Komunikacja kandydat – rekruter14 grudnia 2015

Żyjemy w społeczeństwie informacyjnymi. Rozwój internetu, telefonii komórkowej, przyczynia się do tego, że codziennie bombardowani jesteśmy niewiarygodną ilością informacji. Z jednej strony nam to przeszkadza, czujemy się osaczeni i mamy świadomość, że nasza percepcja nie może wszystkiego okiełznać. Z drugiej jednak strony oczekujemy, że natychmiast otrzymamy odpowiedź na zadane przez nas pytania.

Rynek pracy nie opiera się w żaden sposób tym trendom. Organizacje poszukujące kandydatów, chcą natychmiast otrzymać informację o dostępności kandydatów, ich oczekiwaniach finansowych. Kandydaci z kolei chcą jak najszybciej poznać wynik postępowania rekrutacyjnego. Osoby zajmujące się prowadzeniem projektów rekrutacyjnych stoją przed nie lada wyzwaniem: wykonać dobrze swoją pracę w jak najkrótszym czasie.

Komunikacja kandydat – rekruter

Jak sprostać temu wyzwaniu? Poniżej kilka cennych rad, które pomogą Wam usprawnić komunikację z kandydatami i tym polepszyć opinie na temat wykonywanej przez Was pracy. Pewnych rzeczy nie można przyspieszyć, co nie oznacza jednak, że nie warto pracować nad komunikacją.

Informacje kontaktowe w opisie stanowiska pracy

Nie ma znaczenia, czy poszukujesz kandydatów za pomocą emisji ogłoszenia o pracę, czy też metodą direct search; w obydwu przypadkach opis stanowiska pracy powinien zawierać informacje, które pozwolą skontaktować się z Tobą. Takie rozwiązanie ma kilka istotnych zalet:

  • Kandydat jeszcze przed samym aplikowaniem może dowiedzieć się, czy jest odpowiednią osobą na dane stanowisko pracy. Dzięki czemu rekruter oszczędza czas związany z przeglądaniem CV, czy też kontaktowaniem się z kandydatami
  • Organizacja poszukująca kandydatów wygląda bardziej profesjonalnie, jeżeli jest otwarta na kontakt z potencjalnymi zainteresowanymi procesem rekrutacyjnym

Przeczytaj również:

Informacje na temat spotkania

Jeżeli skontaktujesz się z kandydatem w celu umówienia się z nim na rozmowę rekrutacyjną, to po skończonej rozmowie warto wysłać podsumowanie rozmowy zawierające dane kontaktowe. Wystarczy dosłownie kilka zdań na temat miejsca i daty spotkania. Dodatkowo należy dodać swoje dane kontaktowe, aby kandydat w każdej chwili mógł zadzwonić. Takie informacje są ważne, jeżeli kandydat na przykład musi odwołać zaplanowane spotkanie lub jeżeli ma jakiekolwiek wątpliwości do udziału w projekcie rekrutacyjnym.

Kontakt w trakcie projektu rekrutacyjnego Kontakt w trakcie projektu rekrutacyjnego

Jeżeli kandydaci piszą do Ciebie wiadomości, staraj się na nie możliwie szybko odpowiadać. Jak już wcześniej wspomniałem, dzisiejsza rzeczywistość rynku pracy oczekuje szybkiej reakcji od wszystkich zainteresowanych stron.

Jeżeli Twój projekt rekrutacyjny przedłuża się, to poinformuj o tym kandydatów. Dzięki temu możesz zniwelować efekty przedłużającego się procesu rekrutacji. Kandydat bowiem wie, że pamiętasz o nim, jak również, że jego szanse na uzyskanie oferty pracy nie zmalały. Stały i płynny kontakt pozwala na stworzenie partnerskich relacji z kandydatem, co w erze rynku pracy pracownika, staje się bardzo istotnym aspektem w realizowaniu projektów rekrutacyjnych.

Jeżeli interesują Ciebie tematyka właściwego prowadzenia projektów rekrutacyjnych to przeczytaj wpisy:
https://teamquest.pl/blog/jak-zatrudniac-najlepszych-z-sektora-it-liczby
https://teamquest.pl/blog/koszty-niewlasciwych-decyzji-rekrutacyjnych-jak-ich-unikac

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu:

Jak sprawdzić, czy kandydat kłamie w CV?
Top 10 języków programowania (część II)
Zła decyzja rekrutacyjna może słono kosztować
Jak poradzić sobie z odrzuceniem swojej kandydatury
Trudne rekrutacje do działu IT

Najnowsze komentarze

PiotrLenarczyk
2017-01-07 18:12:04
muuu
2017-01-06 16:56:13
modusstu
2016-12-29 13:56:01
Frank
2016-12-08 12:02:13
mistrzM
2016-10-28 22:22:58
Zenon Cyngwajs
2016-10-05 12:45:48
Lukasz
2016-09-26 15:20:41
Igor Janicki
2016-09-21 18:31:11
Lech Dutkiewicz
2016-09-15 12:47:46
Maciek Küdlik
2016-09-06 12:30:20
Może zainteresuje Cię również: