Blog IT, Blog Marketing

Zarządzanie zespołem zdalnych programistów – jak to ugryźć?

Zarządzanie zespołem zdalnych programistów – jak to ugryźć?

TeamQuest 30.05.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jak sprawnie koordynować pracę rozproszonego zespołu developerów?
  • w jaki sposób zwiększyć zaangażowanie remote teamu?
  • jak rozwiązywać najczęstsze problemy wynikające ze zdalnej współpracy?

Rekrutacja programistów to dziś dla pracodawców ogromne wyzwanie. Problemy ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów powodują, że wiele firm decyduje się na budowanie zespołów IT złożonych z niestacjonarnych pracowników. Choć takie rozwiązanie usuwa ograniczenia terytorialne dając możliwość dotarcia do najlepszych pracowników, którzy będą wykonywać swoją pracę z dowolnego miejsca na świecie, stwarza również problem – jak takim remote teamem skutecznie zarządzać? Oto kilka wskazówek.

Komunikacja przede wszystkim

Komunikacja

W przypadku zdalnego zespołu programistów sprawna komunikacja to sprawa kluczowa. Tu nie ma miejsca na niejasności czy pozostawiania pola wyobraźni. Niezależnie od tego, jakie narzędzie ułatwiające porozumiewanie się online wybierzemy, wymiana informacji powinna odbywać się płynnie na każdym etapie realizacji projektu. Konsultowanie wszelkich kwestii istotnych dla zadania kwestii, potwierdzenie odczytania wiadomości, zgłaszanie dłuższej nieobecności przy komputerze to podstawowe zasady, których przestrzegania należy oczekiwać.

Codzienne spotkania scrumowe

Codzienne spotkania

Każdy dzień warto rozpocząć krótką telekonferencją dla wszystkich członków rozproszonego teamu. Taka rozmowa, podczas której omawiane są bieżące plany i zadania nie tylko pozwala poznać status projektu i szybko ujawnić ewentualne problemy w postępie prac, ale również pomaga współpracownikom bliżej się poznać i nawiązać między sobą więzi. Ważne, by spotkania te odbywały się regularnie, najlepiej w pierwszej godzinie pracy a każdy z członków zespołu był zobowiązany do zabrania głosu. Dużym ułatwieniem będzie również wprowadzenie dla wszystkich jednakowych godzin pracy (oczywiście, jeśli pozwalają na to strefy czasowe).

Korzystanie z systemów do zarządzania projektami

Zapanowanie nad ogromem informacji, planów i zmian w przypadku zdalnego zespołu programistów może być bardzo uciążliwe. Z pomocą przychodzą systemy do planowania i zarządzania zadaniami i projektami. Popyt rodzi podaż i współcześnie dostępnych jest całe mnóstwo tego typu narzędzi – płatnych i darmowych, bardziej lub mniej rozbudowanych. Wśród wielu zalet ich stosowania jest to, że nie tylko ułatwiają komunikację i pozwalają „nie zginać” w gąszczu ustaleń , ale również pozwalają na zarządzanie czasem pracy, co podczas zdalnej współpracy ma niebagatelne znaczenie.

Kontrola jakości kodu

Kontrola jakości

Tym, co bardzo często powstrzymuje pracodawców przed współpracą ze zdalnymi programistami, jest obawa o jakość produkowanego kodu. Dlatego tak istotne jest wypracowanie narzędzi do kontroli tej kwestii na każdym etapie realizacji projektu. Jeśli z raportu czasu pracy wynika, że programista większość swoich działań poświęca na poprawianie błędów w stworzonym przez siebie kodzie to sygnał, który powinien spowodować zapalenie się czerwonej lampki.

Identyfikacja z firmą

Firma w social media

Dużym wyzwaniem dla Project Managerów jest również wspieranie poczucia identyfikacji zdalnych programistów z firmą. Świadomość dążenia do wspólnego celu to, jak wiadomo, najlepszy czynnik motywujący. Niestety, w przypadku rozproszonych zespołów niełatwy do osiągnięcia. Otwartość na pomysły członków teamu tak, by mogli mieć realny wpływ na kształt projektu, szczerość dotycząca detali realizowanego zadania oraz dbanie o atmosferę zaufania to tylko niektóre działania, pozytywnie wpływające na podtrzymanie integracji i poczucie przynależności, które warto podjąć.

Rosnąca popularność pracy zdalnej to trend, którego nie sposób zatrzymać. Z jednej strony to dla pracodawcy wygoda w kwestii organizacji miejsca pracy i oszczędność, z drugiej jednak nawet częściowo rozproszonym zespołem znacznie trudniej zarządzać niż stacjonarnym teamem. Niewątpliwie nie każdy Project Manager będzie w stanie sprostać temu wyzwaniu.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej