Blog IT, Blog Marketing

Jak zatrzeć złe pierwsze wrażenie?

Jak zatrzeć złe pierwsze wrażenie?

TeamQuest 11.09.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • co zrobić, jeśli podczas pierwszego kontaktu popełniliśmy faux pas?
  • w jaki sposób możemy próbować zatrzeć złe pierwsze wrażenie?
  • czy istnieje druga szansa na zrobienie dobrego wrażenia?

Trudno polemizować z faktem, jak ważną rolę odgrywa pierwsze wrażenie. Każdemu z nas w końcu zdarzyło się przylepić łatkę nowemu współpracownikowi po kiepskim dowcipie, jaki opowiedział pierwszego dnia pracy, stracić klienta, z którym „nie klikało” podczas pierwszego spotkania czy ponieść konsekwencje złej opinii, jaką wyrobił sobie o nas rekruter. Zatarcie powstałej w ciągu kilkunastu pierwszych sekund niechęci do naszej osoby może być bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Oto, w jaki sposób można próbować to zrobić.

Postaw na element zaskoczenia

Umiejętności przede wszystkim

Powodem, dla którego pierwsze wrażenie jest zwykle tak trwałe, jest… lenistwo naszego mózgu. Otóż zaprogramowany na oszczędzanie energii umysł lubi chodzić skrótami i jeśli nie znajduje powodu do ponownej oceny osoby czy sytuacji, po prostu tego nie robi. Najlepiej zatem dostarczyć mu taki powód przez element zaskoczenia! Jeśli zatem twoi współpracownicy niesłusznie uznali, że ze względu na spokojny charakter nie jesteś dobrym kandydatem na lidera, udowodnij im że są w błędzie. Wejdź w rolę osoby, która gra pierwsze skrzypce: wykorzystuj każdą okazję, aby przedstawić swoje zdanie czy zgłosić uwagi. Jeśli twoi koledzy zaczną się zastanawiać „Co mu się stało?”, będziesz na dobrej drodze do zmiany ich opinii o tobie.

Staraj się podwójnie

Zauważalna zmiana swojego zachowania to pierwszy krok do tego, by skłonić innych do tego, by ponownie zweryfikowali swoje zdanie o tobie. Aby tak się stało, nie wystarczy jednorazowe działanie. Nie chcesz chyba, aby twój „zryw” wytłumaczono zwykłym odstępstwem od normy spowodowanym zbyt dużą dawką kofeiny z rana. Nowe zachowanie musisz powtarzać znacznie dłużej niż to, które chcesz zastąpić. Zostałeś zapamiętany jako spóźnialski? Nawet, jeśli przyjdziesz do pracy punktualnie kilka razy, nikt tego nie zauważy. Jeśli naprawdę chcesz zatrzeć złe wrażenie, przygotuj się na wielotygodniowe pojawianie się w biurze przed czasem. Chodzi o to, by dostarczyć jak największej ilości dowodów na to, że nie jesteś tym, za kogo cię uznano.

Nawiąż bliższy kontakt

Kontakt wzrokowy

Popełnienie gafy na początku znajomości może spowodować dystans w dalszych relacjach. To jednak może jedynie zaostrzyć problem, ponieważ otoczenie nie będzie otrzymywać żadnych nowych informacji o tobie a tym samym będzie utwierdzać się w swojej raz wyrobionej na twój temat opinii. Wyjdź zatem ze swojej strefy komfortu i poszukaj sposobu, aby osoby, na których zdaniu ci zależy stały ci się bliższe. Być może macie to samo hobby, które stanie się pretekstem do lepszego poznania? Może dobrym pomysłem będzie umówienie się na wspólne wyjście po pracy? Stworzenie okazji do pokazania się daje szansę na to , ze kolejne interakcje będą bardziej owocne i pozytywne niż pierwsze spotkanie.

Nigdy nie dostaniesz drugiej szansy, żeby zrobić pierwsze wrażenie – głosi znane powiedzenie. Trudno się z nim nie zgodzić. Raz wyrobioną opinię bardzo trudno jest zmienić. Możemy jednak skutecznie zatrzeć złe pierwsze wrażenie, o ile nie zabraknie nam determinacji i uznamy, że warto.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej