Blog IT, Blog Marketing

Kobiety w branży IT

Kobiety w branży IT

TeamQuest 20.12.2015 r.

Branża IT od zawsze była zdominowana przez mężczyzn. Tworzyły i tworzą ją takie ikony, jak Steve Jobs, Bill Gates, czy Mark Zuckenberg. To właśnie oni, zarządzając swoimi firmami, zrewolucjonizowali współczesny świat. Jednak sukces danego przedsięwzięcia nie jest przecież wynikiem jedynie jego właściciela. Na ten sukces firmy pracuje cała kadra menedżerska, której coraz większy odsetek stanowią kobiety. Firmy takie jak Apple, Google czy Facebook zatrudniają kobiety (realizują projekty rekrutacyjne) szybciej o 238% niż mężczyzn. Czy tym samym możemy mówić o powolnym zrównywaniu się szans kobiet w sektorze IT? Czy ich kwalifikacje będą jeszcze bardziej docenione przez sektor?

Jaka jest dynamika zatrudniania kobiet w IT (liczby)?

Kobiety w branży IT
 • 20% wszystkich start-upów na świecie związanych z IT, zostało założone przez kobiety
 • Chicago, Boston, Dolina Krzemowa posiadają najwięcej technicznych start-upów założonych przez kobiety
 • Liczba kobiet zatrudnionych w Facebook wzrosła o 84% w 2015 roku. Dla porównania w tym samym czasie zostało zatrudnionych 16% mężczyzn.

Wpływ kobiet na branżę IT

 • W 2014 roku, 17% wszystkich dyrektorów zarządzających ds. IT stanowiły kobiety
 • Kobiety stanowią 7% światowych miliarderów z sektora technicznego

Dlaczego kobiety opuszczają branżę IT

 • 30% kobiet zarzuca „branży” złe warunki zatrudnienia, takie jak wydłużony czas pracy, niewielkie możliwości rozwoju, czy zbyt niskie wynagrodzenia
 • 27% kobiet zarzuca branży IT niemożność stosowania równowagi między życiem prywatnym, a zawodowym
 • 22% kobiet, które opuściło firmy informatyczne, zdecydowało się na samozatrudnienie w branży IT

Jak zachęcić kobiety do pracy w sektorze IT?

Jak zachęcić kobiety do pracy w IT
 • Oferowanie większego wsparcia we wdrożeniu się do działów związanych z IT. Zachęcanie kobiet do podjęcia prób pracy na stanowiskach technicznych
 • Wprowadzanie bardziej elastycznego czasu pracy, który pozwoli na zachowanie równowagi w życiu rodzinnym i zawodowym

Podsumowanie

 • Największe firmy informatyczne upatrują w zatrudnianiu kobiet źródło przewagi rynkowej. Doceniają ich kompetencje i zaangażowanie.
 • Odsetek kobiet zatrudnionych w IT jest wciąż niewielki w porównaniu do zatrudnionych mężczyzn. Proporcje jednak dynamicznie się zmieniają, w szczególności w dużych, międzynarodowych firmach
 • Coraz więcej studentów technicznych szkół wyższych stanowią kobiety

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej