Blog IT, Blog Marketing

Słownik rekrutacji (część I)

Słownik rekrutacji (część I)

TeamQuest 13.12.2015 r.

Każda branża tworzy swój własny system językowy. Tworzy słownictwo, które ułatwia porozumiewanie się ramach zespołu, czy nawet kontaktach w ramach branży. „Osoby z zewnątrz” niekoniecznie muszą rozumieć znaczenie poszczególnych terminów, w wielu przypadkach ta wiedza jest im zupełnie zbędna. Jednak jeśli zaglądacie na naszego bloga, to wierzymy, że jesteście ciekawi naszego branżowego języka. Poniżej kilka terminów, które zostały przez nas opisane. Kolejne wkrótce!

Konsultant

Najlepszy kandydat na danym stanowisku

Konsultant to w zasadzie każda osoba z naszego zespołu. Jesteśmy odpowiedzialni za całościowe prowadzenie projektu rekrutacyjnego. Naszą pracę zaczynamy od nawiązania współpracy z klientem, który zleca nam wyszukanie kandydatów na wolne stanowisko pracy. Jako konsultanci wsłuchujemy się w potrzeby zleceniodawcy i wyszukujemy kandydatów, którzy najlepiej sprawdzą się na danym stanowisku pracy. Do naszych zadań należy zatem wyszukanie kandydatów, sprawdzenie ich kwalifikacji, a następnie przedstawienie najlepszych dla klienta. Bo wyborze jednego z nich możemy z dumą powiedzieć, że zakończyliśmy z sukcesem kolejny projekt rekrutacyjny!

Projekt rekrutacyjny

Projekt rekrutacyjny to całość prac związanych z obsadzeniem wolnego stanowiska pracy. Typowe prace związane z projektem rekrutacyjnym to:

  1. ciągła współpraca z klientem w zakresie jego potrzeb rekrutacyjnych,
  2. stworzenie opisu stanowiska pracy,
  3. poszukiwania kandydatów,
  4. selekcja kandydatów poprzez poprzez wywiady, czy testy,
  5. przedstawienie kandydatów dla klienta.

Jednak projekt rekrutacyjny to nie tylko wyżej wymienione prace. W czasie jego trwania pojawia się szereg mniejszych zadań, które musimy wykonać. Niemniej jednak, każdy projekt rekrutacyjny ma jeden zasadniczy cel, do którego dążymy. W możliwie w jak najkrótszym czasie obsadzić wolne stanowisko pracy.

Direct search

Direct search to kolejny termin używany w branży rekrutacyjnej. To jedna z metod poszukiwania kandydatów. Polega ona na bezpośrednim kontaktowaniu się z potencjalnymi kandydatami na dane stanowisko pracy. Stroną inicjującą jest konsultant, który zaprasza kandydata do udziału w danym projekcie rekrutacyjnym. Jest to możliwe, kiedy posiadamy kontakty wśród specjalistów, znamy ich i możemy im zaproponować udział w ambitnych rekrutacjach. Metoda ta jest jedynie źródłem pozyskiwania kandydatów. Dalsze etapy projektu rekrutacyjnego, takie jak selekcja, czy wysłanie ich do klienta, pozostają bez zmian. Metoda bezpośrednia jest przeciwieństwem publikowania ogłoszenia o  pracę.

Opis stanowiska pracy

Direct search

Opis stanowiska pracy to baza do realizowania każdego projektu rekrutacyjnego. To na jego podstawie możemy rozpocząć poszukiwania kandydatów. Jako konsultanci musimy wiedzieć, jakie oczekiwania względem przyszłego pracownika ma nasz klient. Opis stanowiska pracy to często efekt naszych rozmów z klientem. Wspólnie uzgadniamy, jakie cechy kandydata są kluczowe z punktu widzenia danej organizacji.

Jednak ogłoszenie o pracę to nie tylko zbiór wymagań względem kandydatów. To również zakres obowiązków i oferta skierowana do kandydata. Można nawet powiedzieć, że odpowiedni zakres obowiązków jest nawet ważniejszy niż wymagania. Interesująca, pełna wyzwań i możliwości rozwoju praca może przyciągnąć najlepszych kandydatów, a w takim przypadku nie musimy martwić się o kwalifikacje kandydatów.

Jeżeli interesują Ciebie tematyka projektów rekrutacyjnych to przeczytaj wpisy:

Sposoby na znalezienie pracowników w przyszłości

Koszty niewłaściwych decyzji rekrutacyjnych. Jak ich unikać?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej