Blog IT, Blog Marketing

Umiejętności biznesowe, czyli co?

Umiejętności biznesowe, czyli co?

TeamQuest 19.09.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • co się kryje pod hasłem „umiejętności biznesowe”?
  • czego pracodawcy oczekują dziś od developerów?
  • jakie nietechniczne kompetencje są potrzebne, aby odnieść sukces jako programista?

Przeglądając oferty pracy dla programistów, łatwo zauważyć, że wśród wymagań stawianych kandydatom, coraz częściej pojawiają się hasła: umiejętności biznesowe, biznesowa logika czy rozumienie reguł kierujących biznesem. Nic dziwnego. Rynek usług informatycznych jest dziś ściśle powiązany ze światem marketingu. Nawet najlepszy produkt IT będzie bezużyteczny, jeśli nie znajdzie odbiorców, a firmie, która w niego zainwestowała, nie przyniesie zysków. Tylko, co dokładnie oznaczają „kompetencje biznesowe”? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Umiejętności komunikacyjne

Stosowany przez wielu programistów hermetyczny język jest źródłem wielu barier w kontaktach biznesowych. Dlatego zdolność do wyrażania zawiłych technicznych kwestii prostym, zrozumiałym dla osób niezwiązanych z IT językiem to jedno z najważniejszych oczekiwań dzisiejszych pracodawców. Programiści posiadający kompetencje biznesowe czują się komfortowo komunikując się zarówno z osobami technicznymi, zleceniodawcami projektu jak i użytkownikami końcowymi. Potrafią wyjaśnić skomplikowane pojęcia w prostych słowach pomagając innym zrozumieć istotę swojej pracy.

Dobra współpraca z innymi

Dobra współpraca

Realizacja dzisiejszych projektów IT nigdy nie jest dziełem pojedynczej osoby. Jeden developer nie byłby w stanie napisać całej aplikacji wraz ze wszystkimi funkcjonalnościami lub zajęłoby mu to wieki. A na to, jak wiadomo, w biznesie rzadko jest czas. Od programistów oczekuje się zatem świetnej współpracy z innymi. Umiejętność łagodzenia konfliktów, nastawienie na rozwiązywanie problemów, gotowość do pomocy i stawiania interesów zespołu nad indywidualnymi celami to kompetencje, które często decydują o tym, czy projekt zakończy się powodzeniem. Nic dziwnego, że pracodawcy poszukują ich u kandydatów IT.

Znajomość mailowego savoir-vivre

Elektroniczna korespondencja jest dziś jednym z najważniejszych narzędzi pracy a znajomość zasad jej tworzenia jest niezbędna do prawidłowej komunikacji w biznesie. Dotyczy to również pracy programisty, która niejednokrotnie wymaga kontaktów online z klientami. Niedbały email, w którym można znaleźć „literówki”, choćby był napisany przez najlepszego developera, nie świadczy o profesjonalizmie. Co gorsza, dowód na to pozostaje „na piśmie”. Dlatego znajomość netykiety i zdolność do formułowania konkretnych wiadomości elektronicznych z pełnym przekonaniem można umieścić na liści biznesowych umiejętności.

Efektywne zarządzanie czasem

Efektywne zarządzanie czasem

Czas to pieniądz. Szczególnie w świecie biznesu. Z tego względu udział w każdym projekcie wymaga od programisty bardzo dobrej organizacji własnej pracy. Każdy developer to bowiem ważne ogniwo, które musi sprawnie łączyć się z pozostałymi. Ma to szczególne znaczenie przy dużych projektach, w które jest zaangażowanych wiele osób. Bez umiejętności skutecznego zarządzania swoim czasem, trudno wyobrazić sobie wykonywanie zadań w terminie.

Umiejętność pisania dobrej jakości kodu to dziś za mało, aby zyskać miano dobrego programisty. Pracodawcy szukają osób, które nie tylko bezrefleksyjnie tłumaczą „taski” na ciągi znaków, ale mają szerokie spojrzenie na proces wytwarzania oprogramowania, potrafią zaproponować zmiany czy znaleźć błąd w logice założeń biznesowych a przede wszystkim funkcjonują w firmie w profesjonalny sposób. Warto szlifować te kompetencje. W końcu to dzięki biznesowi branża IT zawdzięcza swój rozpęd.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej