Blog IT, Blog Marketing

Programowanie w chmurze – wady i zalety cloud computingu

Programowanie w chmurze – wady i zalety cloud computingu

TeamQuest 04.01.2018 r.

Cloud computing jest metodą przetwarzania danych pozwalającą na pracę bez konieczności używania oprogramowania zainstalowanego na własnym komputerze. Korzystanie z chmury obliczeniowej daje możliwości prostego dzielenia się danymi, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów ich przechowywania.

Technologa ta pozwala między innymi na działanie małych firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność i nie dysponują funduszami na działanie w tradycyjnej formule. Praca w chmurze jednak obok swoich jasnych stron posiada również wady, o których należy pamiętać, wybierając najlepsze rozwiązanie dla własnej działalności.

Zalety clound computingu

Największą zaletą pracy w chmurze jest bezsprzecznie ograniczenie kosztów własnych. Usługi cloud computingu generują znacząco niższe koszty niż wydatki jakie niesie ze sobą tradycyjny system działania. Decydując się na działanie w chmurze obliczeniowej nie musimy się martwić wydatkami związanymi z utrzymaniem własnych serwerów, wykupywaniem licencji na programy i aplikacje, czy opłatami za udostępnienie przestrzeni dyskowej. Utrzymanie tych elementów leży po stronie dostawcy usługi. Ponadto wielu z dostawców usług chmurowych w rozliczeniach, wymaga opłat wyłącznie za zużyty transfer, a wiec realnie płacimy wyłącznie za to z czego korzystaliśmy nie ponosząc przy tym dodatkowych kosztów. Inną zaletą pracy w chmurze jest jej mobilność. Będąc odbiorcą usługi cloud compitingu posiadamy dostęp do swoich zasobów z dowolnego miejsca i urządzenia, z dostępem do internetu.

Wady chmur obliczeniowych

Choć przechowywanie wszystkich swoich danych w chmurze niesie ze sobą brak konieczności inwestowania we własne serwery oraz doskonały dostęp do swoich danych, to poleganie tylko i wyłącznie na chmurze obliczeniowej może być ryzykowne. W wypadku awarii u usługodawcy natychmiastowo zostajemy pozbawieni dostępu do własnych zasobów oraz nie mamy pewności, czy w 100% je odzyskamy. Jeśli zależy nam na całkowitym bezpieczeństwie własnych projektów trzymanych w chmurze, powinniśmy je archiwizować w dwóch niezależnych od siebie miejscach. Innym zagadnieniem uważanym za wadę chmur obliczeniowych jest kwestia bezpieczeństwa przechowywanych na nich danych. Przechowywujący dane w chmurze nie mamy kontroli nad tym, czy nie są one przeglądane przez właściciela usługi lub podmioty trzecie. Dlatego wybierając operatora chmury, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na gwarancję bezpieczeństwa naszych danych.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej