8 wskazówek, jak stać się dobrym programistą21 września 2016

8 wskazówek, jak stać się dobrym programistą

Mityczne zarobki, najciekawsze projekty, pracodawcy oferujący wyszukane benefity – to przywileje, na które mogą liczyć najlepsi w swoim fachu programiści. Jak osiągnąć mistrzowski poziom w kodowaniu? To pytanie zadają sobie wszyscy stawiający pierwsze kroki w C++, PHP czy Java. Oczywiście bez twardej wiedzy nie sposób tego dokonać, ale, jak się okazuje, to nie jest najtrudniejsza przeszkoda na tej drodze. Użytkownicy serwisu Quora stworzyli listę praktycznych wskazówek, które mogą pomóc w zostaniu dobrym programistą.

Bądź leniwy

Postępuj według zasady „Work smart not hard”. Dobry programista to sprytny programista a nie pracujący w pocie czoła. Automatyzacja działań oraz nauczenie się używania wielokrotnie tych samych części kodów i algorytmów umożliwi ci długą karierę w programowaniu. Oczywiście może zdarzyć się konieczność programowania wszystkiego od zera, ale takie sytuacje nie powinny dominować w twojej pracy.

Na projekty patrz „z lotu ptaka”Na projekty patrz z lotu ptaka

Na początku swojej kariery postaraj się, o ile to możliwe, uczestniczyć w projektach od A do Z, czyli od analizy wymagań technicznych, analizy biznesowej, po testy i implementację. Dzięki temu nauczysz się widzieć projekty jako całość. Przy okazji nabierzesz również wiary w to, że nie ma projektu, z którym byś sobie nie poradził.

Polecane oferty pracy
Praca zdalna

Aplikuj React/React Native Developer 11000 - 16000 PLN

Aplikuj PHP MAGENTO Developer

Miej życie poza programowaniem

Znajdź odskocznię, dzięki której będziesz miał powód, żeby regularnie wychodzić z pokoju. Zyska na tym twoje zdrowie, a co za tym idzie, również jakość programowania.

Wyspecjalizuj się

Czasy Leonarda da Vinci się skończyły. Jeśli planujesz związać się z programowaniem na dłużej niż kilka lat, znajdź sobie niszę, w której się wyspecjalizujesz i będziesz w niej ekspertem. Śledź w niej wszelkie zmiany technologiczne. Lepiej wyjdziesz na tym zawodowo, jeśli będzie znać kilka języków na poziomie zaawansowanym niż wiele na poziomie podstawowym. Nie znaczy to, że nie powinno się znać proceduralnych czy funkcjonalnych różnic między nimi.

Nie próbuj zapamiętać wszystkiego

Nie ucz się na pamięć algorytmów i skomplikowanych części kodów. Ważniejsze jest, aby znać ich charakterystykę, funkcjonalność i ograniczenia. Nie staraj się zostać chodzącą encyklopedią, bo od tego są książki i fora programistyczne.

Ucz się od innychUcz się od innych

Otaczaj się programistami co najmniej tak dobrymi jak ty, by mieć od kogo czerpać wiedzę, zgodnie z zasadą lepiej być głupcem wśród mędrców i niż mędrcem wśród głupców.

Poznaj specyfikę branży twojego pracodawcy

Staraj się dowiedzieć jak najwięcej na temat profilu działalności firmy, w której pracujesz. Zrozumienie tego ułatwi ci programowanie i ustrzeże przed wieloma błędami, które mogą wpłynąć na decyzje biznesowe współpracowników z innych działów.

Miej oczy (i uszy) szeroko otwarteMiej oczy i uszy szeroko otwarte

Nie traktuj napisanego przez siebie kodu jako własnego dziecka i bądź otwarty na krytykę i pomysły innych, szczególnie product managerów, QA managerów, maintenance inżynierów oraz klientów. Nie ma prostszej drogi do porażki niż przekonanie o własnej nieomylności. Wysłuchaj ich, nawet jeśli na pierwszy rzut oka to, co proponują wydaje ci się to głupie. Im więcej uwag i spostrzeżeń na temat zastosowania twojego kodu usłyszysz, tym lepszy stworzysz produkt.

Czy trudno jest zatem zostać świetnym programistą? Owszem, zwłaszcza jeżeli planujemy długoletnią karierę w tym zawodzie. Jak widać jednak sama, choćby największa, wiedza na temat technicznych aspektów kodowania połączona z umiejętnościami na najwyższym poziomie to nie wszystko. Aby stać się programistą „z górnej półki”, trzeba widzieć również to, co jest poza kodem. Czasami to przysparza największych trudności…

Twoja opinia jest dla Nas Ważna

Oceń ten wpis
Może zainteresuje Cię również:
Prześlij nam swoje CV

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu:

4 mity na temat pracy w IT, w które nie warto wierzyć

Podnosząc swoje umiejętności, pomagasz w rozwinięciu swojej kariery

Jak zwolnić się z pracy?

Zaangażowany zespół – cel każdej organizacji

Windows 10 – Microsoft naprawia błędy

Najnowsze komentarze

Diskbit Diskbit
2018-11-07 19:47:34
januszkopyto
2018-11-07 19:10:40
TamaraBurska
2018-10-21 19:33:20
Moneetor
2018-10-12 00:42:16
http://netpoint.systems
2018-10-10 21:04:58
Marcin Adamski
2018-10-06 20:07:02
Sylwia
2018-09-10 17:25:16
Krzysztof Cierpiał
2018-08-31 16:01:24
TamaraBurska
2018-08-21 17:35:59
Grzegorz Biskup
2018-07-29 15:54:43