Blog IT, Blog Marketing

5 rzeczy, które specjalista IT powinien zrobić przed wyjazdem na urlop

5 rzeczy, które specjalista IT powinien zrobić przed wyjazdem na urlop

TeamQuest 26.06.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • co warto załatwić w pracy przed udaniem się na letni wypoczynek?
  • co zrobić, aby stres związany z zawodowymi projektami nie zepsuł ci wakacji?
  • jak ułatwić sobie powrót do pracy po urlopie?

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Większość pracowników zaczyna odliczać dni dzielące ich od letniego wypoczynku. Zanim jednak zamkniesz za sobą firmowe drzwi, aby oddać się błogiemu lenistwu, warto zadbać o kilka rzeczy tak, aby w trakcie urlopu nie otrzymywać pilnych telefonów od współpracowników czy szefa a po powrocie nie zostać przytłoczonym przez sprawy nie cierpiące zwłoki. Jak zawodowo przygotować się do urlopu?

Zrób backupy

Database

Nie kuś losu. Doświadczenie pokazuje, że najgorsze katastrofy wydarzają się zwykle wtedy, kiedy jesteśmy na nie najmniej przygotowani. Z całą pewnością znasz historie znajomych, których komputery padały właśnie wtedy, kiedy nie mieli zrobionych aktualnych backupów. Nie dopuść do tego, aby podobna sytuacja stała się twoim udziałem. Stwórz kopię zapasową dysku i umieść ją w innej lokalizacji niż twój komputer. Nie chcesz chyba rozpoczynać pracy po powrocie z urlopu od odzyskiwania danych.

Dokończ najważniejsze projekty

Przed urlopem sfinalizuj wszystkie najważniejsze zawodowe sprawy oraz takie, które w ciągu najbliższych dwóch tygodni mogą okazać się warte załatwienia. Powiadom o swoich planach kluczowych klientów i partnerów biznesowych. Być może jest coś, czego warto jeszcze osobiście dopilnować przed wyjazdem. Jeśli wiesz, że nie uda ci się czegoś skończyć, lepiej uczciwie przedstawić sprawę zastępcy, niż pozostawić go z niezałatwionym zadaniem. W ten sposób nie tylko będziesz mógł rozpocząć wakacje z czystą kartą, ale również sprawisz, że firma będzie postrzegana przez kontrahentów jako bardziej profesjonalna.

Przekaż obowiązki zastępcy

Zadania

Niezależnie od tego czy pracujesz na etacie czy jako freelancer, konieczne może się okazać znalezienie dla siebie zastępcy, który podczas twojego urlopu przejmie część odpowiedzialności za twoje zadania. Pamiętaj, by mianować nim osobę, która choć trochę orientuje się w twoich zawodowych obszarach, a nie dlatego że jest twoim dobrym kumplem. Odpowiednio wcześniej wprowadź swojego zastępcę w nową funkcję. Pozostaw kontakty do klientów oraz najważniejsze informacje o aktualnie prowadzonych projektach – najlepiej w formie pisemnej. Spróbuj również przewidzieć, jakie sytuacje mogą się jeszcze wydarzyć i omów sposoby ich rozwiązania.

Ustaw autorespondera

Uruchom w mailu automatyczną odpowiedź z informacją, kiedy wracasz i kto cię będzie zastępował. Upewnij się, że powiadomienie działa. Dzięki temu zarówno kontrahenci jak i klienci nie będą się denerwować brakiem odpowiedzi i będą mieli jasność, z kim powinni się kontaktować. O autorespondera zadbaj szczególnie wtedy, kiedy pracujesz jako freelancer. W końcu w czasie twojego urlopu ktoś może ci złożyć propozycję współpracy.

Posprzątaj biurko

Biurko

Ostatnią rzeczą, jaką chciałbyś zobaczyć po powrocie z błogiego wypoczynku to stos piętrzących się bezładnie dokumentów na twoim biurku czy nieumyty kubek, w którym przez dwa tygodnie zdążyły rozwinąć się różne formy życia. Taki widok sprawi, że przestawienie z trybu wakacyjnego do trybu pracy będzie jeszcze trudniejsze. Dlatego zanim wyjdziesz z firmy rzuć okiem na swoje stanowisko pracy i zostaw je w takim stanie, w jakim chciałbyś je zastać po powrocie. Wyrzucenie zbędnych papierów, wyczyszczenie monitora czy ułożenie biurowych akcesoriów zajmą ci chwilę a sprawią, że łatwiej będzie ci podjąć na nowo obowiązki.

Odpowiednie przygotowanie do urlopu to klucz do udanego wypoczynku. Jeśli będziesz mieć poczucie, że najważniejsze zawodowe sprawy są dopięte na ostatni guzik a projekty, które są w toku mają godnego zastępcę, odpoczniesz lepiej a rozgrzana do czerwoności prywatna komórka urywająca się od telefonów od współpracowników czy klientów nie będzie ci w tym przeszkadzać.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej