Jak zatrudniać prawdziwe talenty?

TeamQuest 12.10.2015 r.

Utalentowany pracownik, to pracownik kreatywny. Dzięki swojej wiedzy i cennym umiejętnościom, jest prawdziwą wartością dla firmy, w której jest zatrudniony. Dlaczego? Ponieważ utalentowany człowiek lubi wykonywać swoją pracę i wtedy nie jest ona dla niego zbyt dużym wysiłkiem. Z tego względu, każda organizacja powinna zabiegać o to, aby do swoich szeregów przyciągać jak najwięcej talentów.

Przyciąganie talentów nie jest prostym zadaniem. Działy human resources muszą włożyć dużo pracy w to, aby firma potrafiła przyciągnąć, a następnie zatrzymać w swoich szeregach najlepszych. Trudność wynika z faktu, że utalentowana osoba jest na ogół osobą ambitną, która dodatkowo zna swoje zalety; nie musi się zatem martwić o brak zatrudnienia w ramach innej firmy. Jak stworzyć organizację, która będzie przyciągała talenty? Kilka porad poniżej:

Jak zatrudniać prawdziwe talenty?

Buduj wspaniałą firmę i jej kulturę organizacyjną.

Marka i kultura organizacyjna nie są domenami przypisanymi jedynie do międzynarodowych korporacji. O swoją reputację i zasady funkcjonowania powinny zadbać również małe przedsiębiorstwa. Nie każdy utalentowany specjalista na rynku posiada potrzebę pracy dla największych. Często można spotkać się z opiniami, że pracownik woli zarobić mniej, natomiast być bardziej docenionym za swoją pracę.

Firma może przyciągnąć najlepszych, o ile daje możliwości rozwoju w ramach jest struktur a także nie ogranicza rozwoju umiejętności. Pracownik musi mieć poczucie, że jest doceniony i traktowany na partnerskich zasadach. Polityka prowadzenia projektów powinna uwzględniać wyzwania z jakimi będą musieli się zmierzyć jego uczestnicy.

Cel to jakość

Utalentowany i ambitny pracownik potrafi dostrzec bylejakość w codziennym funkcjonowaniu organizacji. Nie chce brać udziału w pracach, które zmarnują jego zaangażowanie lub które kłócą się z tzw. „dobrymi praktykami”. Firma powinna zatem zadbać o jakość nie tylko dostarczanych przez siebie usług, czy produktów, ale również o jakość całościowego funkcjonowania.

Działy human resources powinny zadbać o dobry system motywacyjny, czy politykę rozwoju kariery. Każdy pracownik powinien czuć się doceniony, a tym samym zmotywowany do wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Polityka zarządzania zasobami ludzkimi powinna traktować pracowników, jako partnerów organizacji, którzy sami powinni zadbać o wspomnianą jakość.

Dobry system motywacyjny

Każdy może zatrudniać

Stworzenie systemu poleceń może być dużą korzyścią dla organizacji, nawet jeżeli wiąże się z wynagradzaniem pracowników za polecenia, które skończą się zatrudnieniem. Osoby zajmujące się procesami rekrutacyjnymi powinny mieć świadomość, że talenty przyciągają talenty. Nie ma chyba lepszej rekomendacji dla firmy jako dobrego pracodawcy, niż szczera rekomendacja ze strony jej pracownika. Wdrożenie polityki poleceń skutecznie ułatwia realizację projektów rekrutacyjnych. Dodatkowo jest to otwarcie się na sugestie swoich pracowników, czyli kolejny pozytywny element kultury organizacyjnej firmy.

Jeżeli interesują Was informacje na temat budowania skutecznego zespołu, z utalentowanych osób, to przeczytajcie wpisy:
Jakie cechy posiada zespół odnoszący sukcesy?

Zaangażowany zespół – cel każdej organizacji

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT: