Prezentujemy subiektywny wybór najważniejszych wydarzeń w branży IT w mijającym tygodniu. Biznesowe przepychanki pomiędzy branżowymi kolosami, nowości w oprogramowaniu, premiery nowych wersji IDE czy kolejne skandale związane z pogwałceniem prywatności internautów? Wszystko to znajdziesz w podsumowaniu tygodnia podane w oszczędnej i przystępnej formie.
Najpopularniejsze artykuły na blogu TeamQuest
W minionym tygodniu największym zainteresowaniem wśród wszystkich artykułów cieszył się tekst na temat osierocenia sterownika stacji dyskietek w jądrze Linux, co można uznać za symboliczny koniec pewnej ery. Tuż za nim uplasował się przegląd nowości w najnowszym wydaniu Linuksa Minta, zaś najniższym stopień podium zajął artykuł obwieszczający rychły koniec komunikatora Skype for Business. Pierwszą piątkę najpoczytniejszych wpisów minionego tygodnia zamykają teksty o najnowszym Dockerze Enterprise oraz bezwdrożeniowym języku programowania Dark.
Android otworzy się na nowe wyszukiwarki
Kary finansowe nakładane na Google przez instytucje Unii Europejskiej przynoszą rezultaty namacalne także przeciętnego użytkownika. W tym roku korporacja została już zobowiązana do informowania użytkowników Androida o możliwości korzystania z przeglądarek innych niż Chrome. Teraz zapowiedziane zostały kolejne zmiany – użytkownicy Androida w Europie będą informowani o możliwości zastąpienia domyślnej wyszukiwarki internetowej. Propozycje zaczną pojawiać się już na początku przyszłego roku i będą najpewniej dostosowane do lokalnego rynku.
Windows 10 pozwoli na synchronizację w chmurze
W ostatnim czasie informowaliśmy, że udana chińska dystrybucja Linuksa, deepin, zyskała możliwość synchronizacji stanu w chmurze. Podobne rozwiązanie umożliwiające importowanie stanu instalacji z iCloud od lat świetnie sprawdza się w przypadku komputerów i smartfonów Apple. Już wkrótce podobne możliwości ma zacząć oferować także najpopularniejszy pecetowy system operacyjny. W testowych kompilacja Windowsa 10 zauważono, że podczas instalacji systemu pojawił się nowy wariant – Cloud download. Wygląda zatem, że Windows doczeka się możliwości resetowania instalacji do stanu z kopii zapasowej przechowywanej na serwerach Microsoftu.
Do Google Play zwita model subskrypcyjny
Model dostarczania oprogramowania jako usługi ekspanduje na nowe rynki i klasy urządzeń. Przez lata kojarzony przede wszystkim z klasą enterprise i usługami chmurowymi, wkrótce może zawitać do... Google Play. Korporacja testuje już Google Play Pass – usługę subskrypcyjną oficjalnego sklepu z oprogramowaniem na Androida, w ramach której za comiesięczną opłatą w wysokości niecałych 5 dolarów użytkownicy będą mogli pobierać bez dodatkowych opłat androidowe gry w wersji pozbawionej reklam i z odblokowanymi wszystkimi mikropłatnościami.
Pixel 4 okaże się powiewem świeżości wśród smartfonów?
Nie sposób oprzeć wrażeniu, że rozwój urządzeń mobilnych nie przebiega w ciągu ostatnich lat zbyt spektakularnie. Dokładanie kolejnych matryc aparatów czy redukcja szerokości ramek wokół wyświetlacza to coś, do czego jesteśmy już przyzwyczajeni. Powiewem świeżości może okazać się Google Pixel 4, premiery którego spodziewamy się już tej jesieni. Pixel 4 wyposażony będzie w moduł Soli, tj. miniaturowy radar zdolny do wychwytywania gestów. W rezultacie smartfon będzie można obsługiwać bez konieczności dotykania ekranu, samymi tylko ruchami dłoni i palców.