Blog IT, Blog Marketing

Koniec pewnej ery: sterownik stacji dyskietek w Linuksie osierocony

Koniec pewnej ery: sterownik stacji dyskietek w Linuksie osierocony

Maciej Olanicki , 29.07.2019 r.
dyskietki Torvalds poinformował, że sterownika zwyczajnie nie ma już jak testować.

Dziś coraz częściej płyty CD, a nawet niekiedy DVD, uważane są za martwy nośnik, relikt przyszłości. O ich poprzednikach, dyskietkach 3,5 cala, może poza niewielkim odsetkiem urzędów i niechętnych modernizacji przedsiębiorstw, nie pamięta się już w zasadzie wcale. Nieco inaczej sprawy mają się w warunkach rozwoju jądra Linux – tu zapewnianie jak najszerszej kompatybilności jest priorytetem. Ale wygląda na to, że także na tym gruncie dyskietki ostatecznie przejdą do historii.

Dowiadujemy się o tym z notatki opublikowanej przez Linusa Torvaldsa. Przy okazji aktualizacji sterownika twórca jądra podjął decyzję o oznaczeniu sterownika jako osieroconego, tj. jego rozwój zostaje porzucony, być może na zawsze. Znakiem czasu jest powód takiego stanu rzeczy – Jiri Kosina, programista zajmujący się dotychczas pracami nad sterownikiem dla napędu dyskietek, nie posiada już działającego sprzętu, na którym mógłby testować swoje oprogramowanie:

Działające napędy dyskietek są dziś trudne do znalezienia, i choć Willy był dotąd w stanie to przetestować, to myślę, że sterownik może być uważany za praktycznie martwy ze sprzętowego punktu widzenia. Sprzęt, który wciąż jest jeszcze w sprzedaży i tak jest chyba głównie oparty na USB i w ogóle nie używa tego sterownika.

Zmiana statusu sterownika napędu dyskietek w Linuksie ma zatem bardziej znaczenie symboliczne niż praktyczne. Jak wspomniał Torvalds, nie jest on bowiem i tak używany w zewnętrznych stacjach dyskietek podłączanych przez interfejs USB. Zmian nie odczują także ci, którzy wykorzystują dyskietki w maszynach wirtualnych: „stary kontroler stacji dyskietek wciąż będzie emulowany w różnych środowiskach VM, więc sam sterownik także nigdzie się nie wybiera, a może zdarzy się także, że ktoś będzie zainteresowany podjęciem się jego rozwijania” – zachęca Torvalds.

Warto wspomnieć, że najpopularniejszy desktopowy system operacyjny na świecie nie obsługuje napędów dyskietek już od wielu lat. Wraz z premierą Windowsa 10 porzucone zostało wsparcie dla stacji wbudowanych. Podobnie jak odtąd ma to miejsce w przypadku Linuksa, obsługiwane nadal są wyłącznie zewnętrzne urządzenia podłączane za pośrednictwem interfejsu USB.

Zobacz też: Linus Torvalds twierdzi, że rozwijanie oprogramowania będzie coraz trudniejsze

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej