Kariera developera czyli po czym poznać, że programista to zawód dla ciebie10 października 2017

Kariera developera Z tego wpisu dowiesz się:
  • kto może zostać programistą?
  • co, oprócz wiedzy i umiejętności technicznych, liczy się w tym zawodzie?
  • czy masz predyspozycje do tego, aby kod nie miał przed tobą tajemnic?


Rosnące zapotrzebowanie na programistów oraz brak wystarczającej liczby kandydatów na rynku sprawiają, że branża IT jest dzisiaj otwarta dla wszystkich. Nikogo nie dziwi już humanista, który przekonał się do algorytmów i z powodzeniem pisze aplikacje webowe czy czterdziestolatek, który właśnie zaczął rozpoczął nowy rozdział w życiu jako Junior Java Developer. Marzysz o karierze programisty, ale nie wiesz, czy masz predyspozycje? Podpowiadamy, po czym poznać, że to może być zawód dla ciebie.

Rozwiązywanie problemów nie jest ci straszneRozwiązywanie problemów

Wiele osób pojawiające się problemy i przeszkody traktuje jako zło konieczne i jest święcie przekonanych, że gdyby nie one życie było znacznie przyjemniejsze. Pogodzenie się z trudnościami dla niektórych bywa dużo prostsze niż aktywne poszukiwanie ich rozwiązania. Jeśli postawa ta jest ci obca a do każdego problemu podchodzisz po prostu jak do kolejnego ekscytującego wyzwania, programowanie może być dla ciebie właściwą zawodową drogą.

Twoją pasją są gry strategiczne

Nie sposób oderwać cię od Warcrafta? A może jesteś miłośnikiem szachów? Prawdopodobnie, nawet o tym nie wiedząc, znasz już podstawy programowania. Gry strategiczne pozwalają doskonalić umiejętność podejmowania decyzji w oparciu o szereg istotnych czynników i z uwzględnieniem zarówno krótko- jak i długoterminowych konsekwencji. Czy nie na tym polega istota kodowania?

Polecane oferty pracy

Aplikuj Analityk Systemowo-Biznesowy

Aplikuj Młodszy Programista PHP (branża e-commerce)

Aplikuj C/C++ System/Software Developer

Aplikuj Microsoft Dynamics AX Developer

Praca zdalna

Potrafisz skutecznie argumentować

Jeśli z każdej bitwy na argumenty wychodzisz zwycięsko, oznacza to, że potrafisz w logiczny, zorganizowany sposób uzasadniać swoje stanowisko. Takie usystematyzowane myślenie jest nieocenione w tworzeniu oprogramowania.

Lubisz pracować zespołowoZgrany zespół W przeciwieństwie do wciąż żywego stereotypu programisty, który żyje w samotności, na co dzień kontaktując się jedynie z ekranem swojego komputera, wykonywanie tego zawodu jest dziś wręcz niemożliwe bez interakcji z ludźmi. Powstanie prostej aplikacji to zwykle wynik pracy wielu osób. Każdy z członków zespołu ma do wykonania określone zadanie w wyznaczonym terminie. Od umiejętności proszenia o pomoc a także wychodzenia z inicjatywą, kiedy to inni potrzebują wsparcia, często zależy, czy projekt zakończy się powodzeniem czy porażką.

Kieruje tobą motywacja wewnętrzna

Zanim zaczniesz zgłębiać tajniki programowania, zadaj sobie pytanie, dlaczego chcesz pracować w tej branży? Jeśli twoim motywatorem są wyłącznie wysokie zarobki, lepiej sobie odpuść. Nowe technologie to dziedzina, która nieustannie się zmienia i wymaga ciągłego uczenia się nowych rzeczy. Zastanów się, czy będziesz w stanie przez całe życie doskonalić się w czymś, czego tak naprawdę nie lubisz?

Nowe technologie cię fascynująNowe technologie

Choć wydaje się to oczywiste, warto podkreślić, że trudno jest być dobrym programistą bez fascynacji nieprawdopodobnymi możliwości, jakie oferują nowe technologie. Zainteresowanie tym, w jaki sposób można wykorzystywać ich potencjał, sprawi, że łatwiej ci będzie nieustannie szlifować swoją wiedzę a poświęcanie wolnego czasu na naukę nie będzie stanowiło dla ciebie problemu.

Kariera w IT jest dzisiaj niezwykle kusząca. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób chce próbować swoich sił w kodowaniu. Czy jednak, jak niektórzy próbują przekonywać, każdy może programować? Cóż, biegać również może każdy, ale z odpowiednimi predyspozycjami łatwiej jest zostać maratończykiem.

Twoja opinia jest dla Nas Ważna

Oceń ten wpis
Prześlij nam swoje CV

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu:

5 zasad zdrowej pracy przy komputerze

Czy do programowania potrzebna jest pasja?

Informatyku, nie pozwól sobie na komfort!

Najnowsze komentarze

Sylwia
2018-09-10 17:25:16
Krzysztof Cierpiał
2018-08-31 16:01:24
TamaraBurska
2018-08-21 17:35:59
Grzegorz Biskup
2018-07-29 15:54:43
luiza
2018-06-29 10:09:04
luiza
2018-06-28 09:48:22
kjonca
2018-06-22 17:41:09
Dominik Szczepaniak
2018-06-22 14:33:52
MiXen
2018-06-17 22:00:45
ekonomiczny-wojownik.pl
2018-06-05 03:22:27
Może zainteresuje Cię również: