Znalezienie odpowiedniego pracownika na wolne stanowisko pracy, to często prawdziwe wyzwanie. Trudność w prowadzeniu projektów rekrutacyjnych dodatkowo zwiększa się w przypadku poszukiwania kandydatów na specjalistyczne stanowiska pracy. Taka trudność dotyczy przede wszystkim szeroko pojętej branży technicznej, jak również sektora IT. Już teraz można zaobserwować znaczny deficyt informatyków na rynku pracy; prognozy wskazują, że deficyt specjalistów może się jeszcze pogłębić. Z tego też powodu działy rekrutacyjne czeka wzmożona praca nad pozyskaniem odpowiednich kandydatów; zmienić mogą się również źródła pozyskiwania samych kandydatów. Skąd będą brane przyszłe zasoby ludzkie do organizacji i co firma powinna wdrożyć już dzisiaj? O tym poniżej:
System referencji
Coraz więcej firm skłania się do tego, aby zatrudniać nowych pracowników z polecenia. Mechanizm polega na tym, że organizacja zachęca swoich pracowników do proponowania kandydatów ze swojego otoczenia. W ten sposób firma zyskuje unikalne źródło kandydatów w myśl zasady: specjalista zna innych specjalistów. Firmy dostrzegają korzyści, w takim mechanizmie pozyskiwania kandydatów i skłonne są zapłacić swoim pracownikom za wartościowe polecenia, które poskutkują zapełnieniem wakatu. Portale kariery ułatwiają to zadanie, ponieważ rozpowszechnienie informacji o wolnym stanowisku pracy we własnej firmie sprowadza się do wysłania stosownej wiadomości do zainteresowanych kontaktów z naszej sieci.
Przebranżawianie specjalistów
Czy każdy specjalista pracujący w sektorze IT posiada wykształcenie informatyczne? Na pewno nie. Branża IT jest branżą bardzo szeroką, zatrudnienie w niej mogą znaleźć nie tylko inżynierowie innych sektorów, ale również humaniści. Dobrym przykładem wykorzystania kwalifikacji pracowników z innych branż są stanowiska sprzedażowe, czy też analityczne. Pracownik z wieloletnim doświadczeniem zawodowym to pracownik przyzwyczajony do wytężonej pracy, często do pracy w międzynarodowej korporacji. W wielu przypadkach wystarczy niewielki nakład środków do tego, aby przystosować takiego kandydata do wykonywania nowego zawodu. Na rynku istnieje wiele testów, które pozwalają zweryfikować potencjał i zaangażowanie pracownika. Według mniej „chęć do pracy” jest o wiele cenniejsza niż pracownik z wieloletnim doświadczeniem.
>Niestandardowe podejście do projektu rekrutacyjnego
Nie każda rekrutacja musi polegać na opublikowaniu schematycznego opisu stanowiska pracy i oczekiwaniu na odzew ze strony kandydatów. Warto wykorzystać media społecznościowe do rozpowszechnienia informacji o wakującym stanowisku pracy. Dobrym rozwiązaniem jest również rozpoczęcie opisu stanowiska pracy od informacji na temat firmy i korzyści związanych z wysłaniem swojej kandydatury. Osobna zakładka „Kariera” na firmowej stronie internetowej również może pomóc w realizowaniu projektów rekrutacyjnych.
Program dla studentów
Była mowa o wykorzystaniu potencjału specjalistów innych branż; jednak cennym zasobem ludzkim mogą być również studenci i absolwenci szkół wyższych. Często można spotkać się z opinią, że młodzi ludzie nie posiadają dostatecznych kwalifikacji do tego, aby objąć dane stanowisko pracy. Jednak, czy każde stanowisko pracy wymaga wysokospecjalistycznych kwalifikacji? Absolwent jako pracownik oznacza kreatywność i świeże spojrzenie na pojawiające się trudności. Warto wykorzystać zaangażowanie młodych ludzi i zainwestować w zwiększenie ich kwalifikacji. Coraz więcej firm uruchamia programy stażowe widząc w takim działaniu rozwiązanie swoich problemów związanych z obsadzeniem wolnych stanowisk pracy.
Dni otwarte
Deweloperzy mieszkaniowi, aby sprzedać swoje mieszkania, urządzają dni otwarte dla potencjalnych klientów. Podobny mechanizm można zastosować w przypadku realizowania projektów rekrutacyjnych.
Warto pokazać potencjalnie zainteresowanym kandydatom, jak może wyglądać ich przyszłe stanowisko pracy. Firmy mogą opisać przykładowe stanowiska pracy, wskazać na korzyści płynące z podjęcia zatrudnienia w ramach ich struktury. Coraz częściej przecież mówi się o marketingu i sprzedaży nieobsadzonych stanowisk pracy.