Z tego wpisu dowiesz się:
- jak zwiększyć swoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy w IT?
- jakich kompetencji szukają u programistów pracodawcy?
- co zrobić, aby być konkurencyjnym na tle innych kandydatów?
Niezależnie od tego, czy właśnie rozglądasz się za zmianą pracodawcy, szukasz dla siebie nowych ścieżek rozwoju czy po prostu postanowiłeś odświeżyć swoje CV, zawsze jest dobry moment, aby zastanowić się, co możesz zrobić, aby stać się bardziej pożądanym na rynku programistą. Po co, skoro jako developer z pewnością nie masz kłopotów ze znalezieniem zatrudnienia? Otóż zdobycie pracy odpowiadającej oczekiwaniom i przynoszącej satysfakcję wbrew pozorom nie jest proste i często wymaga przemyślanej strategii. Oto, co może ci pomóc wyróżnić się wśród konkurentów.
Obecność w sieci
Profil na LinkedIn ma dzisiaj każdy. To nie sztuka jednak go założyć i czekać aż w skrzynce mailowej pojawi się rzucająca na kolana propozycja pracy. Oczywiście social media mogą być znakomitym narzędziem pomagającym budować wizerunek profesjonalisty. Wymaga to jednak nie tylko starannego przygotowania i uzupełniania zawartych w nich treści ale także aktywnego udziału w toczących się dyskusjach. Ogromnym atutem może być również własna strona www lub prowadzenie bloga. Wszystko po to, by umożliwić rekruterom dowiedzenie się o tobie jak najwięcej i pokazanie, że budowanie marki osobistej jest dla ciebie istotne.
Pożądane umiejętności techniczne
Nie ulega wątpliwości, że o wartości kandydata na rynku pracy IT w ogromnej mierze decyduje wybór ścieżki rozwoju. Nie każda technologia jest w końcu w równym stopniu pożądana i poszukiwana przez pracodawców. Programista Java, Mobile Developer, Projektant UI/UX to specjalizacje, które obecnie należą do najbardziej uprzywilejowanych. Być może, w przypadku trudności ze znalezieniem stanowiska dopasowanego do swojego zestawu umiejętności, warto rozważyć pójście w bardziej „rynkowym” kierunku?
Nieustanne kształcenie
IT to niewątpliwie najszybciej rozwijająca się branża. Powodzenie w niej zależy m.in. od stałego uzupełniania swoich kompetencji. Dążenie do poznawania coraz to nowych technologii, narzędzi, bibliotek i frameworków to dla pracodawcy sygnał, że kandydat chce się rozwijać i tym samym może wnieść do firmy cenną wartość. Pokazanie swojego zaangażowanie w poszerzanie wiedzy ma szczególne znaczenie w przypadku początkujących programistów.
Miękkie kompetencje
Sama wiedza techniczna to za mało, aby znaleźć się w gronie top developerów. Z roku na rok rośnie znaczenie kompetencji miękkich na stanowiskach IT. Czego od kandydatów oczekują pracodawcy? Komunikatywność, umiejętność w pracy w zespole czy zdolność do dzielenia się wiedzą to najbardziej cenione przez nich umiejętności, ale nie jedyne. Jeśli chcesz podnieść swoją wartość na rynku pracy, rozwijaj swoją asertywność, kreatywne podejście do rozwiązywania problemów, umiejętność formułowania myśli w formie pisemnej czy publiczne przemawianie.
Samodzielne prowadzenie projektów
Czynnikiem pozwalającym zyskać przewagę nad innymi kandydatami może być również samodzielnie poprowadzony projekt. Doświadczenie takie jest obecnie szczególnie cenione przez pracodawców. Realizacja projektu wymaga bowiem takich kompetencji jak m.in. priorytetyzowanie zadań, efektywne zarządzanie czasem, analiza sytuacji i przewidywanie różnych scenariuszy. Niezależnie od stanowiska zestaw takich umiejętności będzie dużym atutem.
Oczywiście pracując jako programista można zdawać się ślepy los i czekać aż możliwości zawodowe pojawią się same. Dużo więcej jednak można zyskać biorąc sprawy w swoje ręce i świadomie kierując swoją karierą. Jeśli planując strategię swojego rozwoju weźmiesz pod uwagę aktualne wymagania rynku, z dużym prawdopodobieństwem nie będziesz już musiał szukać pracy, to ona znajdzie ciebie.