrzeby tworzenia w tej kwestii sztucznych barier. Najlepsi programiści to nie ci, którzy uczą się wszystkiego na pamięć, ale tacy, którzy wiedzą, jak korzystać z dostępnych już informacji i z ich pomocą tworzą własne rozwiązania. Nie musisz również dawać kandydatowi szczególnie trudnego problemu do rozwiązania, żeby przekonać się o wysokim poziomie jego technicznych umiejętności. Nawet proste zadanie dotyczące fundamentalnych algorytmów i struktur danych pozwala przyjrzeć się bliżej strategii jego rozwiązania, jakości kodu i stylowi pracy.

Problem pozyskania specjalistów IT (zwłaszcza programistów), z jakim boryka się większość firm, sprawia, że skuteczna rekrutacja IT staje się dziś prawdziwą sztuką. Tradycyjne metody często nie mają tu zastosowania a sam proces zatrudniania wymaga szczególnej uwagi i przemyślanej taktyki. To jednak inwestycja, która się opłaca. Bez tego trudno dziś liczyć na to, że uda nam się w tej branży znaleźć odpowiedniej jakości pracownika.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej