Blog IT, Blog Marketing

8 wskazówek, jak stać się dobrym programistą

8 wskazówek, jak stać się dobrym programistą

TeamQuest 20.09.2016 r.

Mityczne zarobki, najciekawsze projekty, pracodawcy oferujący wyszukane benefity – to przywileje, na które mogą liczyć najlepsi w swoim fachu programiści. Jak osiągnąć mistrzowski poziom w kodowaniu? To pytanie zadają sobie wszyscy stawiający pierwsze kroki w C++, PHP czy Java. Oczywiście bez twardej wiedzy nie sposób tego dokonać, ale, jak się okazuje, to nie jest najtrudniejsza przeszkoda na tej drodze. Użytkownicy serwisu Quora stworzyli listę praktycznych wskazówek, które mogą pomóc w zostaniu dobrym programistą.

Bądź leniwy

Postępuj według zasady „Work smart not hard”. Dobry programista to sprytny programista a nie pracujący w pocie czoła. Automatyzacja działań oraz nauczenie się używania wielokrotnie tych samych części kodów i algorytmów umożliwi ci długą karierę w programowaniu. Oczywiście może zdarzyć się konieczność programowania wszystkiego od zera, ale takie sytuacje nie powinny dominować w twojej pracy.

Na projekty patrz „z lotu ptaka”

Na projekty patrz z lotu ptaka

Na początku swojej kariery postaraj się, o ile to możliwe, uczestniczyć w projektach od A do Z, czyli od analizy wymagań technicznych, analizy biznesowej, po testy i implementację. Dzięki temu nauczysz się widzieć projekty jako całość. Przy okazji nabierzesz również wiary w to, że nie ma projektu, z którym byś sobie nie poradził.

Miej życie poza programowaniem

Znajdź odskocznię, dzięki której będziesz miał powód, żeby regularnie wychodzić z pokoju. Zyska na tym twoje zdrowie, a co za tym idzie, również jakość programowania.

Wyspecjalizuj się

Czasy Leonarda da Vinci się skończyły. Jeśli planujesz związać się z programowaniem na dłużej niż kilka lat, znajdź sobie niszę, w której się wyspecjalizujesz i będziesz w niej ekspertem. Śledź w niej wszelkie zmiany technologiczne. Lepiej wyjdziesz na tym zawodowo, jeśli będzie znać kilka języków na poziomie zaawansowanym niż wiele na poziomie podstawowym. Nie znaczy to, że nie powinno się znać proceduralnych czy funkcjonalnych różnic między nimi.

Nie próbuj zapamiętać wszystkiego

Nie ucz się na pamięć algorytmów i skomplikowanych części kodów. Ważniejsze jest, aby znać ich charakterystykę, funkcjonalność i ograniczenia. Nie staraj się zostać chodzącą encyklopedią, bo od tego są książki i fora programistyczne.

Ucz się od innych

Ucz się od innych

Otaczaj się programistami co najmniej tak dobrymi jak ty, by mieć od kogo czerpać wiedzę, zgodnie z zasadą lepiej być głupcem wśród mędrców i niż mędrcem wśród głupców.

Poznaj specyfikę branży twojego pracodawcy

Staraj się dowiedzieć jak najwięcej na temat profilu działalności firmy, w której pracujesz. Zrozumienie tego ułatwi ci programowanie i ustrzeże przed wieloma błędami, które mogą wpłynąć na decyzje biznesowe współpracowników z innych działów.

Miej oczy (i uszy) szeroko otwarte

Miej oczy i uszy szeroko otwarte

Nie traktuj napisanego przez siebie kodu jako własnego dziecka i bądź otwarty na krytykę i pomysły innych, szczególnie product managerów, QA managerów, maintenance inżynierów oraz klientów. Nie ma prostszej drogi do porażki niż przekonanie o własnej nieomylności. Wysłuchaj ich, nawet jeśli na pierwszy rzut oka to, co proponują wydaje ci się to głupie. Im więcej uwag i spostrzeżeń na temat zastosowania twojego kodu usłyszysz, tym lepszy stworzysz produkt.

Czy trudno jest zatem zostać świetnym programistą? Owszem, zwłaszcza jeżeli planujemy długoletnią karierę w tym zawodzie. Jak widać jednak sama, choćby największa, wiedza na temat technicznych aspektów kodowania połączona z umiejętnościami na najwyższym poziomie to nie wszystko. Aby stać się programistą „z górnej półki”, trzeba widzieć również to, co jest poza kodem. Czasami to przysparza największych trudności…

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej