Blog IT, Blog Marketing

Co pomoże Ci przygotować się do rozmowy o pracę w IT?

Co pomoże Ci przygotować się do rozmowy o pracę w IT?

Joanna Wasiak , 22.10.2022 r.

Przygotowanie się do rozmowy o pracę w IT nie jest łatwe, zwłaszcza dla świeżaków. To często stresujący proces, pełen obaw o niewygodne pytania lub pełen niewiadomych w przypadku osób, które dopiero chcą wejść w świat technologii. Jak się przygotować do rozmowy o pracę w IT i mieć poczucie, że zrobiło się wszystko, by dobrze się zaprezentować? Podrzucamy kilka wskazówek:

  • Oswojenie się z procesem rekrutacyjnym
  • Zbadanie informacji o organizacji, do której aplikujesz
  • Przygotowanie się do pytań rekrutacyjnych
  • Dzień przed rozmową

1. Oswojenie się z procesem rekrutacyjnym

Dla wielu osób zmieniających branżę, proces rekrutacji IT będzie zupełnie nowym zjawiskiem. W tej branży rekrutacja składa się z kilku etapów, w których początkowy kontakt wygląda zupełnie podobnie, jak w przypadku innych branż, a proces IT wyróżnia jedynie rozmowa techniczna oraz późniejsze spotkanie z liderem zespołu wraz z szefem firmy, jeśli rozmowa przebiegnie pomyślnie. To, co może przerażać osoby starające się o pracę na stanowisku junior developera, to sprawdzanie ich kompetencji i umiejętności technicznych.

Łatwiej Ci będzie, jeśli przed rozmową o pracę poszukasz w sieci przykładowych zadań i upewnisz się, że mimo braku doświadczenia związanego z pracą w IT, jesteś w stanie sobie z nimi poradzić. Nie ocenia się tutaj bezbłędności, raczej rozumienie procesów projektowania kodu i analityczne myślenie. Nie musisz się bać, że popełnisz jakiś błąd, będąc zestresowanym.

2. Zbadanie informacji o organizacji, do której aplikujesz

Zanim zdecydujesz się na wysłanie aplikacji, dowiedz się, czym zajmuje się firma, do której chcesz składać swoje CV, jaką ma kulturę pracy i jak się w niej pracuje. Te informacje powinieneś znaleźć bez trudu, wpisując nazwę firmy w wyszukiwarce. Pamiętaj, że nie każda opinia jest prawdziwa, ale z ogólnych doświadczeń można wyciągnąć przydatne informacje. Nawet najbardziej atrakcyjne ogłoszenie o pracę może wydać się podejrzane, gdy nie ma w sieci żadnych informacji na temat firmy lub opinie o niej są mocno niezachęcające do aplikowania.

3. Przygotowanie się do pytań rekrutacyjnych

To obowiązkowy punkt zarówno dla świeżaków, jak i dla starych wyg. Przypomnienie sobie pytań rekrutacyjnych na konkretne stanowisko IT sprawi, że idąc na rozmowę, poczujesz się dużo lepiej, wiedząc, jak na nie odpowiedzieć. Takie pytania można znaleźć w Internecie, także wraz z odpowiedziami. Jeśli chcesz przygotować się na nietechniczną rozmowę, poćwicz przed lustrem odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące chęci przebranżowienia się, poprzedniej ścieżki zawodowej, umiejętności miękkich.

4. Dzień przed rozmową

Dzień przed rozmową nie sięgaj do pytań rekrutacyjnych, nie powtarzaj nerwowo swoich umiejętności, postaw na relaks i odpoczynek. Zrób sobie comfort food, weź relaksującą kąpiel, obejrzyj ulubiony serial i spróbuj się zdystansować do nadchodzącej rozmowy. Nie angażuj się w szczególnie męczące zadania i czynności, zamiast tego odpocznij. Zadbaj o dobrą higienę snu. Zobaczysz, że takie podejście zaprocentuje na rozmowie o pracę – będziesz bardziej skupiony i mniej zestresowany.

Pamiętaj, że każda rozmowa kwalifikacyjna to dobra lekcja na przyszłość. Nawet jeśli zabraknie feedbacku od rekrutera lub nie dostaniesz pracy, o którą się starałeś, Twoja wartość i samoocena nie powinny od niej zależeć! Wyciągnij wnioski i popraw to, co można zmienić na kolejną rozmowę. Z każdą rozmową o pracę jest coraz łatwiej, lepiej i mniej stresująco.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej