Niektórzy mówią, że Docker powstał, aby rozwiązywać problemy, których nie było przed Dockerem, ale nie zmienia to faktu, że ta platforma konteneryzacji stała się standardowym narzędziem pracy administratorów i programistów. Wielu z nich, pracujących w większych organizacjach, dostanie teraz możliwość skorzystania z najnowszej wersji Dockera dla biznesu. Jego wydawca ogłosił dostępność Docker Enterprise 3.0, które uprościć ma życie szczególnie użytkownikom popularnego systemu orkiestracji Kubernetes.
Nowa wersja Docker Enterprise wprowadza przede wszystkim Docker Kubernetes Services (DKS) – certyfikowanej dystrybucji Kubernetesa. Ma ona rozwiązać problem nadmiernej złożoności Kubernetes, wynikającej z braku potrzebnych przedsiębiorstwom intuicyjnych konfiguracji bezpieczeństwa i zarządzania.
DKS integruje więc Kubernetesa od desktopu programisty po serwery produkcyjne, poprzez tzw. Versions Packs, utrzymujące środowisko programisty w synchronizacji ze środowiskami produkcyjnymi. Ponadto DKS zawiera najnowszą wersję Kubernetesa, w tym pełne wsparcie dla Container Storage Interface (CSI).
Aby ułatwić operacje wdrażania, skalowania, tworzenia kopii zapasowych i przywracania tego certyfikowanego środowiska Kubernetes, stworzono wtyczkę CLI, która pozwala deklaratywnie obsłużyć konfigurację klastrów. Opisywane są one w pliku YAML. Później po zdefiniowaniu można je wykorzystać za pomocą nowego polecenia docker cluster – na przykład docker cluster update automatycznie przeprowadzi bezpieczną aktualizację całego środowiska. Tak samo można w ten sposób tworzyć i klonować środowiska o takich samych konfiguracjach. Ułatwi to konfigurację identycznych środowisk inscenizacyjnych i produkcyjnych oraz przechodzenie między nimi.
Pojawiło się w wersji 3.0 także narzędzie konwersji, do automatyzacji generowania plików Dockerfiles dla aplikacji działających na maszynach wirtualnych lub metalu. Narzędzie to skanuje serwer, na którym uruchomiona jest aplikacja w celu określenia konfiguracji systemu operacyjnego, ustawień serwera webowego oraz sposobu działania aplikacji. Dane te wprowadzane są do pliku Dockerfile, a kod aplikacji jest pobierany do katalogu, gotowy do zbudowania kontenera z aplikacją na każdym wspieranym systemie operacyjnym.
Kolejna warta uwagi nowość to Docker Applications – zestaw narzędzi, który pozwala użytkownikom budować, udostępniać i uruchamiać aplikacje wielousługowe w wielu formatach konfiguracyjnych. Jest to implementacja standardu Cloud Native Application Bundles, opracowanego siłami m.in. Dockera, Microsoftu i Bitnami.
Przede wszystkim pozwalają one na łączenie opisów aplikacji, komponentów i parametrów w jedną całość, będącą swoistym kontenerem kontenerów. Identyfikowane sę i budowane automatycznie potrzebne kontenery z Docker Huba, generowane pliki Docker Compose i Kubernetes YAML, wykresy Helm oraz inne potrzebne ustawienia konfiguracyjne. Docker Applications można też generować z predefiniowanych i zatwierdzonych przez organizację szablonów aplikacji, nawet bez znajomości poleceń Dockera.
Więcej informacji na temat Docker Enterprise 3.0, w tym także ulepszeń w zakresie bezpieczeństwa związanych z zarządzaniem grupami kont i uwierzytelnianiem z wykorzystaniem certyfikatów PKI znaleźć można na blogu Dockera.