Blog IT, Blog Marketing

Tata programista – na jakie uprawnienia może liczyć po narodzinach dziecka?

Tata programista – na jakie uprawnienia może liczyć po narodzinach dziecka?

TeamQuest 18.09.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie prawa przysługuj pracownikowi, który został ojcem?
  • czym różni się urlop ojcowski, tacierzyński i rodzicielski?
  • jakich formalności trzeba dopełnić, aby z nich skorzystać?

Średnia wieku programisty w Polsce to około 30 lat. Nic więc dziwnego, że wśród społeczności koderów jest mnóstwo świeżo upieczonych tatusiów. Zostanie rodzicem wiąże się z szeregiem uprawnień dla osób, które są zatrudnione na etacie. Przedstawiamy krótki przewodnich dla ojców, którzy chcą opiekować się dzieckiem nie tylko po pracy.

Urlop ojcowski

Ten rodzaj urlopu obejmuje 14 dni (w tym niedziele i święta), podczas których ojcu przysługuje 100 % średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy. Jest on niezależny od urlopu macierzyńskiego a świeżo upieczeni tatusiowie mogą z niego skorzystać w tym samym czasie co matka lub też w dowolnym momencie – bezpośrednio po narodzinach malucha albo w dwóch częściach (po jednym tygodniu), jednak nie później niż do drugich urodzin dziecka. Aby skorzystać z dni wolnych niezbędne jest złożenie wniosku do pracodawcy, nie krócej niż 7 dni przed planowanym urlopem. Co istotne, szef jest zobowiązany uwzględnić prośbę pracownika.

Urlop tacierzyński

To dodatkowy czas dla taty i dziecka, który, w przeciwieństwie do urlopu ojcowskiego, jest zależny od urlopu macierzyńskiego i wynosi maksymalnie 6 tygodni. W sytuacji, kiedy kobieta nie wykorzysta w całości swojego urlopu, pozostałą część może przejąć mężczyzna, jednak nie w ciągu pierwszych dwóch tygodni od narodzin dziecka, które przysługują tylko mamom. Urlop tacierzyński przysługuje wyłącznie pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę na czas nieokreślony i przyznawany jest na wniosek, który należy złożyć nie później niż 14 dni przed planowanym rozpoczęciem wolnego. Do dokumentu należy dołączyć pisemną rezygnację matki z pozostałej części urlopu. Za ten czas pracownik dostaje 100% wynagrodzenia.

Urlop rodzicielski

Urlop

Trzecią opcją, z jakiej może skorzystać młody tata jest urlop rodzicielski. Automatycznie jest on przyznawany mamie malucha, jednak po złożeniu odpowiednich dokumentów, możliwe jest przydzielenie go w całości lub części ojcu dziecka. Co ciekawe, na urlopie tym mogą jednocześnie przebywać obydwoje rodzice, jednak jego łączny wymiar nie może przekroczyć ustawowych 32 tygodni (lub w przypadku więcej niż jednego dziecka – 34 tygodni). Urlop udzielany jest bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego a rodzice mogą go wykorzystać w całości lub podzielić na maksymalnie 4 części, z których każda musi wynieść co najmniej 8 tygodni. Urlop udzielany jest na pisemny wniosek pracownika a pracodawca ma obowiązek go zaakceptować, o ile zostanie złożony nie później niż 21 dni przed jego rozpoczęciem.

Mimo że przedstawione przywileje dotyczą osób, które są zatrudnione na etacie, nie znaczy to, że programiści pracujący na umowy B2B są zawsze ich pozbawieni. Wielu pracodawców IT wychodzi naprzeciw potrzebom świeżo upieczonych ojców oferując im dodatkowe benefity z okazji narodzin malucha w postaci dodatkowych, płatnych dni wolnych, wyprawki czy możliwości skorzystania z urlopu ojcowskiego. Zapisy te regulowane są w wewnętrznych regulaminach. Warto je poznać, aby wiedzieć czego możemy oczekiwać, kiedy nasz potomek już przyjdzie na świat.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej