Blog IT, Blog Marketing

Koszty niewłaściwych decyzji rekrutacyjnych. Jak ich unikać?

Koszty niewłaściwych decyzji rekrutacyjnych. Jak ich unikać?

TeamQuest 25.08.2015 r.

Wakujące stanowisko pracy to presja i nacisk na jak najszybsze jego zapełnienie. Pośpiech i determinacją są w tym wypadku uzasadnione, brak „rąk do pracy” może generować koszty i uniemożliwiać rozwój biznesu. Jednakże pośpiech związany z koniecznością jak najszybszego zrealizowania projektu rekrutacyjnego, może obniżyć szanse na zatrudnienie odpowiedniego kandydata. Nieodpowiedni pracownik to z kolei ryzyko negatywnych następstw, które mogą być bardziej kosztowne niż wspomniany wakat.

Kandydat pilnie poszukiwany

Oczywiście, zatrudnienie nowego pracownika zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko. Nigdy bowiem nie możemy być pewni, czy dana osoba będzie pasowała do istniejącej kultury organizacyjnej lub czy sprosta wymaganiom związanym z piastowanym stanowiskiem. Ryzyko to powinno być jednak minimalizowane. Następstwa związane z zatrudnieniem niewłaściwej osoby mogą mieć wpływ na pozostałych członków zespołu, obniżyć możliwości realizowania projektów, czy też osłabić markę organizacji.

Jakie skutki niosą niewłaściwe decyzje rekrutacyjne?

Koszty finansowe

  • Średni koszt „nieodpowiedniego zatrudnienia” wynosi 30% rocznego budżetu przewidzianego na stanowisko pracy, na które prowadzony jest projekt rekrutacyjnych
  • 10% możliwości sprzedażowych zostaje utracone

Wpływ na produkcję / świadczenie usług

  • Zatrudnienie nieodpowiedniej osoby może przyczynić się 36% spadku produktywności. Wielkość uzależniona jest od stanowiska i wielkości organizacji
  • Zatrudnienie kolejnej osoby na wakujące stanowisko pracy jest czasochłonne, 40% to strata czasu związana z rekrutacją kolejnej osoby, jej przeszkolenie etc.

Ryzyko dla kultury organizacyjnej

  • Nieodpowiedni kandydat to potencjalne ryzyko spadku wydajności pracy zespołu, obniżenie motywacji do pracy jego członków
  • Zwiększa się ryzyko popsucia się relacji biznesowych z klientem

Możliwości uniknięcia skutków „nieodpowiedniej” rekrutacji

Możliwość uniknięcia skutków nieodpowiedniej rekrutacji
  • Solidne przygotowanie projektu rekrutacyjnego: Szczegółowy opis stanowiska pracy jest niezbędny. Osoba zarządzająca projektem rekrutacyjnym musi dokładnie wiedzieć, jakich kandydatów szuka. Wymagania stawiane kandydatom powinny być zbieżne z kulturą organizacyjną firmy.
  • Wykwalifikowany rekruter: Rekrutacja to trudny i odpowiedzialny proces. Musi być zatem prowadzony przez fachowca w swojej dziedzinie. Jeżeli firma nie posiada lub nie potrzebuje na stałe wykwalifikowanego rekrutera, warto skorzystać z usług firmy doradztwa personalnego.
  • Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi rekrutacyjnych: Wykorzystanie testów psychologicznych i weryfikujących wiedzę kandydata staje się coraz bardziej popularne. Sama rozmowa rekrutacyjna często nie pozwala na pełną weryfikację kwalifikacji kandydata.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej