Blog IT, Blog Marketing

IT dream team czyli jak stworzyć dobry zespół technologiczny

IT dream team czyli jak stworzyć dobry zespół technologiczny

TeamQuest 21.09.2016 r.

W czasach, kiedy nowe technologie rozwijają się z prędkością światła, kluczowym wyzwaniem wielu firm staje się zbudowanie dobrego, efektywnego zespołu IT, który nie tylko będzie wsparciem dla biznesu, ale także pionierem najnowszych rozwiązań high-tech w organizacji. Czy istnienie przepis na gwiazdorską drużynę? Oto kilka podstawowych „składników”, które mogą do tego celu zbliżyć.

Postaw na pasjonatów

Postaw na pasjonatów

Ludzie z pasją to pierwszy krok do wymarzonego zespołu IT. I nie chodzi tu o osoby, które po prostu przychodzą do pracy i na nic się nie skarżą, ale o takich programistów, którzy po spędzeniu całego dnia na kodowaniu, idą do domu i siadają do kolejnych aplikacji, bloga czy projektów open-sourcowych. Rozpoznanie pasjonatów podczas rekrutacji nie powinno nastręczać trudności. Wystarczy zwrócić uwagę na sposób, w jaki opowiadają o swojej pracy.

Dopasuj ludzi pod względem umiejętności

Jak wiadomo, programiści nie pracują dla samych pieniędzy. Równie istotne są dla nich umysłowe wyzwania. Dlatego dobrze rokujący zespół to osoby podobnie utalentowane, które stanowią dla siebie nawzajem inspirację i zmuszają do rozwoju. Talenty przyciągają talenty.

Poszukaj podobnych osobowości

Poszukaj podobnych osobowości

Choć zatrudnienie ponadprzeciętnie uzdolnionego indywidualisty, który jest w stanie sam góry przenosić, często jest dla firmy kuszące, nie zawsze się opłaca. Kiedy pojawiają się zgrzyty w zespole szybko można pożałować tego, że nie zatrudniło się osoby mniej utalentowanej, ale za to z dobrymi umiejętnościami komunikacyjnymi, z którą współpraca to czysta przyjemność. Sztuka zatrudniania polega na znalezieniu równowagi pomiędzy umiejętnościami technicznymi a osobowością. Jeżeli masz przed sobą najbardziej olśniewającego programistę, który ma fatalne cechy, poszukaj innego. To jedyna metoda, żeby zatrzymać pozostałych członków zespołu.

Zatrudniaj tylko takie osoby, które wniosą do zespołu coś nowego

Wartościowy pracownik to taki, który nie tylko pasuje do zespołu, ale go uzupełnia. To ktoś, kto przynosi ze sobą umiejętności i kompetencje, których nikt inny nie ma. Tylko w taki sposób zespół będzie w stanie się rozwijać i stawiać czoła nowym wyzwaniom.

Nie spiesz się z rekrutacją

W IT wszystko zmienia się w mgnieniu oka. Wydaje ci się, że masz kompletny zespół, kiedy nagle okazuje się, że przydałby się specjalista od SEO czy jeszcze jeden programista Java. Niezależnie od tego, jak pilna wydaje się potrzeba zatrudnienia kolejnej osoby, nie warto się spieszyć. Budowa efektywnego zespołu, wymaga cierpliwości. Daj sobie czas na to, żeby upewnić się, czy kandydat rzeczywiście spełnia twoje oczekiwania.

Rozdzielaj zadania z głową

Rozdzielaj zadania z głową

Przydzielanie zadań do odpowiednich osób jest kluczowe w budowaniu zespołu IT. Mając świetnych specjalistów, którzy każdego dnia poświęcają godziny na wykonywanie tych samym, prostych zadań, nie będziesz mieć z nich dużego pożytku. Musisz zapewnić im wyzwania. Zatrudnij kilku juniorów, którzy zajmą się mało wymagającymi obowiązkami, a najlepszych programistów angażuj jedynie do nowych, ciekawych projektów.

Zatrudniaj osoby, które znają reguły biznesu

Bardzo często firmy zatrudniają programistów, którzy z zamkniętymi oczami potrafią pisać wyjątkowe kody, ale nie mają pojęcia o tym, czym się zajmuje firma, w której pracują. Najlepsze zespoły IT składają się z ludzi, którzy nie tylko znają się na nowych technologiach, ale również rozumieją prawa rynku. Bez tej wiedzy bardzo często stworzonemu przez nich produktowi końcowemu brakuje użyteczności i funkcjonalności.

Zwalniaj, jeśli to konieczne

Jeżeli chcesz mieć naprawdę dobry zespół, co jakiś czas musisz poddawać ocenie jego członków, żeby upewnić się, czy spełniają obowiązujące standardy. Zwalnianie pracowników nigdy nie należy do przyjemności, jednak tylko w taki sposób możesz zrobić miejsce pracownika, który będzie wartością dla twojej firmy.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej