Blog IT, Blog Marketing

Hackathony – sposób na skuteczną rekrutację w IT

Hackathony – sposób na skuteczną rekrutację w IT

TeamQuest 25.06.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • czym są hackatony?
  • co różni tradycyjną rekrutację IT od rekrutacji podczas programistycznych maratonów?
  • jakie są największe korzyści płynące z tej formy rekrutacji?

Rekrutacja IT przysparza dziś pracodawcom wielu trudności. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów rośnie z roku na rok, a atrakcyjnych ofert pracy IT wciąż jest więcej niż kandydatów. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że najlepsi w swoim fachu programiści zwykle są już gdzieś zatrudnieniu i nie poszukują aktywnie pracy. Czy istnieje skuteczny sposób, aby do nich dotrzeć? Owszem, zorganizować hackaton i pozwolić im zmierzyć się z podobnymi do siebie!

Programistyczne wyzwanie

Programista wszechczasów

Hackatony, nazywane również codefestami lub hackfestami, to trwające zwykle kilkadziesiąt godzin programistyczne maratony, podczas których uczestnikom stawiany jest konkretny problem do rozwiązania. Mogą mieć postać zdalnej rywalizacji lub stacjonarnego spotkania, w czasie którego kilkuosobowe zespoły pracują nad pomysłem strony internetowej, aplikacji, oprogramowania lub innego produktu. Nie trzeba być programistą, aby wziąć udział w hackatonie. W drużynach pożądani są również graficy, testerzy, inżynierowie, project managerowie – wszyscy ci, którzy mogą przyczynić się do tego, by rozwiązanie zadania było w jak największym stopniu innowacyjne. Wydarzenie zwykle kończy się wyłonieniem zwycięzców, których pomysły mają szansę na realizacje.

Tradycyjna rekrutacja kontra hackaton

Rekrutacja IT

Choć pierwotnie maratony projektowania były po prostu nieformalnymi spotkaniami miłośników nowych technologii, z czasem okazało się ich formuła świetnie sprawdza się jako metoda na pozyskiwanie do firmy nowych talentów. Na czym polega jej przewaga nad tradycyjnymi formami rekrutacji? Przede wszystkim organizacja hackatonu pozwala dotrzeć do osób, które aktualnie nie poszukują pracy. Innym istotnym atutem jest niepowtarzalna szansa obserwowania kandydatów „w akcji” podczas rozwiązywania realnych problemów, z jakimi będą mieli na co dzień do czynienia w pracy. Żadne testy techniczne przeprowadzane z wykorzystanie standardowych metod, nie dadzą takiej wiedzy na temat umiejętności, wiedzy, pracy zespołowej, efektywności czy reakcji na stres. W końcu – hackatony rekrutacyjne dają dostęp do wszystkich kandydatów w jednym miejscu i czasie, co sprawia, że porównywanie ich staje się łatwiejsze.

Korzyści dla firmy

Korzyści dla firmy

Rekrutacja IT, jak wiadomo, bywa czaso- i kosztochłonna. Zebranie w jednym miejscu wszystkich kandydatów (a największe tego typu wydarzenia w USA są w stanie zgromadzić nawet kilka tysięcy osób), którzy w tych samych godzinach będą wykonywali zlecone zadanie, pozwalające wyłonić najlepszych a nich, to dla pracodawcy same oszczędności. Hackatony nie tylko skracają czas rekrutacji, ale również zwiększają jej skuteczność. Kilkadziesiąt godzin pozwala na dużo lepsze poznanie kandydatów niż w przypadku tradycyjnych metod pozyskiwania talentów i sprawia, że pracodawca ma szansę zatrudnić osobę nie tylko dobrze dopasowaną pod kątem umiejętności, ale również kultury organizacyjnej panującej w firmie. Nie sposób pominąć również korzyści wizerunkowych. Organizacja przeprowadzająca w ten sposób rekrutację bez wątpienia postrzegana jest jako bardziej innowacyjna, przyjazna i godna zaufania.

Hackatony zmieniają rekrutację IT , ale nie tylko. Coraz częściej z powodzeniem wykorzystywane są w branżach jedynie pośrednio powiązanych z nowymi technologiami, takich jak sektor finansowy, medyczny czy instytucje publiczne. Czy zatem wyłanianie talentów IT w drodze konkursu to przyszłość rekrutacji? Czas pokaże. Z całą pewnością jest to narzędzie, którego nie da się lekceważyć.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej