Blog IT, Blog Marketing

10 najgorętszych technologii w IT w 2023 roku

10 najgorętszych technologii w IT w 2023 roku

Tomasz Staśkiewicz , 25.11.2022 r.

Codziennie nasi handlowcy i rekruterzy rozmawiają z niemal setką różnych firm, które poszukują pracowników z branży IT. Reprezentują je zazwyczaj osoby na poziomie członków zarządu, HR i Hiring Managera oraz CTO/Team Leadera zespołu programistów. Na podstawie informacji, które aktualizujemy każdego dnia, zauważamy kilka ciekawych trendów na rynku pracy IT – które technologie są na fali wznoszącej, a które nieco tracą na znaczeniu.

Na tej podstawie wybraliśmy 10 technologii, które, naszym zdaniem, w najbliższym czasie będą najbardziej poszukiwane na rynku. A przez to również najlepiej wyceniane.

1. Typescript

Dopiero co ten nadjęzyk Javascriptu obchodził swoje 10-te urodziny. Jako stosunkowo nowe rozwiązanie ma już za sobą „choroby wieku dziecięcego” i znajduje coraz więcej zastosowań komercyjnych a coraz więcej IDE wspiera pisanie w Typescript.

2. node.js

Kolejny na naszej liście język, który powstał na bazie JavaScriptu. Coraz więcej projektów jako domyślny backend wybiera node.js. Zaletą takiego rozwiązania jest duża elastyczność przy współpracy z JS na froncie. Zdecydowanie jeden z naszych faworytów na 2023!

3. Golang

Język od Googla ma jeden z najbardziej uroczych logotypów. Za niepozornym bobrem stoi jedna z najlepiej wycenianych na rynku technologii. Golangowcy mogą dostać nawet 40 tysięcy miesięcznie, a wiele doświadczonych osób decyduje się na zmianę pracy na taką, w której będą mogli nauczyć się tego języka programowania.

4. React/Svelte

Framework od Facebooka jest jednym z najpopularniejszych narzędzi do tworzenia interfejsów. Jego pozycję będzie próbował podkopać Svelte – język, który kompiluje kod do czystego JavaScriptu.

5. Docker/Kubernetes/Jenkins

Krótko mówiąc – przewidujemy, że na technologie DevOpsowe będzie nieustający i stale rosnący popyt na rynku. Coraz więcej firm wykorzystuje konteneryzację do produkcji oprogramowania i nie widać żadnego sygnału, który wskazywałby na to, że ten trend się odwróci. Poszukiwani są i będą DevOpsi potrafiący pracować zarówno w chmurze Azure, Amazon Web Services jak i Google Cloud Platform.

6. Ruby On Rails

Rosnąca liczba aplikacji on-line sprawia, że popyt na ekspertów od Ruby on Rails rośnie, tak samo jak stawki, które im są oferowane. W TeamQuest wyraźnie obserwujemy wzrost zapytań o programistów RoR.

7. .NET

Parafrazując klasyczny filmowy cytat „.NET wraca w wielkim stylu”. Po okresie mniejszego (choć wcale nie małego) zainteresowania, coraz częściej mamy zlecenia na rekrutacje „dotnetowców”.

8. Laravel

Patrząc na zlecenia, które dostajemy od naszych klientów, Laravel staje się najpopularniejszym frameworkiem języka PHP. Ceniony jest za szerokie zastosowania, wykorzystywanie funkcjonalności dostępnych w innych frame’ach. A jako, że PHP wciąż jest najpopularniejszym rozwiązaniem backendowym w internecie, to możemy być spokojni o liczbę ofert dla programistów Laravela w najbliższym czasie.

9. Flutter/React.Native

Tak naprawdę połączyliśmy dwie różne technologie, ale obie służą do tworzenia rozwiązań mobilnych. O ile jeszcze rok temu zdarzały się oferty dla osób pracujących w starszych technologiach – takich jak Java EE lub Objective-C, to obecnie najczęściej poszukiwani są programiści Fluttera oraz React Native.

10. MS Dynamics

System ERP od Microsoftu z przytupem wszedł w segment rynku, na którym dominował SAP. Na wdrożenie Dynamicsa zdecydowało się wiele firm, które swoją infrastrukturę oparły o rozwiązania giganta z Redmond. Poszukiwani są zatem zarówno developerzy, jak i wdrożeniowcy tej technologii.

A więcej ofert pracy w IT znajdziesz na Praca w IT.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej