Blog IT, Blog Marketing

Kariera developera czyli po czym poznać, że programista to zawód dla ciebie

Kariera developera czyli po czym poznać, że programista to zawód dla ciebie

TeamQuest 09.10.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • kto może zostać programistą?
  • co, oprócz wiedzy i umiejętności technicznych, liczy się w tym zawodzie?
  • czy masz predyspozycje do tego, aby kod nie miał przed tobą tajemnic?

Rosnące zapotrzebowanie na programistów oraz brak wystarczającej liczby kandydatów na rynku sprawiają, że branża IT jest dzisiaj otwarta dla wszystkich. Nikogo nie dziwi już humanista, który przekonał się do algorytmów i z powodzeniem pisze aplikacje webowe czy czterdziestolatek, który właśnie zaczął rozpoczął nowy rozdział w życiu jako Junior Java Developer. Marzysz o karierze programisty, ale nie wiesz, czy masz predyspozycje? Podpowiadamy, po czym poznać, że to może być zawód dla ciebie.

Rozwiązywanie problemów nie jest ci straszne

Rozwiązywanie problemów

Wiele osób pojawiające się problemy i przeszkody traktuje jako zło konieczne i jest święcie przekonanych, że gdyby nie one życie było znacznie przyjemniejsze. Pogodzenie się z trudnościami dla niektórych bywa dużo prostsze niż aktywne poszukiwanie ich rozwiązania. Jeśli postawa ta jest ci obca a do każdego problemu podchodzisz po prostu jak do kolejnego ekscytującego wyzwania, programowanie może być dla ciebie właściwą zawodową drogą.

Twoją pasją są gry strategiczne

Nie sposób oderwać cię od Warcrafta? A może jesteś miłośnikiem szachów? Prawdopodobnie, nawet o tym nie wiedząc, znasz już podstawy programowania. Gry strategiczne pozwalają doskonalić umiejętność podejmowania decyzji w oparciu o szereg istotnych czynników i z uwzględnieniem zarówno krótko- jak i długoterminowych konsekwencji. Czy nie na tym polega istota kodowania?

Potrafisz skutecznie argumentować

Jeśli z każdej bitwy na argumenty wychodzisz zwycięsko, oznacza to, że potrafisz w logiczny, zorganizowany sposób uzasadniać swoje stanowisko. Takie usystematyzowane myślenie jest nieocenione w tworzeniu oprogramowania.

Lubisz pracować zespołowo

Zgrany zespół

W przeciwieństwie do wciąż żywego stereotypu programisty, który żyje w samotności, na co dzień kontaktując się jedynie z ekranem swojego komputera, wykonywanie tego zawodu jest dziś wręcz niemożliwe bez interakcji z ludźmi. Powstanie prostej aplikacji to zwykle wynik pracy wielu osób. Każdy z członków zespołu ma do wykonania określone zadanie w wyznaczonym terminie. Od umiejętności proszenia o pomoc a także wychodzenia z inicjatywą, kiedy to inni potrzebują wsparcia, często zależy, czy projekt zakończy się powodzeniem czy porażką.

Kieruje tobą motywacja wewnętrzna

Zanim zaczniesz zgłębiać tajniki programowania, zadaj sobie pytanie, dlaczego chcesz pracować w tej branży? Jeśli twoim motywatorem są wyłącznie wysokie zarobki, lepiej sobie odpuść. Nowe technologie to dziedzina, która nieustannie się zmienia i wymaga ciągłego uczenia się nowych rzeczy. Zastanów się, czy będziesz w stanie przez całe życie doskonalić się w czymś, czego tak naprawdę nie lubisz?

Nowe technologie cię fascynują

Nowe technologie

Choć wydaje się to oczywiste, warto podkreślić, że trudno jest być dobrym programistą bez fascynacji nieprawdopodobnymi możliwości, jakie oferują nowe technologie. Zainteresowanie tym, w jaki sposób można wykorzystywać ich potencjał, sprawi, że łatwiej ci będzie nieustannie szlifować swoją wiedzę a poświęcanie wolnego czasu na naukę nie będzie stanowiło dla ciebie problemu.

Kariera w IT jest dzisiaj niezwykle kusząca. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób chce próbować swoich sił w kodowaniu. Czy jednak, jak niektórzy próbują przekonywać, każdy może programować? Cóż, biegać również może każdy, ale z odpowiednimi predyspozycjami łatwiej jest zostać maratończykiem.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej