Blog IT, Blog Marketing

5 lektur obowiązkowych dla każdego programisty

5 lektur obowiązkowych dla każdego programisty

TeamQuest 03.09.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • czy warto czytać książki na temat programowania?
  • jakie pozycje wydawnicze powinien przeczytać każdy programista?
  • gdzie zdobywać wiedzę w zakresie kodowania?

Programowania można uczyć się na wiele sposobów. Tutoriale, dokumentacja techniczna czy blogi – to tylko niektóre źródła, z których programista może czerpać niezbędną do swojego rozwoju wiedzę. Czy w sytuacji, kiedy tak wiele materiałów dostępnych jest w Internecie a rozwój nowych technologii postępuje w błyskawicznym tempie, sięganie po tradycyjne, papierowe książki ma jeszcze sens? Ależ tak! Ich przewaga nad Internetem polega na tym, że w większości przypadków zawarta w nich wiedza jest rzetelna i precyzyjna. Co zatem warto mieć w swojej biblioteczce?

Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty – Robert C. Martin

Autor książki, znany jako wujek Bob, to znana postać zwłaszcza w środowisku programistów Java. Jego książki cieszą się ogromną popularnością, m.in. ze względu na przystępny język, dzięki któremu czyta się je szybko i z przyjemnością. „Czysty kod” to propozycja dla wszystkich, którzy w swojej umiejętności kodowania chcieliby się zbliżyć do ideału. Zamieszczone tu przykłady kodu są w języku Java.

Wzorce projektowe. Elementy oprogramowania obiektowego wielokrotnego użytku – Erich Gamma, Richard Helm, Ralph Johnson, John Vlissides

To najbardziej znana i rozpoznawalna pozycja dotycząca wzorców projektowych, czyli dobrych praktyk oraz rozwiązań, które programista może zastosować w tworzonych przez siebie aplikacjach. Autorzy książki, zwani Bandą Czterech, przyglądają się w niej takim zagadnieniom, jak m.in. dziedziczenie klas i interfejsów, określanie implementacji obiektów czy zastosowanie mechanizmów powtórnego wykorzystania rozwiązania. Lektura obowiązkowa dla każdego developera!

Symfonia C++ Standard. Programowanie w języku C++ orientowane obiektowo – Jerzy Grębosz

Nauka

Lektura raczej przeznaczona dla osób rozpoczynających przygodę z językiem C++. Autor prostym, dalekim od technicznego żargonu, językiem wprowadza czytelników w świat programowania obiektowo orientowanego. Dodatkową zaletą tej pozycji jest to, że porusza ona kwestie, które zwykle są pomijane przez innych autorów, np. jak stosować technikę obiektowo orientowaną przy projektowaniu własnego programu. Szeroki zakres zagadnień, jakie poruszane są w książce sprawia, że jej najnowsze wydanie podzielone jest na dwa tomy.

Pragmatyczny programista. Od czeladnika do mistrza – Andrew Hunt, David Thomas

Lekko napisana, niezwykle interesująca książka dla wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o programowaniu i pracy programisty. Autorzy dzielą się tu licznymi wskazówkami, m.in. prezentują różne techniki i rozwiązania pozwalające na zwiększenie efektywności developera. W publikacji przeważają przykłady w C++ i Javie.

Zrozumieć programowanie – Gynvael Coldwind

Pseudonimu autora tej książki nie trzeba przedstawiać osobom związanym z bezpieczeństwem IT. W swojej pierwszej publikacji dotyka fundamentalnych podstaw informatyki. Różnice pomiędzy językami programowania, informacje na temat operacji na danych tekstowych, binarnych, plikach i strumieniach – to tylko niektóre zagadnienia, jakie znajdzie tu czytelnik. Nie bez znaczenia jest fakt, że przedstawiono tu podejścia do rozwiązań zarówno dla Windowsa, jak i Linuxa. Osobom, które chcą zgłębić poszczególne tematy, na pewno pomoże zawarta w tym wydawnictwie obfita bibliografia,

Choć niektórym specjalistom IT trudno w to uwierzyć, na internecie świat się nie kończy. Tradycyjne książki to wciąż źródło wartościowych dla developerów informacji, które mogą być ważnym uzupełnieniem wiedzy zdobywanej na kursach czy w sieci.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej