Blog IT, Blog Marketing

Jak być dobrym programistą

Jak być dobrym programistą

TeamQuest 28.11.2018 r.

Na świecie jest miliony czynnych programistów. Według różnych szacunków tylko połowa z nich jest dobra w tym co robi. Druga połowa albo przestała się uczyć albo programowanie jest dla nich tylko formą zarabiania pieniędzy na inne fajniejsze rzeczy w ich życiu. Bycie developerem to bycie artystą.

Kiedyś spytano Wolfganga Amadeusza Mozarta dlaczego ciągle ćwiczy gamy na fortepianie - odpowiedział, że jeśli zapomni podstaw w grze na fortepianie to coraz gorzej będzie grał.

Jeśli czytasz ten artykuł, Czytelniku, to znaczy, że chcesz być coraz lepszy w trudnej sztuce programowania. Musisz codziennie ćwiczyć "gamy" na klawiaturze swojego umysłu aby być coraz lepszym w tym co robisz.

Jest kilka ważnych rzeczy o których należy pamiętać:

1. Uświadom sobie, ile musiałeś się nauczyć zanim zacząłeś programować.

Swoją edukację rozpocząłeś w szkole podstawowej, później niektórzy trafili do gimnazjum, potem liceum a na koniec studia. Ta ścieżka edukacyjna dała Ci dobre podstawy. Korzystasz z nich do dziś i nie musisz już się uczyć podstawowych zasad matematyki.

W świecie IT jedyna stałą rzeczą jest ciągła permanentna zmiana a języki programowania co chwilę się zmieniają. Świat IT pędzi jak samochód, który chce pobić kolejny rekord prędkości.

Przykładowo, jeszcze nie dawno czytaliśmy o wydaniu platformy Java w wersji 8 a już dziś na rynku jest stabilna wersja Java 11

Po prostu poleganie na wiedzy, którą posiadłeś kilka lat temu nie ma sensu. Programowanie nieustannie ewoluuje, więc musisz być na bieżąco.

2. Wiem, że nic nie wiem

Te stare powiedzenie Sokratesa jest od wieków aktualne. Jeśli chcesz być dobry w tym co robisz, musisz się stale uczyć i mieć świadomość, że pomimo tego co się już nauczyłeś, jest ogrom wiedzy którego jeszcze nie zdobyłeś. W skrócie trzymaj swoje ego na wodzy. Bo jeśli będziesz myślał że wiesz wszystko, wtedy twoje "Ja" zignoruje ważne i najbardziej podstawowe rzeczy.

3. Przeglądaj cudzy kod tak często jak to tylko możliwe

Człowiek uczy się przez naśladownictwo. Najlepiej to widać na małych dzieciach.

Młody człowiek, uczy się mówić słuchając jak jego rodzice mówią. W ten sposób natura pozwala przekazywać wiedzę z pokolenia na pokolenie.

Najprostszym sposobem uczenia, jest obserwacja i nauka na czyichś błędach.

Więc jeśli przeczytasz kod innych ludzi, będziesz miał wiedzę na temat ich sposobu kodowania, oraz możesz zobaczyć rozwiązania złożonych zagadnień za pomocą prostych rozwiązań. Sam byś zapewne znalazł te rozwiązania, ale zajęło by ci to znacznie więcej czasu niż podpatrzenie tego u innych.

Czytanie kodu innych osób daje Ci elastyczność myślenia i działania poza znanymi tobie schematami. Istnieje wiele sposobów rozwiązania problemu. Można go rozwiązać w sposób wymyślony po długich godzinach analizy przez Ciebie, lub można posłużyć się sposobem innego programisty.

4. Programuj

Praktyka czyni mistrzem. Nie ważne, czy programujesz w pracy, na zlecenie swojego przełożonego, czy dołączyłeś do jakiegoś projektu Open Source. Ważne jest, że tworząc ciągle nowe kawałki kodu, uczysz się stale nowych rzeczy.

Bycie coraz lepszym programistą, przypomina naukę języka obcego. Jeśli przez 12 miesięcy będziesz intensywnie uczył się danego języka, prawdopodobnie opanujesz go do poziomu pozwalającego na swobodną komunikację. Jeśli po okresie intensywnej nauki, nie będziesz go używał, Twój mózg zapomni, że go znał. Wiec jeśli chcesz się nauczyć danego języka programowania i być w nim coraz lepszy - praktykuj i stale twórz kod.

"Język nie używany, zanika".

Jeśli regularnie programujesz, uświadomisz sobie, że większość frameworków programistycznych co do podstawy jest podobna. Dlatego nie ma sensu uczyć się na wylot konkretnych frameworków w określonych wersjach. Ważne jest abyś znał sposób działania danego frameworku, i umiał prawidłowo użyć go w danej aplikacji. Ważniejsza jest znajomość sposobu użycia danego narzędzia niż poznanie jego wszystkich możliwości.

5. Dostępne zasoby wiedzy

Podstawową wiedzę o informatyce i programowaniu, najprościej możesz zdobyć na uczelni wyższej. Jeśli nie miałeś szansy skończyć studiów IT, musisz posiąść tą wiedzę sam.

Dobrym źródłem wiedzy, a jednocześnie nieprzebranym miejscem gdzie znajdziesz multum rozwiązań programistycznych, są platformy udostępniające systemy kontroli wersji. Do najpopularniejszych należą:

Github, BitBucket, GitLab - systemy kontroli wersji oparte na narzędziu git z własnymi bardzo dużymi i aktywnymi społecznościami. Znajdziesz tam nie tylko ciekawy kod, ale także programistów którzy z chęcią dzielą się wiedzą i którzy z dużym prawdopodobieństwem dodadzą patch do twojego kodu, jeśli uznają twoją aplikację za wartościową.

6. Praktyka czyni mistrzem - czyli gdzie jeszcze możesz znaleźć wiedzę

W tym linku opisaliśmy 5 stron z kursami online dla programistów, które możesz wykorzystać w swojej praktyce programistycznej.

Ciekawym miejscem do pozyskiwania wiedzy o nauce programowania są blogi programistów (na naszym blogu znajdziesz także opisane najciekawsze polskie blogi programistyczne).

Coraz większą popularnością cieszą się videoblogi regularnie udostępnianie przez najlepszych polskich jak i międzynarodowych programistów. Najprościej znaleźć je na YouTubie.

7. Książki

Wiele osób woli uczyć się z książek. w poniższym linku znajdziesz polecane przez nas lektury. W internecie, znajdziesz bardzo dużo płatnych i darmowych książek do nauki programowania.

Jakie są Wasze sposoby na naukę i ciągłe doskonalenia w sztuce programowania?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej